Pracownik budowlany – jaki powinien być? Poznaj profil zawodowy pracownika budowlanego!

Avatar
Pracownik budowlany – jaki powinien być? Poznaj profil zawodowy pracownika budowlanego!

Pracownik budowlany to bardzo szerokie pojęcie. Odnosi się ono właściwie do wszystkich pracowników budowy. Murarze, tynkarze, glazurnicy, a także zwykli pracownicy fizyczni są określani właśnie tym mianem. Zobacz, czym charakteryzuje się ten zawód oraz jakie są wymagania dla pracowników!

Pracownik budowlany to określenie, które łączy osoby o zróżnicowanych kwalifikacjach. Łączy ich miejsce pracy, czyli plac budowy. Praca ta wymaga siły fizycznej oraz wytrzymałości, ponieważ wiele czynności wiąże się z przenoszeniem ciężkich elementów budowlanych. Najczęściej budowlańcami są mężczyźni. Na rynku wciąż rośnie liczba miejsc pracy dla pracowników sektora budowlanego.

Pracownik budowlany – o zawodzie

Zarobki pracownika budowlanego są bardzo zróżnicowane. Zależą od bardzo wielu czynników. Można tutaj wymienić, chociażby lokalizację. Glazurnik w Warszawie zarobi więcej od osoby wykonującej ten sam zawód, ale w mniejszym mieście. Jeżeli chodzi o remonty pod klucz w Warszawie, to są one najdroższe w całym kraju, dlatego budowlaniec może liczyć tam na najlepsze zarobki.

Budowlaniec musi być osobą o wysokiej sprawności fizycznej. Powinien mieć także ogólną znajomość specyfiki prac wykonywanych na budowie. Szczególnie cenione są osoby mające wykształcenie zawodowe kierunkowe. Niezwykle ważna jest praktyka, a wymagane umiejętności zależne są od stanowiska. Nie zawsze jest konieczność ich potwierdzania za pomocą dokumentów, jednak kwalifikacje i uprawnienia mogą sprawić, że pracownik na start otrzyma dużo większą pensję.

Budowlaniec – co jeszcze warto wiedzieć?

Nie wolno zapominać o tym, że określenie budowlaniec nie określa jednego konkretnego zawodu, ale grupę ludzi pracujących na budowie. Zalicza się do niej długa lista specjalistów, z których każdy zajmuje się oddzielnym elementem budowy. Każdy z nich zarabia inną kwotę, ma inne kwalifikacje, szkolenia, inne są też wymagania. Budowlaniec, który zna się na wszystkim, niekoniecznie może być dobrym pracownikiem budowlanym, ponieważ bardzo ciężko jest znać się dobrze na każdym elemencie prac.

Czym powinien charakteryzować się dobry pracownik budowlany?

Najważniejszą cechą pracownika budowlanego powinna być sumienność. Odpowiednie wykonywanie pracy jest bardzo cenione przez pracodawców i klientów. Osoba pracująca na budowie musi być zawsze skoncentrowana, liczy się to szczególnie podczas prac, które odbywają się na wysokościach, bo upadek może skończyć się tragicznie. Ważne jest również zaangażowanie.

Pożądanymi wśród pracodawców cechami jest solidność, systematyczność oraz punktualność. Pracownicy budowlani często pracują w grupach, więc dobrze, aby pracownik potrafił pracować z innymi i dobrze się z nimi dogadywał. Pracownik powinien być chętny do nauki i ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Ta cecha nie jest uzależniona od stanowiska. Każdy pracujący na budowie powinien ciągle się szkolić, by być przydatny. Do budownictwa wciąż wchodzą nowe technologie, a ich znajomość to duży atut.

Kto pracuje na budowie?

Najważniejszą osobą na budowie jest jej kierownik. To on zarządza wszystkimi pracami. Ważni są także majstrowie, czyli osoby zatrudnione do koordynowania pracy grupy osób, dba on również, by pracownicy budowlani przestrzegali przepisów BHP. Kolejni są już specjaliści, czyli:

  • murarze;
  • tynkarze;
  • glazurnicy;
  • elektrycy;

Oczywiście to nie zostali tu wymienieni wszyscy specjaliści, bo w zależności od skomplikowania budowy ich liczba zwiększa się.

Ile zarabia budowlaniec?

Wszystko jest zależne od specjalności i stanowiska. Najwięcej zarabiają kierownicy budowlani, których zarobki wynoszą około 8 tysięcy złotych brutto. Murarze, dekrze oraz tynkarze mogą liczyć na wynagrodzenie wynoszące około 5 tysięcy złotych. Najmniej zarabiają pracownicy fizyczni niższego szczebla, czyli pomocnicy, ich średnie zarobki to trochę ponad 3 tysiące złotych brutto.

Warto jednak zauważyć, że droga od zwykłego pracownika do specjalisty nie jest bardzo długa, ale wymaga sporo nauki. Jeżeli pracownik jest sumienny i szybko się uczy, to jego zarobki mogą w szybkim czasie wzrosnąć.

Początki pracy na budowie mogą być ciężkie, praca ta wiąże się też z pewnymi chorobami zawodowymi. Pracownik budowlany ma jednak możliwość szybkiego awansowania, jeżeli będzie wystarczająco dokładny i chętny do nauki nowych rzeczy.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też