Student – Jaka praca dla zaocznego

Student - Jaka praca dla zaocznego

Wiele osób, chcąc połączyć jednocześnie naukę oraz zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych, decyduje na studia zaoczne. Dzięki temu jesteśmy w stanie przeznaczyć czas na studiowanie w weekendy, a w tygodniu podjąć się pracy nawet na cały etat. 

Jakiej pracy może się podjąć student zaoczny?

Można powiedzieć, że w przypadku osób, które studiują w trybie zaocznym, nie ma aż tylu ograniczeń w kwestii wyboru pracy, niż w przypadku studentów dziennych. Z racji tego, że zajęcia odbywają się w soboty i niedziele, studenci zaoczni mogą śmiało poszukiwać pracy na pełen etat. Jest to świetny pomysł na to, aby stać się finansowo niezależnym i zdobywać doświadczenie. Szukając pracy powinniśmy się skupić na tym, co chcielibyśmy robić. Jeśli mamy jakieś konkretne zainteresowania, np. fotografia, możemy poszukać stażu w firmie lub pomyśleć o otwarciu własnej działalności. Rozsyłając CV zastanówmy się nad tym, czy w danym momencie chcemy jedynie dorobić sobie, czy chcemy już znaleźć branżę, która w przyszłości będzie nas interesować. Możliwości jest na prawdę dużo.

Większość osób rozpoczynających studia nie ma jeszcze zbyt dużego doświadczenia. Dlatego powinniśmy wykorzystać ten czas na zdobywanie doświadczeń, poznawanie specyfiki rynku pracy oraz konkretnych branży, będących w kręgu naszych zainteresowań. Warto powiedzieć, że w wielu miejscach studenci są wręcz poszukiwani i chętnie zatrudniani. Zazwyczaj studenci zatrudniani są na umowę zlecenie, która to jest lepsza dla pracodawcy, a za osoby do 26 roku życia nie trzeba płacić podatków. 

Praca na recepcji

Wiele firm, zarówno mniejszych, jak i większych instytucji, często poszukuje pracowników na recepcję. W zależności od firmy, zakres obowiązków może się nieco różnić, natomiast jedno jest pewne – jeśli wiążemy swoją przyszłość z pracą biurową, pracą w administracji, praca na recepcji pozwoli nam zdobywać pierwsze cenne doświadczenia, które mogą okazać się decydujące podczas rekrutacji w przyszłości. Jeśli wybierzemy pracę w spokojniejszym miejscu, jest szansa, że w wolnej chwili będziemy mogli przeznaczyć czas na np. naukę do egzaminów. Co ważne, w wielu firmach osoby rozpoczynające od pracy na recepcji mogą po pewnym czasie liczyć na awans – pracodawca zaproponuje im wyższe, nieco lepsze stanowisko. Jeśli np. jesteś studentem prawa sprawdź, czy w danej kancelarii nie prowadzą rekrutacji na takie stanowisko.

Praca w call center

Ofert tego typu pracy jest bardzo dużo. Jest to bardzo dobra opcja dla studentów – w wielu firmach grafik jest elastyczny. Praca w call center nie wymaga doświadczenia, wręcz przeciwnie, firmy na początku współpracy szkolą nowych pracowników. Jeśli nie czujesz się dobrze w dzwonieniu do ludzi i sprzedaży danego produktu, możesz zatrudnić się na stanowisku, które polega jedynie na odbieraniu połączeń przychodzących.

Praca w restauracji

Często wybieranym zawodem jest również praca jako kelner lub barman. Gastronomia to branża, w której bardzo chętnie zatrudnia się studentów. Dużym plusem będzie elastyczny grafik – możesz dopasować sobie godziny pracy tak, jak chcesz. Pracodawcy nie wymagają od pracowników doświadczenia. W wielu restauracjach czy barach kelnerzy mogą liczyć na napiwki, które stanowią dobry dodatek do podstawowego wynagrodzenia.

Praca jako trener

Lubisz sport? Wiążesz swoją przyszłość z tym kierunkiem? Studiujesz wychowanie fizyczne? Praca jako trener może być dobrym początkiem Twojej kariery. Dzięki temu będziesz nabywał nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczną. Jeśli w przyszłości chciałbyś zostać np. trenerem piłki nożnej czy koszykówki sprawdź, czy kluby w Twojej okolicy nie poszukują asystentów trenerów. Warto zdobywać takie doświadczenie już na studiach. 


Chcąc połączyć pracę ze studiami zaocznymi najlepiej szukać takiej branży, która faktycznie nas interesuje. Zdobywanie pierwszych doświadczeń pomoże Ci stopniowo budować pozycję na rynku pracy. Zastanów się, na jakim stanowisku chciałbyś pracować i znajdź taką pracę, z której będziesz zadowolony.



Zobacz także:
Exit mobile version