Czy balustrady są potrzebne do odbioru domu?

antoni

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak ważne staje się obejrzenie wszystkiego podczas odbioru technicznego lokalu. Przyjrzeć trzeba się nawet najmniejszym elementom zarówno w pomieszczeniach, jak i na balkonie.

Dokładna analiza umowy deweloperskiej to podstawa przed jej podpisaniem, podobnie jak jej sporządzenie w formie aktu notarialnego. Kupno mieszkania wiąże się z koniecznością poniesienie sporych kosztów, dlatego wszystko należy sprawdzić w celu uniknięcia problemów w niedalekiej przyszłości.

Sprawdź balustrady podczas odbioru technicznego mieszkania

 Podczas odbioru technicznego mieszkania można zweryfikować zgodność jego rzeczywistego stanu z zapisami widniejącymi w umowie deweloperskiej. W przypadku mieszkania, tarasu i balkonu istotnym elementem staje się między innymi balustrada. Montuje się ją w celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania obiektu. Balustrada chroni między innymi przed wypadnięciem z balkonu. Oczywiście wpływa także na estetykę budynku. Jeśli balustrada ma spełniać należycie swoje zadanie, to musi być właściwie wykonana, prawidłowo zamontowana. Niestety w praktyce bywa z tym różnie. Odbiór mieszkania to doskonała okazja do tego, aby zweryfikować obecność błędów w budowie balustrady.

Normy odnoszące się do balustrad

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury obowiązują konkretne normy dotyczące balustrad, ich wymiarów i usytuowania. Osoba odpowiedzialna za wybudowanie obiektu musi mieć na uwadze przepisy odnoszące się do wysokości balustrady nad poziomem podestu. Istotne jest to, aby należycie chroniła przed wypadnięciem. Niedostosowanie się do wymagań wiąże się z powstaniem negatywnych konsekwencji. Przepisy jasno wskazują na to, że minimalną wysokością balustrad w przypadku balkonów, tarasów i schodów jest 110 cm. Istotna będzie nawet wielkość otworów. Nie mogą one mieć więcej niż 12 cm. W przypadku budynków jednorodzinnych i we wnętrzach wysokością minimalną balustrady jest 90 cm. Można również zastosować nieco większe prześwity. Zapewnienie właściwego bezpieczeństwa jest kwestią kluczową w przypadku dzieci, kotów i psów.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też