Warunki środowiskowe
W miejscu pracy nie powinien panować nadmierny hałas, zbyt wysoka lub niska temperatura czy nieodpowiednie oświetlenie. Ważne jest także, aby pracownicy nie byli narażeni na szkodliwe czynniki chemiczne ani biologiczne. Warto zarazem zadbać o sprzyjający skupieniu kolor ścian oraz roślinność.
Wygodne meble
Praca biurowa wymaga wygodnych i ergonomicznych mebli, w tym zwłaszcza biurek oraz foteli. Nie powinno też zabraknąć pojemnych szaf do przechowywania dokumentów oraz niezbędnych w danej firmie przedmiotów.
Sprawne maszyny i urządzenia
Nie sposób szybko i wydajnie wykonywać obowiązki zawodowe bez nowoczesnych i w pełni sprawnych maszyn, komputerów oraz innych urządzeń. Pozwalają one zautomatyzować niektóre monotonne czynności i zapewniają zatrudnionym osobom bezpieczeństwo. Przedsiębiorca nie musi kupować ich za gotówkę, lecz można zdecydować się na zewnętrzne źródło finansowania, np. leasing maszyn. Nie zamraża wtedy kapitału, lecz opłaca przedmiot w niedużych ratach ze swoich bieżących przychodów. Po zakończeniu umowy może wykupić sprawdzoną w firmie maszynę czy sprzęt IT na własność.
Kultura organizacyjna firmy
Pracodawca powinien dbać o przyjazną atmosferę w miejscu pracy. Ważne jest, aby pracownicy czuli się szanowani przez swoich przełożonych i mogli nawiązywać z nimi partnerskie relacje. Warto doceniać zatrudnionych za ich osiągnięcia, a także wspierać w rozwiązywaniu konfliktów i innych problemów. Powinni oni mieć możliwość przedstawiania własnych potrzeb, oczekiwań, pomysłów czy uwag.
Sprawny przepływ informacji
Przyjazne środowisko pracy cechuje się szybkim i niezakłóconym przepływem informacji oraz obiegiem dokumentów. Pomaga w tym np. odpowiednio przystosowane oprogramowanie.
Benefity pozapłacowe
Wynagrodzenie pieniężne to nie jedyna forma motywowania pracowników. Warto również oferować im pozapłacowe benefity, np. służbowy samochód osobowy, laptopa, telefon, prywatną opiekę medyczną, pakiet sportowy, bilety do kina, teatru lub na koncert czy dofinansowanie do kolonii dla dzieci. W wielu firmach pracodawcy zapewniają również bezpłatne owoce i warzywa w godzinach pracy. Ważne jest, aby benefity były dopasowane do indywidualnych potrzeb pracowników.
Work-life balance
Jest to idea związana z zachowaniem równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą. Work-life balance w firmie pozwala przeciwdziałać stresowi i wypaleniu zawodowemu pracowników. Do dobrych praktyk można zaliczyć m.in. elastyczne godziny pracy, możliwość wykonywania obowiązków w trybie zdalnym, delegowanie niektórych zadań czy wykorzystywanie nowoczesnych technologii do automatyzacji powtarzalnych procesów.
Onboarding pracowniczy
Onboarding to działania podejmowane przez firmę w celu adaptacji nowych pracowników w miejscu pracy. Dotyczą one czterech różnych obszarów – procedur, zadań i celów, kultury organizacyjnej oraz relacji. Do przykładowych praktyk onboardingowych można zaliczyć:
- mail powitalny,
- wręczenie podręcznika pracownika,
- organizowanie szkoleń multimedialnych,
- gry onboardingowe,
- objęcie pracowników opieką indywidualnego mentora,
- oprowadzenie po firmie,
- przekazywanie feedbacku.
Możliwości rozwoju
W przyjaznym środowisku pracy wszystkie osoby z zespołu mają stworzone warunki do rozwoju. Mogą podnosić swoje kwalifikacje m.in. dzięki uczestnictwu w konferencjach, kursach i szkoleniach, które rozwijają zarówno ich kompetencje twarde, jak i miękkie. Niektórzy pracodawcy oferują również dofinansowanie do studiów podyplomowych, a także wsparcie mentora, coacha czy psychologa.
Więzi pomiędzy pracownikami
Aby w miejscu pracy mogła panować przyjazna atmosfera, pracownicy powinni dobrze się znać, lubić się i wzajemnie sobie ufać. Warto stwarzać im co pewien czas okazje do integracji, np. poprzez wspólne pikniki, wyjścia na kręgle, wyjazdy integracyjne czy imprezy firmowe.
Materiał promocyjny.
Zobacz także:
- Operator maszyn produkcyjnych – jakie zarobki można osiągnąć w tym zawodzie
- Jakim badaniom do pracy powinien poddać się pracownik?
- Zarobki starszego specjalisty ds. administracji: przegląd zarobków i stanowisk.
- Operator maszyn cnc: praca marzeń czy koszmar na jawie?
- Prawo pracy – Co mówi o Strajku