Ile zarabia zawodowy kierowca samochodu?

antoni
kierowca zawodowy

Ile zarabia zawodowy kierowca samochodu? Takie pytanie nurtuje osoby, które zastanawiają się nad tą ścieżką kariery. Odpowiedź nie będzie jednoznaczna, ponieważ wiele zależy, chociażby od rodzaju auta, a także obsługiwanej trasy.

Praca zawodowego kierowcy jest wymagająca. Wiąże się między innymi z wieloma godzinami spędzanymi za kierownicą, nierzadko również kursami w święta oraz weekendy. Osoby, które są zatrudnione na trasach międzynarodowych muszą pogodzić się także z długimi rozstaniami z bliskimi. Czy wiąże się to z odpowiednim wynagrodzeniem? Sprawdziliśmy, ile zarabia zawodowy kierowca samochodu ciężarowego oraz autobusu.

Stawki OC – czy zawodowi kierowcy płacą więcej?

Jest to kwestia, nad którą zastanawia się wiele osób. Czy zawodowi kierowcy samochodu, z racji tego, że tak wiele czasu spędzają za kierownicą, muszą płacić wyższe składki OC? JWiele zależy tutaj od stażu (jak długo posiada prawo jazdy), a także wieku. Nie wszyscy ubezpieczyciele biorą pod uwagę wykonywany zawód. Jeśli tak się dzieje, to grupą zawodową, która oceniana jest jako najbardziej skłonna do podejmowania ryzykownych decyzji, są sportowcy. Jednak jeszcze wyższe OC płacą młodzi kierowcy – pełnoletni uczniowie oraz studenci. Aby dowiedzieć się, jak kształtują się stawki OC dla zawodowych kierowców, warto sprawdzić narzędzie, jakim jest kalkulator ubezpieczenia samochodu.

Specyfika pracy zawodowego kierowcy

Branża transportu drogowego nieustannie się rozwija. Właśnie w ten sposób przewozi się większość niezbędnych towarów, do tego dochodzi również transport ludzi. Zawodowi kierowcy zapewniają ciągłość dostaw do sklepów i zakładów przemysłowych. Bez ich pracy, mogłoby dojść do paraliżu wielu dziedzin gospodarki. Co powinna wiedzieć osoba, która zastanawia się nad dołączeniem do tej grupy zawodowej?

  • Praca zawodowego kierowcy może wiązać się z częstymi i długimi pobytami poza domem.
  • W trasie kierowcy nie korzystają z wygód. Zazwyczaj ich życia ogranicza się do kabiny auta;
  • Zawodowy kierowca narażony jest na stres i samotność. To praca dla osób odpornych psychicznie.
  • Należy wykazać się cierpliwością i umiejętnością planowania. Kierowców obowiązują terminy, w jakich muszą dostarczyć towary do miejsca docelowego.

Pracując jako zawodowy kierowca, warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu. Mimo że OC chroni przed skutkami wypadków, inne zabezpieczenia zapewniają większy komfort psychiczny w trasie. Aby poznać dostępne opcje, warto odwiedzić stronę Beesafe.pl.

Ile może zarobić zawodowy kierowca samochodu?

Gotowi na wyrzeczenia kierowcy na pewno zastanawiają się, ile mogą zarobić, pracując poza domem. Stawki zależą właśnie od trasy, którą muszą pokonać. Największe stawki dotyczą przewozów międzynarodowych, mniej zarabia się, przewożąc towary w granicach kraju czy województwa. Średnia pensja kierowcy ciężarówki, pracującego lokalnie, to 4524 zł netto (wg danych portalu wynagrodzenia.pl). Natomiast kierowca zawodowy jeżdżący za granicę może liczyć na zarobki rzędu 7200 zł netto (informacje pochodzą z raportu „Transport drogowy w Polsce 2021+”).

Wśród zawodowych kierowców warto wyróżnić także grupę kierowców autobusów, głównie tych pracujących w transporcie miejskim. To niezwykle odpowiedzialne zajęcie, które odbywa się w ruchu ulicznym i dotyczy przewozu osób. Średnie zarobki na tym stanowisku wynoszą 3807 zł netto, chociaż stawki mogą zależeć od miasta, a także stażu pracy.

Zawodowy kierowca samochodu – wymagania pracodawców

Kto może zostać zawodowym kierowcą? Przede wszystkim należy posiadać odpowiednie uprawnienia – prawo jazdy kategorii B to zbyt mało, by myśleć o tej pracy. Kierowca autobusu musi mieć dodatkowo prawo jazdy kategorii D, natomiast samochodu ciężarowego prawo jazdy C lub C+E (przewozy międzynarodowe). Później trzeba się postarać o świadectwo kwalifikacji zawodowej kierowcy. Pracodawcy najchętniej widzą u siebie doświadczonych ludzi, którzy mają wszystkie potrzebne zaświadczenia oraz badania. Dodatkowy atut stanowi znajomość języków obcych, która ułatwia komunikowanie się na przykład z zagranicznymi kontrahentami.

Kwestia zarobków zawodowych kierowców jest dość złożona, ponieważ branża nie jest jednorodna. Wszystko zależy od tego, na jakich trasach pracuje kierowca oraz od jego dodatkowych umiejętności. Na pewno więcej zarabiają ci, którzy zdecydują się jeździć za granicę lub mają uprawienia do przewozu towarów niebezpiecznych czy gabarytów.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też