Jak są skonstruowane drzwi antywłamaniowe i jak wybrać najlepsze? – poradnik dla pracownika

antoni
Jak są skonstruowane drzwi antywłamaniowe i jak wybrać najlepsze? - poradnik dla pracownika

Zainteresowanie konsumentów drzwiami antywłamaniowymi rośnie z roku na rok. Trzeba wiedzieć, jak odróżnić produkt spełniający wysokie standardy bezpieczeństwa od marketingowej wydmuszki. Przeczytaj i stań się świadomym odbiorcą.

Drzwi antywłamaniowe mają stawiać opór złodziejom przez jak najdłuższy czas. Włamywacze dysponujący odpowiednimi narzędziami i umiejętnościami w końcu sforsują każdy zamek, rygiel lub zniszczą skrzydło. Dlatego klasy zabezpieczeń służą do określenia, jak długo wytrzymają dane drzwi przy określonych technikach włamania. Wielu producentów opracowuje własne rozwiązania, a ich skuteczność zależy również od jakości montażu drzwi antywłamaniowych.

Co różni drzwi antywłamaniowe od pozostałych?

Mają specjalnie wzmocnioną konstrukcję oraz szereg akcesoriów o specjalnie dobranych parametrach technicznych. Wewnątrz skrzydeł znajdują się metalowe elementy, które zmniejszają ich podatność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Budowa oraz rozmieszczenie tych części zwykle stanowią tajemnicę producenta drzwi antywłamaniowych.

Wzmocnione skrzydło to nie wszystko. Ogromne znaczenie ma również dodatkowe zabezpieczenie wszystkich elementów odpowiedzialnych za otwieranie i osadzenie drzwi w ościeżnicy. W drzwiach antywłamaniowych stosuje się specjalne wyposażenie z zakresu:

  • okuć;
  • zawiasów;
  • klamek;
  • zamków i wkładek do nich;
  • bolców antywyważeniowych;
  • szyb pancernych.

Klasy drzwi antywłamaniowych

Poziom zabezpieczeń symbolizują specjalne oznaczenia, świadczące o przebadaniu danego produktu przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej i Instytut Techniki Budowlanej. Drzwiom antywłamaniowym przyznaje się jedną z 6 podstawowych klas, zgodnie z normą PN-EN 1627:2012. Są to kolejno:

  • RC1 – 3 minuty oporu przed naporem siły fizycznej;
  • RC2 – minimum 3 minuty, kiedy złodziej używa podstawowych narzędzi (młotka, śrubokrętu);
  • RC3 – przynajmniej 5 minut, przy zastosowaniu łomu, wiertarki i innych narzędzi generujących hałas;
  • RC4 – 10 minut oporu przed większymi i bardziej skomplikowanymi narzędziami;
  • RC 5 – minimum 15 minut, jeżeli włamywacz stosuje specjalistyczne przyrządy i elektronarzędzia, takie jak wiertła, szlifierki czy piły;
  • RC6 – co najmniej 20 minut, przy użyciu zaawansowanego sprzętu o dużej mocy przez osobę biegłą w posługiwaniu się nimi.

Podklasy drzwi antywłamaniowych

Drzwi antywłamaniowe mogą mieć podklasy symbolizujące zwiększoną wytrzymałość konkretnych elementów. Np. literą N oznacza się szklane witryny osadzone w taki sposób, że trudniej je wyważyć bez rozbijania. Klasy RC5 i RC6 są zarezerwowane dla pewnych instytucji i pomieszczeń – banków, zakładów karnych, serwerowni itp. Co ciekawe, przed wprowadzeniem powyższej normy obowiązywał tylko trójstopniowy system oznaczeń drzwi antywłamaniowych (A, B i C).

Drzwi antywłamaniowe – stosowane zabezpieczenia

Elementy wzmacniające konstrukcję najczęściej wykonane są ze stali. Wytrzymałość szyb antywłamaniowych określa się klasą P – zależną od tego, ile uderzeń i z jaką siłą są w stanie przyjąć. Zamki wielopunktowe mają 2 lub więcej rygli, a specjalne wkładki utrudniają dorobienie kluczy. Zawiasy, klamki i okucia trudniej wyważyć lub przewiercić.

Montaż drzwi antywłamaniowych powinni przeprowadzać specjaliści

Nawet najlepsze zabezpieczenia w drzwiach antywłamaniowych zawiodą, jeżeli będą założone w nieprawidłowy sposób. Dlatego montażem wszystkich elementów powinni zajmować się doświadczeni, kompetentni fachowcy. Producenci drzwi antywłamaniowych albo zapewniają klientom taką usługę bezpośrednio, albo mają listę certyfikowanych specjalistów, którzy przeszli u nich stosowne szkolenia.

Pakiety antywłamaniowe do drzwi – co zawierają?

Konsumenci w Polsce najczęściej decydują się na drzwi antywłamaniowe klasy RC2 lub RC2N. Przykładowa zawartość takiego pakietu w ofercie na stronie jednego z producentów – baranskidrzwi.pl – składa się z:

  • antywyważeniowej listwy zaczepowej na ościeżnicę;
  • wielopunktowego zamka automatycznego z 4 ryglami;
  • certyfikowanej klamki z osłoną na wkładkę wysokiej klasy C;
  • szyby antywłamaniowej P4;
  • dedykowanych zawiasów.

Jak łatwo się domyślić, dodatkowe zabezpieczenia wymagają dopłaty. Inwestycja w drzwi antywłamaniowe daje nie tylko bezpieczeństwo, ale też zapewnia spokój i poczucie komfortu.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też