Zwolnienia L4 online – bezpieczne potwierdzenie nieobecności w pracy

Avatar
zwolnienie lekarskie

Zwolnienia L4 online są bardzo ciekawym rozwiązaniem, z którego istnienia wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Warto dowiedzieć się czym są, jak działają i przede wszystkim w jaki sposób je uzyskać. Jak się okazuje, Internet daje nam coraz więcej możliwości i zwolnienia generowane za jego pośrednictwem są jednym z nich. Charakteryzują się ogromną wygodą i bezpieczeństwem. Są szczególnie przydatne w obecnych czasach, kiedy należy ograniczyć kontakt z innymi osobami, coraz popularniejsze jest też niestetu L4 na wypalenie zawodowe. W dzisiejszym artykule przedstawiamy czym są zwolnienia wystawiane online, jak wygląda proces ich generowania oraz argumenty dlaczego warto z nich skorzystać.

Czym są zwolnienia L4 online?

Zwolnienia L4 online są zwolnieniem lekarskim generowanym za pomocą Internetu. Do złożenia prośby o jego wystawienie potrzebujemy tylko urządzenia z dostępem do sieci. Po rozpatrzeniu życzenia, kwalifikowany lekarz może wystawić zwolnienie, jeśli przedstawione objawy świadczą o pewnej niedyspozycyjności. Takie rozwiązanie pozwala choremu na pozostanie w mieszkaniu i załatwienie wszystkich formalności w domowym zaciszu. Nie jest wymagana wizyta w gabinecie, która potwierdzi dolegliwości pacjenta – wszystko odbywa się w sieci i właśnie tam lekarz przeprowadza badanie lub dokładny wywiad. Ponadto, wiele czynności, które musiały być wykonane przez chorego z zachowaniem siedmiodniowego terminu, od tej pory realizuje automatyczny system.

Jak wygląda proces wystawiania?

Takie zwolnienie może być wygenerowane przez kwalifikowanych lekarzy. Obecnie takie rozwiązanie oferuje wiele storn internetowych. Poszczególne z nich różnią się ofertą lub ceną usługi, dlatego warto je odwiedzić, porównać między sobą i wybrać najlepszą dla swoich potrzeb i możliwości. Po wejściu w witrynę, naszym oczom powinien ukazać się formularz dotyczący naszego zdrowia i towarzyszących nam obecnie objawów, które wskazywałyby podstawy do wygenerowania zwolnienia. Innym sposobem na potwierdzenie niedyspozycyjności może być również konsultacja online przeprowadzana przez lekarza. Jeśli kwestionariusz lub badanie wykaże, że nie jesteśmy zdolni do pracy, medyk wygeneruje zwolnienie.

Co należy zrobić po wygenerowaniu?

Kiedy zwolnienie zostanie już wystawione, wiele osób zastanawia się co z nim zrobić. Dawniej, kiedy obowiązywały klasyczne, papierowe L4 w obowiązku chorego było dostarczenie zwolnienia do miejsca pracy w terminie nie przekraczającym siedmiu dni od jego wygenerowania. Obecnie, proces jest całkowicie zautomatyzowany, dzięki czemu pacjent nie musimy martwić się żadnymi formalnościami poza otrzymaniem zaświadczenia o niedyspozycyjności. Zwolnienie zostaje wystawione za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) należącej do ZUS-u. System samoczynnie wysyła powiadomienie o planowanej nieobecności do pracodawcy. Dzięki temu niestawiennictwo chorego do pracy zostaje od razu usprawiedliwione, a ten może spokojnie podjąć się domowej kuracji.

Jakie są korzyści ze zwolnienia L4 online?

Zwolnienia L4 online są bardzo wygodną opcją, z której naprawdę warto skorzystać. Dużą korzyścią jest bardzo szybki czas ich generowania, a także zaskakująco niska cena. Ponadto pozwalają na zaoszczędzenie dużej ilości czasu, którą należałoby poświęcić w celu dokonania wizyty w gabinecie lekarskim. Rozwiązanie zakładające uzyskanie zwolnienia bez wyjścia z domu to także możliwość dla osób, które czują się na tyle źle, że nie wyobrażają sobie nawet przekroczenia progu swojego mieszkania. W obecnych czasach, rozwiązania wykorzystujące sieć zamiast osobistych kontaktów są jeszcze ważniejsze. Unikanie odwiedzin miejsc publicznych przez chorego i podjęcie izolacji domowej pozwoli na zmniejszenie ryzyka zarażenia innych osób, zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa, a także szybkie podjęcie leczenia, które zminimalizuje zagrożenie powikłań.

Kiedy przysługuje nam możliwość otrzymania go?

L4 generowane za pomocą Internetu możemy uzyskać w takich samych sytuacjach jak klasyczne, papierowe zwolnienie. Podstawą do jego wystawienia jest zaobserwowanie u siebie niepokojących symptomów wskazujących na konkretną chorobę. Można uzyskać zwolnienie również wtedy, gdy samopoczucie znacznie się pogorszy i prawdopodobnie jest to wywołane jakąś dolegliwością. Tym bardziej teraz, podczas pandemii koronawirusa, należy uważnie obserwować swój organizm i sygnały jakie nam przekazuje. Wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem, który podejmie decyzje o kuracji i urlopie chorobowym. Wykonywanie pracy podczas infekcji i spadku sił wiąże się z niską efektownością pracownika, ale przede wszystkim często stanowi zagrożenie dla chorego i innych osób. Warto więc rozważyć zwolnienie lekarskie i podjęcie kuracji.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też