Nie wyobrażamy sobie żadnego kościoła bez prawdziwego organisty, który uświetni każdą mszę, nabożeństwo i uroczystość. Jednak gdzie taki człowiek może szukać dla siebie pracy i w jakie są jego obowiązki?
Gdzie szukać pracy jako organista?
Przede wszystkim w parafiach katolickich. Każda potrzebuje organisty, który będzie grał pieśni podczas mszy i nabożeństw, podegra podczas psalmu czy odpowiedzi ludzi. Trzeba jednak zauważyć, że nie tak łatwo trafić na oferty pracy. Rynek ten jest dosyć hermetyczny. Gdy jakaś parafia rozpoczyna współpracę z organistą, układ ten trwa przez wiele lat. Dzięki temu stanowisko jest dosyć stabilne, ale najpierw trzeba się na nie dostać.
Jeśli zależy nam na pracy w zwykłej parafii, wystarczy popytać znajomych organistów, księży i sprawdzić, czy gdzieś nie ma zapotrzebowania na organistę. Na początku mogą to być sporadyczne zlecenia, gdy właściwego organisty nie ma z jakiegoś powodu. Jednak ostatecznie może dojść do nawiązania trwałej współpracy.
Gdy do tego możemy pochwalić się dodatkowymi umiejętnościami, nie są nam obce bardziej skomplikowane melodie, znamy wyszukane utwory liturgiczne, możemy sprawdzić, czy w katedrach i sanktuariach nie ma zapotrzebowania na organistę. Trzeba jedynie liczyć się z tym, że tutaj wymagania są znacznie wyższe.
Praca znajdzie się także w kościołach prawosławnych i protestanckich.
Jakie są obowiązki organisty? Jak wygląda organizacja pracy?
Głównym zadaniem organisty jest przygotowanie oprawy muzycznej podczas nabożeństw kościelnych i mszy. Z tego powodu nie mogą mu być obce pieśni religijne danej wspólnoty. Musi bowiem wiedzieć, co znają ludzie, a czego nie (co jakiś czas warto wprowadzać nowe pieśni do repertuaru). Ponadto trzeba dostosować repertuar do osób w kościele. Co innego lubią młodzi, co innego starsi czy sami księża. Kolejną kwestią jest dostosowanie pieśni do trwającego okresu liturgicznego. Podczas wakacji nie będą śpiewane kolędy, a w grudni nie będzie grał pieśni o Męce Pańskiej.
Organista poza właściwą melodią musi poznawać także przygrywki, krótkie motywy, jakie są wykorzystywane podczas poszczególnych części Mszy świętej. Do tego będzie czasami przygrywał do psalmu. Istnieją różne melodie, każdy psalmista ma inną barwę głosu i trzeba dostosować do niego melodię tak, by dobrze razem to współgrało.
Będąc organistą, należy pamiętać o grafiku parafii. Przychodzimy bowiem nie tylko na same msze, ale także na śluby, pogrzeby, chrzciny, wizyty biskupa i wiele innych wydarzeń, jakie odbywają się w danej parafii. Wymaga to sporo pracy, dobrej organizacji czasu oraz oczywiście obecności.
Czasami (głównie w bardzo małych parafiach) zdarza się, że organista staje się także kościelnym, który dba o porządek świątyni i przygotowanie do nabożeństw. A kiedy indziej może także zostać dyrygentem chóru parafialnego.
Jakie są warunki pracy organisty?
Pracę mamy na miejscu, w parafii, w której postanowiliśmy pracować. Musimy przychodzić na wszystkie nabożeństwa, przygotowywać pieśni odpowiedniego do czasu i okazji, przeprowadzać próby i ćwiczenia.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że może przyjść nam grać na różnych instrumentach. Raz będą to potężne organy z tyłu kościoła, kiedy indziej małe pianinko w kącie.
Organista jest odpowiedzialny także za prowadzenie pieśni podczas procesji okolicznościowych.
Choć praca jest przeważnie siedząca, to czasami zdarzają się sytuacje, że organista wstaje, chodzi. Jednak na raz przeważnie nie trzeba siedzieć zbyt długo. Z drugiej strony praca jest rozdzielona na cały dzień, co także nie zawsze jest zaletą.
Ile zarabia organista?
To zależy. Od czego? Od wielkości danej parafii, budżetu kościelnego, ilości obstawionych nabożeństw. Przeważnie organista zarabia w okolicach 1000-3000 zł brutto. Na pierwszy rzut oka nie jest to wiele, ale też nie pracujemy pełnych ośmiu godzin dziennie. Jednocześnie musimy być dyspozycyjni i często dostajemy zlecenia w ciągu dnia. Dodatkowo możemy liczyć na opłaty od parafian za ślub czy pogrzeb. Zależnie od parafii kwota jest z góry ustalona lub ludzie sami oferują konkretną kwotę.
Zobacz także: