Czym jest VPN? Wady i zalety VPN

Czym jest VPN

Nikt nie lubi być śledzony. Nawet jeśli nie skrywamy mrocznych sekretów, to i tak nie chcemy, by ktoś wiedział, na jakie strony wchodzimy, z czego korzystamy i jak spędzamy wolny czas. Sprawdźmy więc co daje VPN?

VPN – co to?

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie: VPN – co to jest? W rozwinięciu oznacza Virtual Private Network. Jest to zatem prywatna, wirtualna sieć, dzięki której chronimy swoja prywatność w sieci oraz dbamy o bezpieczne połączenie z internetem. Właśnie to daje nam VPN. Czy warto z tego skorzystać?

Jak najbardziej. VPN, co to znaczy? Jest odpowiedzialne za stworzenie szyfrowanego tunelu danych. Dzięki temu można ukryć swój adres IP, bezpiecznie korzystać z publicznych hotspotów Wi-Fi, a także ukryć swoją tożsamość w Internecie.

Co daje VPN? Można wymienić sporo zalet i wad tego rozwiązania. Można je podzielić na kilka kategorii: koszt, bezpieczeństwo, skalowalność, wygląd, dostęp.

VPN – jak działa?

Warto korzystać z VPN. Jak działa to rozwiązanie? Podczas podłączania się do Internetu z wykorzystaniem VPN, najpierw łączymy się z VPN, przez który przechodzi cały nas ruch. Dopiero potem przechodzi dalej do miejsca docelowego. Dzięki temu zapewnia nam bezpieczne korzystania z Internetu.

Możemy zmienić swój adres IP i zamaskować wirtualną lokalizację dzięki VPN. Co to dokładnie znaczy? Są kraje, w których ogranicza się wolność słowa. U nich korzysta się jedynie z prywatnych połączeń internetowych. Dlatego warto poznać VPN. Jak włączyć nie powinno być dla nas zbyt trudne. Dzięki temu bowiem będziemy mogli korzystać z innych treści i dostępu do całego Internetu. Istotne jest także to, jak wyłączyć VPN. Dzięki temu nikt nie zauważy, że korzystamy z prywatnej sieci.

Połączenia VPN, co to jest? Dzięki niemu łączymy się z Internetem poprzez prywatne, wirtualne łącze.

Jak sprawdzić czy VPN działa?

Warto też wiedzieć, jak sprawdzić czy VPN działa. Weryfikacja jednak nie jest szczególnie skomplikowana. Wystarczy sprawdzić swój adres IP lub lokalizacją na takich stronach jak myip lub whatismyipaddress. Konieczna jest jedynie znajomość publicznego adresu IP. Potem łączymy się z VPN i serwerem.

Drugi sposób na to, jak sprawdzić czy VPN działa, to sprawdzenie szczelności DNS. Narzędzie powinno być dostępne od dostawcy VPN.

Co daje VPN? – zalety VPN

Na pierwszy rzut oka VPN posiada ogrom zalet. Jak choćby bezpieczeństwo. Warto zatem przyjrzeć się bliżej poszczególnym plusom:

Koszt

Bezpieczeństwo

Skalowalność

Wygląd

Dostęp

Wady VPN – czy warto?

Nie ma rozwiązań bez wad. W przypadku VPN także można ich kilka wymienić. Są to:

Koszt

Bezpieczeństwo

Skalowalność

Wygląd

DostępZobacz także:
Exit mobile version