Student – Jaki jest limit godzin pracy

Student - Jaki jest limit godzin pracy

Studenci są szczególną grupą w społeczeństwie. Być może niektórym wydaje się, że są oni wręcz uprzywilejowani, przez przysługujące im zniżki. Jednak życie studenta z pewnością nie jest usłane różami, a problemy finansowe są na porządku dziennym. Wobec tego studenci chętnie idą do pracy, jednak jaki jest ich limit godzin pracy?

Limit godzin pracy studenta a umowa

Nie da się ukryć, że studenci niezwykle chętnie podwijają rękawy i wchodzą na rynek pracy. Z pewnością wielu z nich musiało zderzyć się z dość przykrą rzeczywistością, którą są codzienne rachunki. Bez względu na to, czy studenci wynajmują pokój, czy też mieszkanie lub akademik, muszą oni wywiązywać się z comiesięcznych opłat. Kolejną niezwykle ważną kwestią jest również przeznaczenie odpowiedniej ilości funduszy na wyposażenie się na uczelnie, a także to, że studenckie życie niezwykle mocno obfituje w różnego rodzaju przyjęcia i imprezy, a co za tym idzie, na to też przecież trzeba znaleźć odpowiednie środki. Wówczas, kiedy stypendium studenckie już nie wystarcza, studenci muszą spróbować swoich sił na rynku pracy. Niemniej jednak wówczas pojawia się pytanie, jaki jest limit godzin pracy w ich przypadku? Otóż w pierwszej kolejności należy wiedzieć, że limit godzin pracy nie jest zależny ani do studenta, ani od jego pracodawcy, gdyż przepisy te są nieodłącznie skorelowane z rodzajem umowy jaka zostanie spisana pomiędzy stronami. Kwestia umowy również wiele tu wyjaśnia. Nie da się ukryć, że żaden ze studentów nie może pogodzić zajęć na uczelni z pracą na pełnym etacie. Wobec tego można od razu powiedzieć, że tego typu umowy nie mają tu zastosowania. Niemniej jednak, student w dalszym ciągu może pracować w niepełnym wymiarze godzin. Wówczas może on dostać od swojego pracodawcy umowę na pół etatu bądź umowę na 3/4 etatu. Chociaż zdarza się to niezwykle rzadko, to jednak warto wiedzieć, że w przypadku umowy umowy na pół etatu limit godzin przepracowanych przez studenta nie może przekroczyć 20 godzin tygodniowo. Oczywiście wszystkie kwestie związane z ewentualnymi nadgodzinami ustalane są dobrowolnie przez strony umowy. Jeśli z kolei student został zatrudniony na 3/4 etatu wówczas musi on wypracować 168 godzin miesięcznie. Niemniej jednak, jak już zostało to wspomniane, w przypadku pracujących studentów tego typu rozwiązania stosuje się niezwykle rzadko, gdyż niezwykle ciężko dopasować jest grafik pracy, który jednocześnie wpasuje się w program zajęć na jakie uczęszcza student.

Limit godzin pracy studenta a umowa zlecenie

Jak już zostało to wspomniane, powyższe umowy są zarezerwowane dla osób, które mogą swobodnie dopasować grafik do swoich innych zajęć. Niemniej jednak warto wspomnieć o tym, że w przypadku studentów najczęściej stosowana jest umowa zlecenie. Tego typu umowa charakteryzuje się dość dużą dowolnością, a także daje duże uprawnienia zarówno pracodawcy jak i pracownikowi. Zawierając umowę zlecenie, należy liczyć się z tym, że nie obowiązuje w jej przypadku limit godzin pracy studenta. Pracodawca może więc poprosić go o przepracowanie pełnych 12 godzin lub jedynie 2 godzin w ciągu dnia. Niemniej jednak, wówczas student nie musi martwić się o dopasowanie grafiku z pracy z tym, który obowiązuje na studiach. Może on bowiem zgodzić się przyjść w określonym dniu i czasie do pracy, ale równie dobrze może odmówić i nie zostaną z tego tytułu wyciągnięte jakiekolwiek konsekwencje. Właśnie z tych powodów, to właśnie umowa zlecenie najchętniej zawierana jest ze studentami, gdyż daje im dużą dowolność i możliwości. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tej umowy osoby do 26 roku życia, niestety nie podlegają szeregowi ubezpieczeń społecznych- warto to wiedzieć, jeszcze przed podpisaniem umowy o pracę.Zobacz także:
Exit mobile version