Praca w kawiarni – jak wygląda?

praca w kawiarni jak wygląda

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy dla nich jest praca w kawiarni. Jak wygląda ten zawód? Czy rzeczywiście może sprawić tyle satysfakcji, jak się spodziewamy? A może lepiej byłoby zająć się czymś innym? Przekonajmy się.

Praca w kawiarni – jak wygląda praca baristy?

Na pierwszy rzut oka całkiem przyjemna wydaje nam się praca w kawiarni. Jak wygląda jednak rzeczywistość. Czy jest aż tak dobrze? Nie do końca. Jest to praca, która wymaga sporo od pracownika.

Baristą nie każdy może zostać. Potrzeba do tego odpowiedniego przygotowania. Taki człowiek potrzebuje sporej wiedzy na temat kawy. Ważne, by był jak najlepszy. A na to składa się wiedza, zaangażowanie oraz umiejętności. Dzięki temu bowiem można tworzyć naprawdę dobre kawy, który zachwycą klientów.

Profesjonalny barista to nie człowiek, który zalewa fusy wodą. To człowiek który zna różne odmiany kawy, zna się na metodach palenia i obróbki. To sprawia, że każda jego kawa jest wyśmienita.

Praca w kawiarni – jak wygląda kwestia umiejętności?

Trzeba przyznać, że niezbyt łatwa jest praca w kawiarni. Jak wygląda zawód baristy? Trzeba umieć skalibrować odpowiednio młynek, obsługiwać ekspres ciśnieniowy, a także wiedzieć jak spieniać mleko. Tutaj chodzi nie tylko o wygląd o kawy, ale także o smak.

Dobrze spienione mleko jest gładkie, posiada słodycz mleka. Chociaż w wielu kawiarniach stosuje się alternatywne metody parzenia, to barista musi znać je wszystkie na wylot, wiedzieć, jak poprawnie zaparzyć kawę i jakich metod unikać. Jest to zatem człowiek z pasją, który potrafi sam się doszkalać i znajdywać nowe sposoby na tworzenie świetnych napojów.

Barista to człowiek, który potrafi zająć się wieloma rzeczami na raz. Z jednej strony przygotowuje wiele kaw dziennie. Z drugiej sprząta, przenosi kartony i wykonuje wiele innych czynności. Jest to zatem człowiek, który musi umieć działać pod presja czasów, zapanować nad wyzwaniami i nie gubić nigdzie uśmiechu na ustach.

Konieczne jest zatem indywidualne podejście do każdego klienta. Jeśli człowiek poczuje się tu jak w domu, chętnie będzie jeszcze nieraz wracał i korzystał z niezwykłej oferty kawiarni. Barista również powinien umieć przyszykować pyszną yerba mate. O której więcej informacji tutaj: https://kawaczyherbata.pl/yerba-mate

Praca w kawiarni – jak wygląda praca baristy?

Skoro już wiemy, jakich umiejętności wymaga się od baristy, warto sprawdzić, na czym polega praca w kawiarni. Jak wygląda i czego oczekuje się od pracownika? Z pozoru wydaje się najprzyjemniejszym zajęciem na świecie. Od rana należy parzyć kawę, rozmawiać z klientami. Czego można chcieć więcej?

Cóż, nie do końca tak się to przedstawia. Barista musi bowiem zadbać o cały lokal i sprzedawane produkty. Nieco lepiej się to prezentuje, jeśli ma jakąś pomoc. Często jednak sam zajmuje się sprzątaniem lokalu i dbaniem o wszystko.

Przede wszystkim musi zadbać o sprzęty kawowe np. ekspres, młynki i wszelkie akcesoria barowe. Barista musi być sumienny, dokładny, a jednocześnie empatyczny i kreatywny. Trzeba też pamiętać, że jest to praca, w której głównie się stoi lub chodzi przez kilka godzin bez przerwy.

Choć na początku praca może wydać się całkiem przyjemna, to z czasem staje się monotonna. Codziennie bowiem robi się dokładnie to samo. Poza tym trzeba być gotowym na codzienne, niespodziewane wyzwania. Zatkana toaleta, brak prądu, nagły napływ klientów.

Jednocześnie jest to przyjemna praca. Można poznawać wielu ludzi, sprawiać im drobną przyjemność. Jest to zatem zajęcie dla osób, które lubią się wciąż rozwijać, poznawać nowe metody, próbować nowych kaw. Czasami można także zostać szczególnie docenionym np. na Mistrzostwach Polskich Baristów.

Jak zatem prezentuje się praca w kawiarni? Jak wygląda ten zawód? Jest to praca, która wiele wymaga od człowieka, a jednocześnie może sprawić ogrom satysfakcji. Trzeba jednak być gotowym na wiele wyzwań, mieć w sobie odrobinę pokory oraz gotowości na wszystko, co może się zdarzyć. Trzeba pamiętać, że kawa to nie tylko napój. Istotne jest wszystko, co dzieje się wokół.

Barista musi zadbać nie tylko o kawę, ale także o swój lokal, o atmosferę i wszystko, co sprawi przyjemność klientom.Zobacz także:
Exit mobile version