Ageizm, znany także pod nazwą wiekizm, boleśnie dotyka wiele osób na całym świecie. Jest to szczególnie widoczne na rynku pracy. Chociaż cenimy osoby z dużym doświadczeniem zawodowym, osoby w średnim wieku oraz tuż przed emeryturą mogą mieć trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Przyjrzyjmy się, gdzie oraz jak osoba starsza może znaleźć zatrudnienie.
Ageizm w firmie oraz na rynku pracy
Jeśli w firmie ma miejsce ageizm, pracodawca powinien interweniować. Uprzedzenia młodych pracowników względem starszych osób mogą przerodzić się w mobbing. Dla ofiary mobbera jest to szczególnie trudna sytuacja. Osoba taka, świadoma możliwych trudności ze znalezieniem nowej posady, często nawet nie próbuje się bronić. Ponadto traci ona poczucie własnej wartości. Może to negatywnie wpłynąć na wyniki w pracy. Pracownik znajduje się w błędnym kole, z którego trudno się wydostać.
Oferty pracy dla osób w wieku średnim oraz tuż przed emeryturą
Oferty pracy dla osób w średnim wieku oraz tuż przed emeryturą znajdziemy na portalu Aplikuj.pl. Są to ogłoszenia kierowane do osób w każdej grupie wiekowej. Dyskryminacja ze względu na wiek jest bowiem zabroniona. Gdy jesteśmy świadkami ageizmu, powinniśmy interweniować. Jeśli padamy ofiarą wiekizmu, również nie powinniśmy przyjmować tego z pokorą. Pracownicy w średnim oraz zaawansowanym wieku są tak samo cenni dla pracodawcy jak młodzi ludzie.
Doświadczony pracownik może przekazać osobie świeżo po studiach praktyczną wiedzę, jaką nabył w czasie wieloletniej kariery. Z kolei młody człowiek może być wsparciem w kwestii najnowszych przepisów lub technologii. Osoby starsze nie powinny być dyskryminowane pod względem wysokości wynagrodzenia. Kalkulator wynagrodzeń na Aplikuj.pl pozwoli nam obliczyć wysokość pensji brutto oraz netto, uwzględniając zmiany związane z wejściem w życie Polskiego Ładu.
Jak napisać życiorys? Zalety pracowników z dużym doświadczeniem zawodowym oraz życiowym
Osoba starsza poszukująca pracy powinna skupić się na swoich umiejętnościach nabytych przez lata pracy. Liczą się nie tylko umiejętności twarde, ale także miękkie. Pod tym względem osoby starsze bardzo często mają przewagę nad młodymi pracownikami. Mogą one posiadać zalety tj.:
- odporność na stres;
- umiejętność motywowania innych;
- radzenie sobie z trudnymi klientami.
W szkole lub na studiach mogą odbywać się zajęcia mające przygotować młodych ludzi do pracy pod tym kątem. Najlepszym nauczycielem jest jednak życie. Przygotowując życiorys, warto o tym pamiętać. Koncentrujmy się na zaletach, które sprawiają, że jesteśmy atrakcyjnym kandydatem na oferowane przez firmę stanowisko.
Rozmowa kwalifikacyjna – praca nad poczuciem własnej wartości
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie możemy pozwolić na to, aby stres nas sparaliżował. Gdy staramy się o pracę, padają pytania o nasze największe zalety oraz wady. Jeśli mamy wrażenie, że pewne braki mogłyby sprawiać nam trudności podczas pracy na stanowisku, o które się staramy, warto o tym wspomnieć. Jednocześnie powinniśmy wyrazić chęć szkolenia się. Dla pracodawcy będzie to sygnał, że jesteśmy gotowi się rozwijać. Jednocześnie łatwiej będzie mu przydzielić nam odpowiednie do naszych umiejętności obowiązki.
Wiek to największy atut pracownika. Jeśli w to uwierzymy, przekonamy o tym również pracodawcę, u którego będziemy starać się o zatrudnienie.
Zobacz także: