Stewardessa i steward to nieodłączni członkowie personelu pokładowego w każdym samolocie. Idealny kandydat powinien nienagannie się prezentować, biegle władać co najmniej jednym językiem obcym i dobrze radzić sobie w kontaktach z pasażerami – nawet jeśli nie zachowują się oni prawidłowo. Wbrew pozorom praca w zawodzie nie jest łatwa, choć na nudę nie można narzekać, a osiągane przez stewardessę zarobki potrafią być naprawdę godziwe. Nic dziwnego, że sporo osób każdego roku aplikuje o tę posadę.
Jak zostać stewardessą? Co obejmuje rekrutacja?
Zawód stewardessy nie wymaga posiadania wyższego wykształcenia – najczęściej wymagane jest osiągnięcie pełnoletności lub 21 roku życia, konieczne będzie zaświadczenie o niekaralności. W zależności od linii wymagane będzie dostosowanie się do zasad dotyczących zarostu, długości włosów, ich upięcia czy stanu dłoni, czy paznokci. Warto pamiętać, że stewardessa czy steward są swoistą wizytówką przewoźnika, dlatego to dla niego ważne, aby prezentowała się nienagannie. Stewardessa pracująca w konkretnej linii lotniczej musi więc wpasowywać się wizualnie do pozostałych członków załogi. Rozmowę kwalifikacyjną będzie zapewne mieć przyjemniej częściowo po angielsku – bo właśnie ten język jest głównym narzędziem komunikacji w lotnictwie.
Ile zarabia stewardessa w liniach budżetowych?
Bardzo duży wpływ na to ile zarabia stewardessa, mają linie lotnicze, w których jest zatrudniona. Nie ma porównania między zarobkami, jakie oferuje Ryanair czy Wizzair, a tymi oferowanymi przez LOT, a tym bardziej przez najbardziej prestiżowych przewoźników, jak choćby Emirates. W przypadku Ryanaira nie można zazwyczaj liczyć nawet na umowę o pracę, a usługi wykonuje się w ramach B2B i w zależności od grafiku można zarobić około 8300 złotych netto, po opłaceniu polskich podatków. Wizzair płaci tylko za loty – i tu przeciętne wynagrodzenie oscyluje w granicach 4500 złotych brutto, choć można zarobić więcej, w zależności od nalotu. Do tego doliczana jest prowizja od sprzedanych w czasie lotu produktów.
LOT czy Emirates – jakie zarobki u lepszego przewoźnika?
W przypadku Polskich Linii Lotniczych LOT, nie można liczyć na dużo lepsze warunki, niż u przewoźników budżetowych. 75 wylatanych godzin miesięcznie daje pensję około 6250 złotych netto na fakturze w ramach współpracy B2B, co po opłaceniu podatku ryczałtowego daje około 5718 zł
„na rękę”. Nie widać więc przewagi nad np. Ryanairem, a o znalezienie takiej oferty pracy jest znacznie trudniej. Znacznie prezentuje się przewoźnik z Dubaju – Emirates, który uchodzi za jednego z najlepszych pracodawców w branży. Początkowo można tam zarobić około 8900 złotych netto przy umowie o pracę i 75 h miesięcznie – a więc wyraźnie lepiej, niż otrzymuje stewardessa w Polsce.
Wysokie zarobki dla stewarda i stewardessy po awansie
Zdecydowanie lepsze pieniądze za każdą wylataną godzinę otrzymywać mogą doświadczone stewardessy. W niemal każdej linii lotniczej pensja stewardessy rośnie wraz z doświadczeniem, a wspomniane kwoty to tylko podstawa wynagrodzenia. Szczególnie dobrze można zarabiać po awansie na szefową pokładu – nawet budżetowe linie (m.in Wizzair, Ryanair) płacą 10-12 tysięcy złotych netto miesięcznie, podobnie jak LOT. Natomiast w Emirates stewardessa lub steward na tym stanowisku może liczyć już na nawet 25000 zł netto miesięcznie. W zestawieniu z tym ile godzin pracuje stewardessa (75 h miesięcznie) na pokładach samolotów, to naprawdę godziwe wynagrodzenie za obsługę pasażerów.
Na czym polega praca stewardessy?
Co wypełnia czas pracy stewarda lub stewardessy? Już od wejścia na pokład wita pasażerów, a jeszcze przed startem udziela im krótkiego szkolenia, m.in jak przetrwać w wodzie, co robić w czasie rozhermetyzowania kabiny czy turbulencji. Obowiązki stewardessy to podawanie posiłków lub przekąsek, sprzedaż różnych produktów w czasie lotu i pomoc pasażerom w bezproblemowym odbyciu podróży. To niekiedy również pomoc w znalezieniu miejsca, umiejscowieniu bagażu czy odnalezieniu toalety. To właśnie tak w większości przypadków wygląda praca obsługi pokładowej – nieco inaczej jest w czasie nieprawidłowości w czasie lotu, ale to rzadkie przypadki.
Praca stewarda i stewardessy – warto dołączyć do załogi?
Stewardessy i stewardzi nie zarabiają dzisiaj wyjątkowo dużych pieniędzy, choć w społeczeństwie wciąż krążą takie opinie. Stanowisko stewardessy związane jest z wieloma stresami i wymaga sporego opanowania – kusi natomiast niewielka liczba spędzanych stricte w pracy, bo jest to zaledwie 75 godzin miesięcznie. Praca w Emirates w Dubaju, Swiss Air czy innej prestiżowej linii pozwala zarabiać więcej, a po nabyciu doświadczenia lub awansie na wyższe stanowisko, stewardessa otrzymuje nawet ponad 10 tysięcy złotych miesięcznie.
Patrząc z punktu widzenia wymaganego wykształcenia i czasu pracy, zarobki stewardess są bardzo konkurencyjne. Warto jednak pamiętać, że praca ta wiąże się ze spędzaniem dużych ilości czasu poza domem, co nie każdemu się spodoba.
Zobacz także:
- Jakie są wymagania na Stewardesse
- Praca na magazynie – ile zarabia operator wózka widłowego?
- Zarobki w Policji – sprawdź, ile zarabia policjant w 2022 r.
- Zarobki pielęgniarka i położna – sprawdź, ile faktycznie można zarobić w Polsce
- Operator maszyn produkcyjnych – jakie zarobki można osiągnąć w tym zawodzie