Na polskim rynku pracy istnieje kilka rodzajów umów zatrudnienia pracownika. Według wielu starszych osób nie ma nic lepszego niż umowa o pracę na czas określony czy też nie. Jedna wszystko zależy od zakresu obowiązków, okoliczności zatrudnienia, czy oczekiwania przyszłego pracownika. Wiele młodych osób, czy też studentów wybiera umowę zlecenie. Jednak czy warto zawrzeć umowę zlecenie i jakie korzyści mogą z tego płynąć. A co najważniejsze, jakie korzyści płyną z umowy zlecenie? Wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule.
Czym tak naprawdę umowa zlecenie?
Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną, przez co nie podlega normowaniu przez Kodeks Pracy. Tak, więc jeśli dany przedsiębiorca chce zawrzeć umowę zlecenie z pracownikiem nie musi np. płacić za wszelkie badania pracownika, czy też nie musi prowadzić ewidencji czasu pracy, jak i dokumentacji osobowej. Co z perspektywy pracodawcy jest o wiele wygodniejsze niż umowa o pracę.
Urlop na umowie zlecenie
Jeśli chodzi o urlop, to pracownik pracujący na ten rodzaj umowy niestety, ale nie posiada on prawa do urlopu. Dodatkowo przy umowie zlecenie, nie ma typowego dla umowy o pracę okresu wypowiedzenia, ponieważ taką umowę można zerwać w każdym momencie jej trwania. Dodatkowym plusem dla przedsiębiorcy przy zawieraniu takiej umowy jest fakt, że jeśli dany pracownik podejmie się pracy, a nie wywiąże się z tego co ma w umowie, to pracodawca ma prawo żądać zwrotów kosztów za poniesione wydatki. Przez to, że dzięki tej umowie pracodawca ponosi mniejsze koszty z powodu zatrudnienia. Tak chętnie ten rodzaj umowy jest wybierany przez pracodawców.
Umowa zlecenie – czy pracownik ma jakieś korzyści?
Dużą część poświęciliśmy pracodawcą, teraz pora wspomnieć o pracownikach. Tak więc zacznijmy od tego, że umowa zlecenie tak jak umowa o pracę wymaga opłacania składek ZUS przez pracodawcę, dzięki czemu pracownik może bez problemu korzystać z darmowego dostępu do służby zdrowia. Dodatkowo, jeśli chodzi o ubezpieczenie społeczne, jak i zdrowotne, to pracownik jest nimi objęty tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie posiada on innej możliwości do ubezpieczenia tj. gdy nie jest zatrudniony gdzieś dodatkowo na umowę o pracę. Dla wielu plusem takiej umowy będzie to, że umowa zlecenie pozwala na dużo większą swobodę w zarządzaniu własnym czasem w porównaniu do umowy o pracę. Pracodawca w takim wypadku nie może nakazać pracownikowi wykonywać zlecenia tam, gdzie pracodawca by chciał i wtedy kiedy by chciał. Ponieważ jeśli tak zrobi jest zobowiązany do zmiany z umowy zlecenie na umowę o pracę.
Umowa zlecenie – a różnego rodzaju świadczenia
Tak jak możemy zauważyć powyżej dla studentów, czy osób szukających swojej pierwszej pracy umowa zlecenie może być naprawdę super rozwiązaniem. Tak dla osób, które posiadają spory staż pracy, czy też szukają stabilnego zatrudnienia umowa zlecenie nie musi wydawać się dobrym rozwiązaniem. Wielu z takich pracowników oczekuje od pracodawcy płatnego urlopu, różnego rodzaju dodatków, czy nawet odpraw po zwolnieniu grupowy. Natomiast umowa zlecenie nie daje takich korzyści, przez co nie jest chętnie wybierana przez inne grupy niż młodych. Dodatkowo umowa zlecenie nie bierze pod uwagę możliwości zajścia w ciąże i urlopu macierzyńskiego. Przez co kobieta, która jest w ciąży automatycznie traci pracę podczas urodzenia swojego dziecka.
Podsumowanie
Tak więc, jak możemy zauważyć umowa zlecenie ma wiele korzyści dla pracodawcy jak i pracownika. Jednak posiada wiele wad, przez które doświadczeni pracownicy nie będą nawet zwracać uwagi na taki rodzaj zatrudnienia. Umowa zlecenie idealnie sprawdzi się dla osób młodych, jak i studentów
Zobacz także: