Praca w archiwum bibliotecznym – odkryj magię ksiegozbioru!

antoni
praca w archiwum

Praca w archiwum bibliotecznym, pełnym unikalnych woluminów, z pozoru może się wydawać błaha i nudna. Wszyscy, którzy choć przez chwilę mieli styczność z tym jakże specyficznym środowiskiem pracy, w znacznej większości uważają, że zarządzenie archiwalnymi zasobami bibliotecznymi daje o wiele więcej satysfakcji, niż inne profesje. Dlaczego? 

Praca w archiwum – kto się do niej nadaje? 

Trzeba jednak pamiętać o tym, że praca w archiwum pełnym dokumentów o randze zabytkowej to zajęcie nie dla każdego. Najlepiej na stanowisku archiwistów sprawdzą się osoby, które:

– mają w sobie żyłkę odkrywcy, lubią stale natrafiać na coś nowego i pieczołowicie o to dbać 

– interesują się literaturą na tyle, by poświęcać jej każdą wolną chwilę, niezależnie od tego, czy chodzi o książki, starą prasę lub bibliofilskie gadżety 

– wiedzą nieco o dziedzinie muzealnictwa oraz metodach konserwowania zabytkowych woluminów 

– posiadają doświadczenie w pracy przy dokumentach 

– znają się na temacie cyfryzacji 

– potrafią przygotowywać dokumentację w postaci skanów, fotogrtafii oraz reprodukcji starych woluminów 

– odznaczają się precyzją i delikatnością w obcowaniu z jakością, do której nie każdy może mieć nieograniczony i natychmiastowy dostęp 

Praca w archiwum bibliotecznym – jakie trzeba mieć kwalifikacje? 

Najczęściej, praca w archiwum bibliotecznym zajmuje osoby z odpowiednim do tego wykształceniem. Najczęściej archiwiści swoje początkowe doświadczenie opierają na kierunku “bibliotekoznawstwo” lub “literaturoznawstwo”. W ostatnich latach kierunek “technik archiwista” odnotował silny wzrost zainteresowania na różnych uczelniach, zarówno tych o charakterze państwowym jak i prywatnym. Jest to profil zawodowy, więc w zależności od typu szkoły, można wyrobić sobie uprawnienia w przeciągu dwóch lub trzech lat. W czasie studiów zawodowych, które właściwie bardziej wypadałoby nazywać kursami, osoba chcąca sprawdzić się w przyszłości technika archiwisty uczy się podstaw z zakresu:

– przygotowywania dokumentacji 

– operowania dokumentami różnego rodzaju 

– współpracy z aparatami urzędniczymi i z sektorem kultury 

– zarządzania zasobami ludzkimi przy pracach archiwizacyjnych 

– cyfryzacji oraz przetwarzania ważnych treści 

– konserwacji form drukowanych o zabytkowym charakterze 

– pracy na najnowocześniejszym sprzęcie komputerowym 

Praca w archiwum bibliotecznym – ile można zarobić? 

Niestety, zdecydowana większość pracowników bibliotek, zatrudnionych na stanowiskach archiwistów, często narzeka na zbyt niskie zarobki. Wyjątkiem mogą być archiwiści bibliotek wchodzących w skład ważnych instytucji państwowych, urzędów i uniwersytetów. Tam zarobki sięgać mogą ponad 3000 złotych netto. Przeciętny archiwista zarabia około 2000 netto, co w wypadku zwykłego bibliotekarza i tak prezentuje się imponująco. Bibliotekarze w mniejszych miejscowościach nierzadko zarabiają nie więcej, niż 1800 złotych netto, co przy dzisiejszych potrzebach, zwłaszcza, jeśli ma się na utrzymaniu kilkuosobową rodzinę, jest kwotą skandaliczną. Praca w archiwum z pewnością cieszyłaby się większym zainteresowaniem i szacunkiem, gdyby stawki były o wiele wyższe. 

Praca w archiwum – dla tych, których nie przeraża rutyna  Stała praca w archiwum wiąże się z pewnego rodzaju powtarzalnością. Problemy z odnalezieniem się w specyficznym środowisku pracy mogą więc mieć osoby, które szybko się nudzą i nie lubią, gdy każdy dzień zdaje się być podobny do poprzedniego. Wiele godzin spędza się tutaj przy biurku i na studiowaniu zabytkowych woluminów. Ciągle trzeba coś skanować, przetwarzać w komputerze, zapisywać w formie pliku. Cechy takie jak: skrupulatność, dokładność, przywiązanie do obowiązków i precyzyjność są na wagę złota. Trzeba umieć odpowiednio zorganizować sobie tempo i etapy pracy. Praca w archiwum może być prawdziwą pasją pod warunkiem, że naprawdę będziemy ją lubićZobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też