Czym jest poduszka finansowa w firmie i dlaczego warto ją mieć?

Avatar
Czym jest poduszka finansowa w firmie i dlaczego warto ją mieć?

Poduszka finansowa to rezerwa, która może być wykorzystana przez firmę do wygładzenia wahań w jej dochodach w danym okresie. Praktyka ta znana jest również jako wygładzanie dochodów. Może być tworzona poprzez tworzenie większych rezerw na wydatki, które zmniejszą zysk w przyszłości.

Tworzenie poduszki finansowej

Tworzenie poduszki finansowej dla firmy może pomóc jej przetrwać okres złych notowań. Tworzy ona bufor, który daje kierownictwu pewność podejmowania ryzyka w przyszłości, w nadziei na wyższe zyski. Tworzy się ją poprzez regularne odliczanie od zysku netto, zwykle od dziesięciu do piętnastu procent, i przeznaczanie ich na spłatę zaległych długów. Te pieniądze mogą być również wykorzystane jako zapas awaryjny, czyli pieniądze, które firma trzyma w razie poważnych problemów.

Budowanie poduszki finansowej to skomplikowany proces i nie zawsze łatwo jest określić dokładną kwotę w dolarach. Pierwszym krokiem jest ocena prognoz finansowych Twojej firmy. Przyjrzyj się wszystkim wydatkom związanym z rozpoczęciem działalności, w tym kosztom administracyjnym, kosztom reklamy i innym. Weź również pod uwagę koszty wynajmu.

Innym sposobem na stworzenie poduszki księgowej jest zwiększenie odpisu na złe długi. Spowoduje to zaniżenie wartości należności w bieżącym okresie, ale firma może wyrównać różnicę w następnym okresie. Strategia ta znana jest jako wygładzanie dochodów. Może wydawać się mniej szkodliwa niż inne praktyki, ale może wprowadzać w błąd inwestujących co do stabilności strumienia dochodów.

Innym sposobem na stworzenie poduszki finansowej jest cięcie wydatków. Jest to dobra rada dla każdego celu finansowego. Zazwyczaj należy dążyć do zmniejszenia wydatków o co najmniej 100 do 200 dolarów miesięcznie. Szukaj zbędnych wydatków, których nie potrzebujesz i obcinaj je. Następnie przelej środki na konto oszczędnościowe lub wypłacaj gotówkę z konta oszczędnościowego. Uważaj jednak, aby nie wydać pieniędzy, które stworzyłeś w poduszce.

Korzyści z posiadania poduszki finansowej

Posiadanie poduszki finansowej w firmie jest korzystne na wiele sposobów. Na początek zapewnia spokój ducha i wygładza okresy, w których biznes może być powolny lub nierentowny. Pomaga również firmie przedstawić spójny obraz inwestorom i analitykom. Przy obliczaniu poduszki finansowej należy wziąć pod uwagę średnie miesięczne wydatki w ciągu roku. Sezon zimowy i świąteczny często powoduje zwiększone wydatki, które powinny być uwzględnione w poduszce finansowej.

Utrzymywanie poduszki finansowej na rachunku czekowym

Utrzymywanie poduszki finansowej na rachunku czekowym jest ważnym sposobem oszczędzania na niespodziewane wydatki. Może ona pomóc uniknąć przekroczenia stanu konta, a także może pomóc w uzyskaniu dywidendy. Dobrym pomysłem jest również utrzymywanie poduszki finansowej w wysokości co najmniej dwumiesięcznych wydatków na życie.

Utrzymywanie poduszki gotówkowej na koncie czekowym może uchronić Państwa przed płaceniem opłat za przekroczenie konta oraz opłat za niewystarczające środki. Ilość gotówki, którą powinieneś trzymać na koncie zależy od Twoich nawyków wydatkowych. Na przykład, osoba uważnie śledząca wydatki może potrzebować niewielkiego bufora w wysokości $100, podczas gdy ktoś, kto korzysta z konta czekowego sporadycznie, może chcieć zachować większy bufor w wysokości $1,000. Tak czy inaczej, poduszka gotówkowa powinna być szybko uzupełniana w razie potrzeby.

Kolejną korzyścią z posiadania poduszki finansowej jest spokój ducha. Nie tylko złagodzi to Twój niepokój, ale także pomoże Ci uniknąć opłat za przekroczenie konta. W wielu przypadkach opłata za przekroczenie salda kosztuje 35 dolarów lub więcej, co może się szybko zwiększyć. Jeśli masz małą poduszkę finansową, nie powinno to być wielkim problemem. Możesz osiągnąć ten cel oszczędzając kilka dolarów przy każdej wypłacie.

Oprócz posiadania poduszki finansowej na koncie czekowym, powinieneś mieć fundusz awaryjny. Fundusz awaryjny ma za zadanie pokryć nieprzewidziane sytuacje awaryjne, a nie tylko opłacić codzienne wydatki na życie. Dobry fundusz awaryjny wystarczy na trzy do sześciu miesięcy.

Jako właściciel firmy, ważne jest, aby mieć jakieś pieniądze dostępne na koncie czekowym. Nie muszą to być tysiące dolarów, ale powinna to być rozsądna kwota, którą w razie potrzeby można szybko uzupełnić. Ilość poduszki pieniężnej zależy od Twoich nawyków wydatkowania. Na przykład, jeśli prowadzisz miesięczny budżet, dobrym pomysłem jest utrzymanie poduszki finansowej w wysokości 100-500 dolarów.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też