Gdzie szukać pracy dla prawnika

Avatar
Absolwent studiów prawniczych nie ma dużego doświadczenia. Mimo to praca dla prawnika znajdzie się w wielu urzędach i firmach. Jak rozpocząć karierę?
Gdzie szukać pracy dla prawnika

Początkujący prawnicy nie mają zbyt dużego wyboru miejsc do zatrudnienia. Ukończenie samych studiów na obecnym rynku pracy nie znaczy zbyt wiele. Istnieje jednak wiele rozwiązań, które mogą zapewnić stabilną pracę dla prawnika.

Praca w kancelarii lub urzędzie

Większość renomowanych kancelarii przyjmuje na praktyki studentów. Dzięki temu mogą oni zapoznać się ze specyfiką pracy i nawiązać nowe kontakty. Trzeba jednak legitymować się wysokimi średnimi ocen ze studiów lub udowodnić indywidualne predyspozycje do zawodu. Pracę można zdobyć nawet bez dużego doświadczenia, niestety musimy wtedy liczyć się z uzyskaniem niewiele wyższego wynagrodzenia, niż płaca minimalna.

Karierę można zacząć od zatrudnienia się w jednym z urzędów państwowych. Mogą być to jednostki należące do administracji rządowej lub podlegające samorządom terytorialnym. Praca dla prawnika bez doświadczenia może nie być w pełni zgodna z jego oczekiwaniami, ale nie pozostanie on osobą bezrobotną. Wiele osób rozpoczyna pracę od stanowiska kancelaryjnego lub w dziale obsługi interesantów. Można również starać się o pracę w charakterze referenta, co nie zamyka drogi dalszej kariery.

Asystent sędziego lub prokuratora

Należy zauważyć, że zdobycie nawet prostej pracy może być cenne i będzie procentować w przyszłości. Osoba, która nabiera doświadczenia, może starać się o pracę jako asystent sędziego lub prokuratora. Jest to bardzo dobra okazja, aby uzupełnić praktyczne umiejętności po zakończeniu studiów. Asystent wykonuje pracę merytoryczną, która polega zwykle na sporządzaniu uzasadnień postanowień lub zarządzeń wydanych przez jego przełożonego. Ofert takiej pracy trzeba szukać na stronach internetowych sądów i prokuratur lub w biuletynach informacji publicznej. Warto na to zwrócić uwagę, bo możemy liczyć na wyższe wynagrodzenie.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Absolwent studiów prawniczych może zająć się samodzielną działalnością i prowadzić obsługę prawną firm. Na tego typu usługi jest coraz większe zapotrzebowanie, szczególnie jeśli specjalizujemy się w prawie pracy, prawie podatkowym lub prawie zamówień publicznych. Duże firmy zatrudniają prawników do kompleksowej obsługi spraw związanych z pracą korporacji. Jest to lepsze rozwiązanie dla osób, które nie chcą pracować w bezpośrednim kontakcie z klientami, pod presją czasu i w ciągłej konkurencji cenowej z innymi uczestnikami rynku. Pozwala to poświęcić więcej czasu rodzinie, ponadto zdobędziemy w ten sposób praktyczną wiedzę biznesową, co stanowi doskonałe uzupełnienie kwalifikacji.

Kancelaria komornicza lub notarialna

Dużym zainteresowaniem cieszy się także zawód notariusza i komornika. Oba wymagają ukończenia 3-letnich aplikacji oraz zdanego egzaminu. Trzeba pamiętać, że wymaga to sprawnego poruszania się po rynku pracy i aktywnego pozyskiwania klientów. Praca dla prawnika w zakresie egzekucji wyroków sądowych wiąże się ze sporym stresem, bo będziemy mieli do czynienia z problemami życiowymi klientów, których nie da się rozwiązać w prosty sposób. Nie można jednak odmówić obu zawodom ogromnych możliwości rozwoju, szczególnie jeśli pracę na tych stanowiskach potraktujemy jako jeden z etapów naszej kariery.

Kancelaria prawno-patentowa

Magister prawa, który ukończy aplikację rzecznikowską i zda egzamin, może zostać także rzecznikiem patentowym. Będzie pomagać swoim klientom w sprawach własności przemysłowej. Zatrudnienie znajdzie w korporacji lub kancelarii patentowej. Coraz większa grupa przedsiębiorców tworzy własne patenty i potrzebuje prawnika, który zapewni skuteczną ochronę prawną wzorów użytkowych. W dobie zwiększającej się konkurencji dobry pomysł i znajomość często zmieniających się przepisów może doprowadzić do dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa.

Nie można pominąć tematu wysokości zarobków. Ma na to wpływ staż pracy, wiedza i zdobyte umiejętności praktyczne. Najlepiej zaplanować karierę na samym początku drogi zawodowej, aby każdy kolejny etap przybliżał nas do upragnionego celu. Dzięki temu nasze nazwisko z czasem stanie się rozpoznawalną marką i uzyskamy wynagrodzenie pozwalające na utrzymanie wysokiego poziomu życia naszych najbliższych.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też