Praca w gabinecie stomatologicznym- jak wygląda?

Praca w gabinecie stomatologicznym- jak wygląda?

Wielu młodych ludzi z pewnością marzy o tym, by zostać profesjonalnym stomatologiem lub nawet i higienistką stomatologiczną. Wobec tego studia na tym kierunku cieszą się obecnie ogromną popularnością. Jednak czy młodzi adepci fachu wiedzą jak wygląda praca w gabinecie stomatologicznym?

Praca w gabinecie stomatologicznym- jak wygląda typowy dzień dentysty?

Dentyści mogą pracować zarówno w publicznych jak i prywatnych placówkach, a także mogą oni otwierać własne gabinety stomatologiczne- to właśnie jest obecnie najpopularniejszą praktyką. Niemniej jednak wielu młodym adeptom stomatologicznego fachu, którzy marzą o tym, by wkrótce otworzyć własny gabinet z pewnością kojarzy się to z wolnością i elastycznym grafikiem pracy. Nic bardziej mylnego. Praca w gabinecie stomatologicznym nie jest prosta, elastyczna, a co więcej niesie za sobą dużą odpowiedzialność. Zwykle co prawda stomatolodzy prowadzący własny gabinet, samodzielnie ustalają godziny swojej pracy. Niemniej jednak chcąc pozyskać jak najwięcej pacjentów, a także zwiększyć swoje zyski, niektórzy z nich decydują się na pracę już od godziny 7:00 aż do późnych godzin wieczornych. W przypadku dentystów pracujących w placówkach prywatnych Dentinfo, zwykle czas pracy jest regulowany, a dentysta ma ośmiogodzinne zmiany. Najczęściej zaczyna on pracę od godziny 8:00 i kończy ją równo o 16:00. Placówki prywatne i publiczne oferują również możliwość wzięcia nadgodzin w ramach których oferowane jest oczywiście dodatkowe wynagrodzenie. Chcąc jednak nakreślić to, jak wygląda praca w gabinecie stomatologicznym na stanowisku dentysty, można powiedzieć, że jest ona pełna wyzwań i niezwykle wymagająca. Stomatolodzy mają pacjentów umówionych na konkretne godziny, więc muszą oni dokładnie pilnować czasu, a także szacować jaki czas jest im potrzebny na wykonanie danego zabiegu czy nawet przeprowadzenie konsultacji. Co więcej muszą oni za każdym razem utrzymać odpowiedni poziom skupienia, gdyż pacjenci będą przychodzić przez cały dzień, z różnymi problemami, a także będą oczekiwali precyzyjnej diagnozy i porad. Stomatolog w ciągu swojego dyżuru przeprowadza również wiele zabiegów stomatologicznych, związanych zarówno z oczyszczaniem zębów, piaskowaniem, ekstrakcją, a także plombowaniem. Śmiało można więc powiedzieć, że dzień stomatologa jest po brzegi wypełniony i rzadko kiedy ma on czas nawet na to, by odpocząć.

Jak wygląda dzień w gabinecie stomatologicznym dla higienistki?

Zawód higienistki, która wiernie towarzyszy stomatologowi w gabinecie również cieszy się ogromną popularnością. Co więcej, można powiedzieć, że spada na nią jeszcze więcej obowiązków niż w przypadku samego stomatologa. Okazuje się, że higienistka stomatologiczna rzadko kiedy jest dostrzegana w gabinecie, a spełnia ona jedną z najważniejszych ról. Wobec tego jak wygląda praca w gabinecie stomatologicznym dla higienistki? Otóż zwykle rozpoczyna ona pracę wcześniej niż stomatolog. Jej pierwszym obowiązkiem jest odpowiednie przygotowanie gabinetu i wszystkich niezbędnych narzędzi stomatologicznych. Co więcej, musi ona także przygotować dla stomatologa grafik, by wiedział on jak ma przyjmować kolejnych pacjentów. Finalnie higienistka stomatologiczna towarzyszy podczas całego dnia pracy w gabinecie i zajmuje się ona np. podaniem pacjentom znieczulenia, a także odpowiednim przygotowaniem ich do zabiegu stomatologicznego. Warto zwrócić uwagę na niezwykle interesujący fakt. Otóż higienistka stomatologiczna cieszy się zwykle o wiele niższym wynagrodzeniem, a często ciąży na niej o wiele więcej obowiązków. Wobec tego można mówić tu o swojego rodzaju niesprawiedliwości. Niemniej jednak w dalszym ciągu higienistka stomatologiczna może kontynuować swoją ścieżkę edukacyjną, a także odbyć niezbędne kursy przygotowujące ją do zawodu dentysty. Ścieżka ta z pewnością nie będzie należała do najłatwiejszych, jednak odrobina cierpliwości i silnej woli może sprawić, że higienistka będzie mogła cieszyć się z awansu, a jednocześnie znacznie wyższej pensji. Może więc warto spróbować?Zobacz także:
Exit mobile version