Wraz z rosnącą popularnością alternatywnych sposobów leczenia, rośnie również zapotrzebowanie na usługi zielarskie. Gdzie szukać pracy dla zielarza? Jakie uprawnienia są konieczne do wykonywania zawodu zielarza? Tego dowiesz się z tego artykułu.
Kim jest zielarz?
Zielarzem nie możemy nazwać osoby, która interesuje się ziołami. Kim więc jest zielarz? To osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku zielarstwo. Takie studia przygotowują teoretycznie i praktycznie do pracy zawodowej. Absolwent otrzymuje tytuł inżyniera i kompleksową wiedzę dotyczącą wpływu określonych ziół i preparatów roślinnych na zdrowie człowieka. Innym sposobem na zyskanie uprawnień do pełnienia zawodu zielarza jest ukończenie kursów zawodowych. Tym o czym warto pamiętać jest fakt, że zielarz nie jest lekarzem. Nie może określać swoich wyrobów jako leków.
Jakie osoby nadają się do pracy jako zielarz?
Cechami osobowości, które są dobrym prognostykiem sukcesu w pracy jako zielarz są cierpliwość, dokładność i staranność. Dlaczego? Duża część pracy zielarza opiera się na pozyskiwaniu i odmierzaniu odpowiednich dawek ziół. W zakres obowiązków wchodzi również przygotowywanie mikstur na podstawie receptur. W pracy zielarza bardzo istotne są również takie cechy jak empatia i wyrozumiałość. Gwarantują one właściwe podejście do klienta przychodzącego z problemami, które chce rozwiązać. Gdzie szukać pracy dla zielarza? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.
Jak pracuje zielarz?
To jak pracuje zielarz zależy od wielu czynników. W zależności od swojej specjalizacji i domeny kompetencji, może zajmować się różnymi etapami prowadzącymi od zasadzenia ziół do ich sprzedaży w odpowiednim sklepie.
Pierwszą możliwością jest praca przy uprawie ziół. W ramach takiej pracy zajmujemy się zadbaniem o odpowiednie nawodnienie, nawożenie gleby oraz pielęgnacją hodowanych ziół. Kolejną opcją jest praca w laboratorium zielarskim, gdzie następuje proces selekcji i łączenia ze sobą ziół w określone mieszanki. Takie działania prowadzą do uzyskania gotowych do użycia produktów, które trafiają do zielarskich sklepów. Innym rodzajem pełnienia zawodu zielarza jest praca w sklepie zielarskim, gdzie podstawowym zadaniem jest kontakt z klientem i odpowiednie dobieranie kompozycji ziół do jego indywidualnych potrzeb. Jeszcze inną formą pracy zielarza może być założenie swojej własnej działalności gospodarczej, w ramach której możliwe jest zarówno prowadzenie sprzedaży, jak i usług konsultacyjnych w zakresie użytkowania ziół. Na czym polegają usługi konsultacyjne? Zielarz, w oparciu o indywidualne podejście do klienta dokonuje rozpoznania problemu i dobrania konkretnych metod pracy do określonej osoby.
Gdzie szukać pracy jako zielarz?
Co zrobić, jeśli mamy odpowiednie kompetencje by wykonywać zawód zielarza? Logicznym rozwiązaniem jest poszukiwanie pracy w ramach której będziemy mogli wykorzystać nabyte umiejętności i wiedzę teoretyczną. Pierwszym miejscem, które powinniśmy odwiedzić w celu znalezienia miejsca pracy jest odwiedzenie lokalnych sklepów zielarskich. Tam uzyskamy informacje nt. potencjalnej możliwości zatrudnienia. Inną możliwością jest aplikowanie przez portale internetowe, na których możemy znaleźć pełno ofert pracy jako zielarz. Po nawiązaniu kontaktu z potencjalnym pracodawcą, otrzymamy wszystkie niezbędne szczegóły dotyczące pracy i zakresu obowiązków. Oferty dotyczą zarówno pracy w stacjonarnych sklepach zielarskich, jak i zatrudnienia w dużych koncernach zajmujących się masową produkcją wyrobów składających się z ziołowych komponentów.
Jeszcze inną możliwością jest stworzenie samemu sobie miejsca pracy. Otwarcie własnej firmy, opierającej swoje działania na uprawie, produkcji i sprzedaży produktów ziołowych jest rozwiązaniem, na które decyduje się wielu adeptów sztuki zielarskiej. W ramach takiej działalności można nie tylko sprzedawać nasze wyroby, ale i również w oparciu o wiedzę i doświadczenie prowadzić usługi konsultacyjne. Polegają one na wsparciu klienta w dobraniu odpowiedniej kuracji ziołowej w zależności od jego potrzeb i problemów, które chciałby rozwiązać.
Zobacz także:
- Gdzie szukać pracy dla logopedy
- Gdzie szukać pracy dla ratownika medycznego
- Gdzie szukać pracy dla operatora koparki
- Gdzie szukać pracy dla krawcowej
- Gdzie szukać pracy dla fizjoterapeuty