Jakie są wymagania zawodowe dla pilota wycieczek?

Jakie są wymagania zawodowe dla pilota wycieczek?

Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem pracy jako pilot wycieczek, marzą Ci się podróże, wycieczka do Dubaju, Paryża czy innych ciekawych miejsc — zapoznaj się z wymaganiami, jakie trzeba spełnić, żeby pracować na tym stanowisku. Obecnie wygląda to nieco inaczej.

Kim jest pilot wycieczek i czym się zajmuje?

Jest to osoba, która pilotuje wycieczki zarówno krajowe, jak i zagraniczne (zwane także jako imprezy turystyczne). Obowiązki pilota określa Ustawa z 29. sierpnia 1997r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Do głównych zadań pilota należy:

Jakie uprawnienia są potrzebne, aby zostać pilotem wycieczek?

Jeszcze do 2013 roku zawód pilota był regulowany prawnie. Trzeba było ukończyć kurs oraz zdać egzamin państwowy organizowany przez Urząd Marszałkowski. Wówczas pilot wycieczek otrzymywał legitymację i identyfikator. 

Wraz z początkiem 2014 roku weszła w życie deregulacja tego zawodu. Od tego czasu nie są organizowane egzaminy państwowe, nie są wydawane uprawnienia, legitymacje oraz identyfikatory. Obecnie wymagania są zupełnie inne. Jak się okazuje, pilotem wycieczek może być właściwie każdy. Jedynymi wymaganiami są:

Od strony prawnej nie trzeba już posiadać uprawnień pilota wycieczek, aby móc pełnić ten zawód. No właśnie, są to wymagania jedynie pod względem prawnym. Warto mieć na uwadze, że każdy pracodawca określa swoje dodatkowe wymogi.

Czego wymagają biura podróży od kandydata na pilota wycieczek?

Każde z biur podróży może określać inne wymagania wobec osób aplikujących na stanowisko pilota wycieczek. Do oczekiwań mogą należeć:

Co daje kurs pilota wycieczek?

Jeśli chcesz ukończyć taki kurs, to na pewno będzie on przydatny w perspektywie przyszłego zawodu. Udział w kursie pozwala na zdobycie cennej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, które są niezbędne do wykonywania obowiązków przewidzianych na stanowisku pilota wycieczek. Dzięki takiemu kursowi na pewno podejmiesz wymarzoną pracę i będziesz brać udział w wycieczkach po całym świecie, nawet do Dubaju.

Gdzie można znaleźć pracę jako pilot wycieczek?

Jeśli chcesz aplikować na stanowisko pilota wycieczek, oferty pracy najczęściej znajdziesz w biurach podróży. Warto poszukać ogłoszeń bezpośrednio na stronach internetowych biur, serwisach branżowych lub profilach i grupach na social media.

Aby zostać pilotem wycieczek, nie musisz mieć uprawnień i zdawać egzaminu państwowego. Mimo faktu, iż kurs pilota wycieczek nie jest wymagany od strony prawnej, warto go zrobić, ponieważ często jest on wymagany w biurach podróży. Taki kurs gwarantuje cenną wiedzę oraz umiejętności, które na pewno się przydadzą podczas pełnionych obowiązków. Zobacz także:
Exit mobile version