Jakie są wymagania na Kuriera

Jakie są wymagania na Kuriera

Praca kuriera wydaje się banalnie prosta, przyjemna i dobrze płatna. Można odwiedzać różne miejsca, spotykać wielu ludzi. Jednak jak w rzeczywistości prezentuje się to stanowisko? I gdzie szukać takiej pracy?

Kim jest kurier?

Podstawowym zadaniem kuriera jest przewiezienie paczki z jednego miejsca na drugie. Pozornie proste zlecenie czasami sprawia, że ludzie mają problemy z radzeniem sobie ze stresem. Pod presją czasu muszą dostarczać przesyłki. Przez sporą konkurencję na rynku firmy mają wysokie wymagania, ale nie przekłada się to na wysokość zarobków czy sposób zatrudnienia.

Cechy dobrego kuriera

Przeważnie w tej branży można spotkać mężczyzn. Kobiety nad wyraz rzadko decydują się na taką pracę, które polega nie tylko na dowożeniu pod wskazany adres towaru, ale także wniesienia go na odpowiednie piętro. Czasami jest to naprawdę ciężka praca fizyczna, gdyż trzeba radzić sobie z paczkami o różnej wielkości i ciężkości. Dlatego siła jest tutaj koniecznym wymaganiem.

Poza tym kurier musi liczyć się z odpowiedzialnością, jaka spoczywa na jego barkach. Nie może pozwolić sobie, by paczka zniknęła, została zniszczona, skradziona czy by doszło do czegoś innego. Najważniejszym jego zadaniem jest dostarczenie paczki w nienaruszonym stanie do klienta.

Czasem zdarza się, że kurier ma dostarczyć przesyłkę za pobraniem. To także wymaga odpowiedzialności, uczciwości, a także dyskrecji. Ma bowiem za zadanie zabezpieczyć pieniądze, a do tego nie dopuścić do wycieku danych osobowych odbiorcy.

Jak widać, praca kuriera nie jest tak lekka i przyjemna, jakby się mogło wydawać. Jednak czy zarobki rekompensują to?

Ile zarabia przeciętny kurier?

W 2021 Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń ustanowiło, że średnie zarobki kuriera wynoszą jedynie 3920 zł brutto (2851 zł netto). Jednak studenci – ze względu na brak składek i podatku – są w stanie zarabiać więcej. Wiele jednak zależy od miejsca, w którym się pracuje.

Wymagania w pracy kuriera

Najważniejszą kwestią jest to, by kurier posiadał ważne prawo jazdy, dzięki czemu będzie w stanie dowozić paczki do odbiorcy. Czasem konieczne jest posiadanie własnego pojazdu oraz działalności gospodarczej, a także doświadczenie w prowadzeniu takiego samochodu.

Niejedna firma wymaga do tego zaświadczenia o niekaralności. Osoba na to stanowisku musi być odpowiedzialna, uczciwa, dyspozycja, mieć wysoką kulturę osobistą i dobrze organizować sobie czas pracy.

Niekiedy zdarza się, że konieczna jest znajomość miasta pracy oraz języka obcego.

Gdzie szukać pracy jako kurier?

Jeśli zatem nie przerażają nas wymagania stawiane przez pracodawców, możemy zacząć szukać dla siebie stanowiska. Mamy kilka możliwości:

Zalety i wady pracy kuriera

Plusy:

Minusy:

Ważne cechy kuriera:Zobacz także:
Exit mobile version