Sukces bez granic: odkryj możliwości w pracy dla niepełnosprawnych

Avatar
Sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest trudna. Z jednej strony wciąż istnieją liczne bariery fizyczne oraz instytucjonalne, które utrudniają znalezienie pracy. Z drugiej strony wciąż trzeba się liczyć z nieuczciwymi pracodawcami, którzy traktują orzeczenie o niepełnosprawności tylko i wyłącznie jako sposób na redukcję kosztów zatrudnienia. Na szczęście powyższe przeszkody nie pozbawiają możliwości osiągnięcia sukcesu w karierze zawodowej.

Zawody dla osób niepełnosprawnych – kogo poszukują pracodawcy?

Choć osoby niepełnosprawne mogą pracować na większości stanowisk, to istnieją takie zawody, w których zatrudnia się głównie pracowników z orzeczeniem. Jest to przede wszystkim ochrona obiektów – lekki lub umiarkowany stopień niepełnosprawności nie uniemożliwia wykonywanie obowiązków pracowników ochrony, którzy zazwyczaj muszą jedynie pilnować obiektu, a w razie niebezpieczeństwa nie interweniują i dzwonią po policję.

Wiele firm w ogłoszeniach zaznacza, że poszukuje osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Inne podkreślają, że wszyscy kandydaci są mile widziani – to ukryta aluzja, która ma zaznaczyć, że osoby niepełnosprawne są mile widziane. W praktyce nie wolno przejmować się stereotypami. Okazuje się, że praca na GoWork.pl jest łatwo dostępna – warto złożyć CV na wszystkie interesujące ogłoszenia, nawet jeśli nie ma w nich informacji na temat niepełnosprawności!

Praca zdalna – czy warto jej szukać?

Praca zdalna stanowi ciekawą alternatywę dla osób niepełnosprawnych. Można ją wykonywać bez konieczności wychodzenia z domu, nawet jeśli firmy coraz częściej stawiają na model hybrydowy. Niestety praca przez internet dotyczy jedynie niektórych branż i wymaga dobrej znajomości programów komputerowych oraz internetu, a nie każdy ma predyspozycje, żeby móc ją wykonywać.

Warto przy tym zaznaczyć, że osoby niepełnosprawne często wybierają zawody, które pozwalają na pracę przez internet. Zazwyczaj są to stanowiska umożliwiające dorabianie po godzinach. Praca jako freelancer jest idealna dla osób z niepełnosprawnością – wolni strzelcy sami planują dzień pracy i mogą dostosować ilość pracy do stanu zdrowia oraz potrzeb finansowych. Freelancerzy najczęściej pracują jako graficy, programiści, copywriterzy, tłumacze oraz artyści.

Jak pracodawcy wspierają osoby niepełnosprawne?

Pracodawcy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne przez dłuższy czas, otrzymują zwrot do 60 proc. wynagrodzenia oraz całości składek na ubezpieczenie społeczne pracownika. Dzięki temu rozwiązaniu zatrudnianie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności zwyczajnie się opłaca, co przekłada się na dużą liczbę ofert ze strony różnych firm. Niestety nie wszyscy pracodawcy wspierają osoby niepełnosprawne.

Rzetelne firmy, które faktycznie dbają o swoich pracowników, przygotowały udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, które mają problemy z poruszaniem się. Warto zajrzeć na ich stronę internetową i sprawdzić, czy znajdują się na niej informacje na temat dostępności biur i zakładów przemysłowych. Co ciekawe, wszystkie urzędy oraz instytucje państwowe w procesie rekrutacji szczegółowo wyjaśniają zakres oferowanych udogodnień. To właśnie dlatego wiele osób niepełnosprawnych wybiera karierę w administracji publicznej i samorządowej.

Jak wybrać pracodawcę?

Osoby niepełnosprawne, które wybierają pracodawcę, powinny kierować się standardowymi czynnikami, czyli wysokością pensji, zakresem obowiązków, dodatkowymi benefitami oraz możliwością dalszego rozwoju kariery zawodowej. Ponadto należy zwrócić uwagę na podejście firmy do niepełnosprawności. Czy orzeczenie stanowi jedynie sposób na zmniejszenie kosztów zatrudnienia?

Jeśli tak, to trzeba unikać takich pracodawców – ze współpracy zapewne nie wyniknie nic dobrego. Firmy, którym zależy na wsparciu osób niepełnosprawnych oferują dodatkowe wsparcie i wykazują się wyrozumiałością. Wiele z nich oferuje specjalne programy, mające ułatwić wejście na rynek pracy i zapewnić równe szanse. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej warto zapytać o podejście do osób niepełnosprawnych, a także o udogodnienia oraz programy socjalne.

Artykuł sponsorowany.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też