Gdzie szukać pracy dla ratownika wodnego

Avatar
Gdzie szukać pracy dla ratownika wodnego

Praca ratownika wodnego jest bardzo odpowiedzialna, ale też może dawać wiele satysfakcji. Osoby posiadające stosowne uprawnienia mogą liczyć na zatrudnienie w różnych miejscach.

Kim jest ratownik wodny?

Ratownik wodny to osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo wszędzie tam, gdzie istnieją zbiorniki wodne w których pływają ludzie. Mogą to być zarówno morskie plaże, jeziora, jak i miejskie baseny. Ratownicy są potrzebni zarówno przy codziennym funkcjonowaniu takich miejsc, jak i w czasie zawodów sportowych.

– podaje serwis https://victor-sport.pl/

Ze względu na specyfikę takiej pracy, ratownik wodny musi spełniać szereg wymogów, aby dobrze sprawdzić się w zawodzie. Oczywistym jest, że musi to być osoba doskonale pływająca i dobrze czująca się w wodzie. Osoba taka musi dosłownie żyć tą aktywnością i nieustannie rozwijać w niej swoje umiejętności. Wysokie kwalifikacje i sprawność fizyczna to rzeczy, od których w tym przypadku może zależeć ludzkie życie. Nigdy nie można ich zatem lekceważyć.

Aby zostać ratownikiem wodnym, trzeba oczywiście posiadać odpowiednie uprawnienia. Można je zdobyć, wybierając się na kurs. Szkoła w której odbywa się kurs musi rzecz jasna posiadać państwowe uprawnienia do nadawania pozwoleń i kwalifikacji ratownikom. Kurs taki składa się zwykle z kilku etapów. W czasie jego trwania uczestnicy poznają m.in. przepisy obowiązujące nad wodą i przyswajają sobie wiele teorii związanej z samym pływaniem. Nie bez znaczenia są oczywiście także umiejętności praktyczne. Oprócz doskonalenia swoich umiejętności w pływaniu, uczestnicy kursów uczą się pierwszej pomocy i wielu innych czynności, niezbędnych w ratowaniu ludzkiego życia.

Zazwyczaj przed rozpoczęciem kursu trzeba zdać egzamin wstępny. Składa się on głównie z części praktycznej, na której uczestnik musi zaprezentować swoje umiejętności pływackie. Sam kurs również kończy się egzaminem, po którym uczestnik otrzymuje uprawnienia pozwalające na pracę w zawodzie.

Gdzie szukać pracy dla ratownika wodnego?

Wykwalifikowany ratownik wodny może znaleźć zatrudnienie w różnych miejscach. Pierwszą propozycją jest praca nad morzem lub zalewami wodnymi. W pierwszej kolejności warto zainteresować się możliwością zatrudnienia w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. To właśnie z ramienia WOPR można pracować m.in. w miejscach często obleganych przez turystów i amatorów pływania.

Trzeba być przygotowanym na ogromną odpowiedzialność w takiej pracy. Każdego roku w sezonie letnim w całej Polsce dochodzi do tysięcy wypadków nad wodą. Wiele z nich kończy się tragicznie. Od ratownika wodnego oczekuje się zatem nieustannej czujności i umiejętności pracy w dużym stresie. Warto też pamiętać, że taka praca jest możliwa głównie w sezonie turystycznym, bowiem przez resztę roku warunki pogodowe nie pozwalają na korzystanie z otwartych kąpielisk.

Jeśli chodzi o pracę całoroczną, to wszelkiego rodzaju baseny i pływalnie są najlepszą opcją. W takich miejscach ratownicy wodni potrzebni są przez cały rok, bowiem są one niezależne od warunków pogodowych. Praca tutaj jest stosunkowo spokojniejsza, bowiem znacznie rzadziej dochodzi tam do niebezpiecznych wypadków. Nie oznacza to jednak, że odpowiedzialność związana z taką posadą jest mniejsza. Tutaj również stale trzeba mieć oczy dookoła głowy i pilnować, aby żaden z odwiedzających nie znalazł się w groźnej sytuacji.

To, gdzie szukać pracy dla ratownika wodnego jest zatem w dużym stopniu uzależnione od indywidualnych preferencji danej osoby. Z jednej strony może to być praca sezonowa, którą ktoś zajmuje się tylko latem. Z drugiej strony, można się poświęcić temu całkowicie i na co dzień zajmować pilnowaniem bezpieczeństwa ludzi nad wodą. Oprócz tego osoby które chcą związać się bliżej z tym światem, po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia jako ratownik wodny mogą próbować również swoich sił jako sędzia w czasie różnych zawodów pływackich. Dla wykwalifikowanych i doświadczonych osób zawsze znajdzie się tu miejsce.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też