Freistellung – jak uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego?

Avatar
Każda osoba prowadząca własny biznes za granicą wie, jak ważne jest przestrzeganie przepisów, które oczywiście mogą znacząco różnić się od tych w Polsce. Warto już na samym początku odpowiednio zabezpieczyć interesy i w spokoju skupić się na rozwijaniu przedsiębiorstwa. Otworzyłeś niedawno firmę budowlaną w Niemczech i nie znasz dokładnie obowiązującego tam prawa? Nic nie szkodzi! W poniższym tekście tłumaczymy co zrobić, aby zadbać o prawidłowe prowadzenie wszystkich formalności. Sprawdź, jak załatwić Freistellung, czyli zwolnienie z podatku budowlanego!

Bauabzugsteuer – podatek budowlany w Niemczech

Bauabzugsteuer, czyli podatek budowlany obowiązuje każdą firmę zajmującą się budownictwem, która działa na terenie Niemiec (przedsiębiorstwo może być zarejestrowane za granicą). Głównym celem wprowadzenia tej formy opodatkowania była walka z nielegalnym zatrudnianiem ludzi w tym sektorze gospodarki.

W tym momencie podatek budowlany w Niemczech wynosi 15% wartości brutto każdej wystawionej faktury. Musi zapłacić go każdy przedsiębiorca, który nie posiada odpowiedniego zaświadczenia (Freistellungbescheinigung). Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak uzyskać zwolnienie i uniknąć potrącenia zobowiązań podatkowych!

Kiedy nie trzeba płacić Bauabzugsteuer?

Tak naprawdę każdy przedsiębiorca świadczący usługi budowlane może postarać się o zwolnienie z Bauabzugsteuer, czyli Freistellung. Nie ma znaczenia, czy firma jest zarejestrowana w Niemczech, czy w Polsce – nadrzędne znaczenie w tym wypadku ma miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Trzeba jednak spełnić dwa kluczowe warunki. Oprócz złożenia odpowiedniego wniosku właściciel firmy nie może posiadać żadnych zaległości w urzędzie skarbowym (Finanzamt). 

Jeśli odbiorcą usług budowlanych jest osoba fizyczna, to nie potrąca się Bauabzugsteuer. Dodatkowo istnieją progi dochodowe, które wyznaczają granice pobierania tego świadczenia. Wartość usług firm zwolnionych z podatku rocznie nie może przekroczyć:

  • 5000 euro,
  • 15000 euro (dotyczy sytuacji, w której przychód odbiorcy usługi nie jest opodatkowany).

Jak załatwić Freistellung?

Każda firma budowlana działająca na terenie Niemiec i chcąca uzyskać Freistellung powinna wykonać kilka podstawowych kroków. Jak załatwić Freistellung? Na początku należy przygotować wymagane przez urząd skarbowy dokumenty, a mianowicie:

  • Steuernummer, czyli wniosek o nadanie numeru podatkowego;
  • wypełniony formularz zwolnienia z podatku budowlanego,
  • wpis do centrali ewidencji i certyfikat rezydencji (w przypadku firm zarejestrowanych w Polsce) lub zameldowanie Gewerbe (dotyczy niemieckiej działalności gospodarczej).

Każdy polski przedsiębiorca zebrane w ten sposób dokumenty powinien złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym. W zależności od pierwszej litery nazwiska właściciel firmy powinien skierować się do placówki w Hameln (od A do G), Oranienburgu (od H do L), Cottbus (od M do R) lub Nördlingen (od S do Ź). Przyznanie Freistellung trwa ok. dwa miesiące. Samo zaświadczenie wydawane jest na czas określony, a każdy kolejny wniosek o przedłużenie wymaga jednak coraz bardziej szczegółowej weryfikacji, do której bardzo często trudno przygotować się na własną rękę.

Uzyskanie zaświadczenia jest możliwe, jeśli przedsiębiorca udowodni, że nie posiada w Niemczech żadnych nierozwiązanych lub zaległych zobowiązań podatkowych. Ze względu na to, że zagadnienia prawne mogą okazać się skomplikowane, a bariera językowa zbyt wielka, warto zastanowić się nad zatrudnieniem ekspertów. Polskie biura rachunkowe w Niemczech mogą pomóc Ci skompletować dokumentację niezbędną w celu zdobycia Freistellung oraz – w razie potrzeby – odzyskać potrącony wcześniej podatek. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że taka opcja w ogóle istnieje. Cały proces jest jednak czasochłonny, więc jeśli zależy Ci na prawidłowym zabezpieczeniu środków finansowych, skontaktuj się ze specjalistami.

Materiał promocyjny.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też