jakie są wymagania na Ratownika WOPR

Avatar
Jakie są wymagania na Ratownika WOPR? Dowiedz się jak zostać ratownikiem WOPR.
jakie są wymagania na Ratownika WOPR

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się może, jakie są wymagania na Ratownika WOPR? Jakie umiejętności są potrzebne, aby móc wykonywać ten zawód? Dzięki nam poznasz odpowiedzi na te oraz na inne dotyczące zawodu ratownika WOPR.

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem biznesowe.edu.pl

Sprawność fizyczna to podstawa

Podstawową umiejętnością, jaką powinien mieć, perfekcyjnie opanowaną jest umiejętność pływania- tutaj nie ma miejsca na słabości- ratownik wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego musi dobrze pływać, i to w różnych warunkach- nie zawsze przecież woda jest spokojna, a czasem musi on udzielić pomocy na przykład w czasie sztormu. Poza tym musi on dopłynąć z poszkodowanym do brzegu lub jakiejś jednostki pływającej. Oznacza to też spory wysiłek fizyczny- jak najbardziej więc jest wskazane, aby ratownik WOPR był aktywny sportowo, na przykład chodził na siłownię, czy też na przykład biegał. Jest to ważne, ponieważ musi być on w stałej gotowości w czasie pełnienia obowiązków służbowych. Oznacza to również to, że musi być on zdrowy.

Musi być opanowany.

Ratownik WOPR musi być również opanowany- jego praca polega przecież na ratowaniu ludzkiego życia. Co będzie, jeżeli spanikuje? Odpowiedź jest bardzo prosta- osoba potrzebująca pomocy może umrzeć, bo ratownik w nerwach się pomyli. Ponadto ratownik WOPR, który nie potrafi opanować swoich emocji, jest też zagrożeniem dla siebie oraz swoich kolegów, ponieważ w stresie łatwiej o wypadek- a to oznacza, że ratownik wodny sam może się stać ofiarą, i jego koledzy oprócz poszkodowanego będą musieli i jego ratować. Pamietajmy, że ratownik WOPR może być zadysponowany do różnego rodzaju akcji ratowniczych i niestety musi być on przygotowany na to, że poszkodowany może umrzeć, lub już w momencie przystąpienia do akcji ratunkowej jest on martwy. A to nie jest proste.

Jakie są wymogi prawne, aby uzyskać uprawnienia ratownika wodnego?


Aby móc przystąpić do egzaminu na najniższy stopień ratownika wodnego należy odbyć minimum 63 godziny szkolenia, z czego 20 godzin to teoria, a 43 to praktyka. Ratownikiem wodnym może zostać tylko i wyłącznie osoba pełnoletnia, aczkolwiek kurs mogą odbyć również dzieci i nastolatkowie. Następnie możemy przystąpić do egzaminu teoretycznego oraz praktycznego. Egzamin teoretyczny to zestaw pytań jednokrotnego wyboru- aby zdać, należy odpowiedzieć poprawnie na 80 procent pytań. Co ważne- do części praktycznej można podejść tylko i wyłącznie po zdaniu egzaminu teoretycznego. Jeżeli chodzi zaś o egzamin praktyczny, to składa się on z następujących zadań:

-przepłynięcia 400 metrów stylem dowolnym z czasem poniżej 8 metrów

-przepłynięcia pod powierzchnią wody 25 metrów oraz wydobyciu dwóch przedmiotów

-przepłynięcie kajakiem lub łodzią ratowniczą 75 metrów aż do boi wykorzystując dwa wiosła poniżej 2:40 minut, a następnie powrót przy użyciu jednego wiosła

-prawidłowe przeprowadzenie akcji ratowniczej oraz przepłynięcie wraz z poszkodowanym 150 metrów.

-wyciągniecie poszkodowanego na brzeg oraz ustawienie go w takiej pozycji, aby można było mu udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Zgodnie z przepisami, do egzaminu praktycznego można przystąpić dwukrotnie, jeżeli nie zdamy za drugim razem, czeka nas konieczność ponownego odbycia kursu w pełnym wymiarze godzin. Jeżeli zaś zdamy egzamin, to czeka nas uiszczenie odpowiednich opłat, a następnie zostanie nam wydane odpowiednie zaświadczenie uprawniające nas do pracy jako ratownik wodny. Jest ono wydawane w dwóch językach: Polskim oraz Angielskim, co ułatwia podjęcie pracy za granicą, gdyż nie trzeba go tłumaczyć.

Podsumowanie

Praca ratownika wodnego to bardzo odpowiedzialna funkcja- w końcu odpowiadamy za ludzkie życie. Dla tego też nie każdy może ją wykonywać, a wymogi, aby zdobyć odpowiednie uprawnienia pozwalające na wykonywanie tego zawodu są dosyć spore, ponieważ w tym zawodzie nie ma miejsca na błędne decyzje. Ma ona jednak pewien zasadniczy plus, a mianowicie możemy komuś uratować życie, co często jest po prostu bardzo satysfakcjonujące.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też