Co to jest due diligence i dlaczego jest tak ważne przy zakupie nieruchomości?

antoni

Zakup nieruchomości to bardzo poważna sprawa, która często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia wysokiego kredytu na długie lata. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że kluczowa w kwestii nabycia nieruchomości, oprócz pieniędzy, jest też dobra znajomość przepisów prawa i prawa budowlanego. W związku z tym, że w Polsce przepisy prawa nieruchomości oraz przepisy prawa budowlanego charakteryzują się wysokim stopniem skomplikowania, warto już na etapie planowania (zakupu bądź budowy nieruchomości) zapewnić sobie odpowiednie wsparcie prawne. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dobry prawnik, czy też adwokat ds. nieruchomości, wykonuje szereg czynności, które zapewniają płynność i przede wszystkim bezpieczeństwo transakcjom mieszkaniowym.

Analiza prawna nieruchomości

Jedną z usług, jakie oferują kancelarie ds. nieruchomości, jest usługa analizy prawnej danej nieruchomości, fachowo mówiąc „due diligence”. Zwykła osoba niezwiązana z branżą może mieć kłopot w zrozumieniu znaczenia tych dwóch słów – w niniejszym wpisie wyjaśniamy szczegóły.

Due diligence (z ang. „należyta staranność”) to proces, w którym dane przedsiębiorstwo czy nieruchomość poddaje się szczegółowej analizie, by odpowiednio je wycenić. W tym procesie analizuje się aktualną sytuację prawną nieruchomości oraz określa się ewentualne ryzyko, które wiąże się z daną transakcją.

Zakres due diligence różni się w zależności od specyfiki badanego przedsiębiorstwa, np. jego wielkości i struktury) oraz danej nieruchomości. Analiza przedsiębiorstwa lub nieruchomości może zatem obejmować zarówno kwestie finansowe, jak i prawne.

Wykwalifikowana pomoc. Due diligence a prawo nieruchomości

Dobry adwokat ds. nieruchomości poprzez due diligence może sprawdzić, czy podmiot, który chce sprzedać daną nieruchomość, ma do niej tytuł prawny i czy w ogóle może to zrobić. Specjalista może też dowiedzieć się, czy na nieruchomości nie ciąży hipoteka bądź inne tego typu obciążenia.

Badanie stanu przedsiębiorstwa lub nieruchomości odbywa się z reguły po zgłoszeniu zainteresowania przez stronę kupującą. Gwarantuje ono przejrzystość oraz bezstronność badania. Taką analizę przeprowadzają najczęściej zewnętrzni i niezależni doradcy, np. wspomniany już wcześniej adwokat. Zdarzają się jednak tutaj również takie sytuacje, gdzie to inwestor sam przeprowadza takie badania. W tym celu musi mieć on odpowiednie kompetencje i własne zasoby, które mu to umożliwią.

Analiza przedsiębiorstwa lub nieruchomości jest zatem niezwykle ważna, choć może być w niektórych sytuacjach bardzo trudna, np. w przypadku braków w dokumentacji. Bardzo często stanowi ona podstawę dalszych działań inwestora, dlatego warto powierzać ją w ręce doświadczonych osób z branży nieruchomości. Adwokat od nieruchomości jest właśnie taką osobą, do której można zgłaszać się z podobnymi sprawami. Oprócz tego prowadzi on wiele innych czynności, które również są niezwykle ważne w procesach inwestycyjnych na rynku nieruchomości, dzięki czemu posiada wiedzę i doświadczenie, które pozwalają zwrócić uwagę na odpowiednie kwestie podczas due diligence nieruchomości.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też