Jakie są wymagania na taksówkarza?

Avatar
Jakie są wymagania na taksówkarza?

O byciu taksówkarzem z pewnością marzy wielu młodych ludzi, którzy szczególnie cenią sobie elastyczne godziny pracy, a także pewnie czują się za kierownicą samochodu. Jednak czy zostanie taksówkarzem rzeczywiście jest takie proste? Jakie są wymagania na taksówkarza?

Jakie są wymagania na taksówkarza?- czy każdy może nim zostać?

Zostanie taksówkarzem z pewnością nie jest takie proste jak mogłoby się to wydawać. Oczywiście niezbędne jest posiadanie odpowiedniego prawa jazdy, jednak dokładne wymogi względem kandydatów na taksówkarzy określa precyzyjnie Prawo o ruchu drogowym. W związku z tym, by zostać taksówkarzem należy:

  • posiadać aktualne uprawnienia do prowadzenia pojazdów kategorii B
  • ukończyć 21 rok życia
  • posiadać odpowiedni tytuł prawny, który określa dysponowanie pojazdem, w którym ma być wykonywany zawód
  • zaświadczenie o braku jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania tego zawodu
  • w niektórych przypadka od kandydatów na taksówkarzy wymagane jest również zaświadczenie o ukończeniu- z pozytywnym wynikiem- kursu z transportu drogowego lub zaświadczenie o co najmniej pięcioletnim okresie pracy jako zawodowy kierowca.

Na szkoleniu z transportu drogowego kandydaci na taksówkarzy mogą zapoznać się z przepisami ustawy o ruchu drogowym, a także z przepisami prawa przewozowego. Poznają oni także uprawnienie policji oraz inspekcji transportu drogowego. Co więcej niezbędne będzie również przyswojenie prawa miejscowego, przepisów prawa pracy oraz przepisów metrologicznych w kwestii taksometrów. Warto jednak wspomnieć, że szkolenie w zakresie transportu drogowego taksówką, które kończy się egzaminem jest obowiązkowe w przypadku taksówkarzy, którzy chcą rozpocząć pracę w mieście powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Kurs taki kosztuje około 300 złotych, zaś koszt egzaminu to 150 złotych. Jednak to jeszcze nie wszystko, gdyż w momencie kiedy kandydat chce pracować jako taksówkarz, nie może być on skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione zarówno przeciwko życiu jak i przeciwko zdrowiu oraz obyczajności, wolności seksualnej, mieniu, wiarygodności dokumentów, bezpieczeństwu komunikacji oraz środowisku. Co więcej jednym z wymagań, jakie są stawiane przed przyszłymi taksówkarzami to również założenie działalności gospodarczej, bez tego nie znajdą oni zatrudnienia w korporacji taksówkarskiej. Oczywiście pozostaje jeszcze wyrobienie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką. Bez tego żaden taksówkarz nie może wykonywać zawodu.  Licencję taksówkarza można uzyskać na:

  • przewóz osób taksówką na terenie jednej gminy
  • przewóz osób taksówką na terenie Warszawy
  • przewóz osób taksówką na kilka sąsiadujących ze sobą gmin.

Od osób, które ubiegają się o licencję taksówkarza wymagana jest przede wszystkim nieskazitelna reputacja. Osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu, takie licencji uzyskać nie mogą. Ostatnim wymogiem jest konieczność posiadania własnego auta, by można było wykonywać ten zawód. Warto jednak pamiętać, że licencja jest wydawana na konkretny samochód więc jego zmiana wiąże się z koniecznością zmiany licencji!

Taksówkarze- czy łatwo będzie znaleźć im pracę?

Wymienione powyżej wymagania odnośnie osób, które chcą pracować w zawodzie taksówkarza z pewnością są dość wysokie, Tak więc, wiele osób zastanawia się, czy dość łatwo i szybko można znaleźć pracę na taksówkach? Otóż w większych miastach taksówkarze z pewnością nie będą mieć problemu ze znalezieniem pracy. Wiele taksówkarskich korporacji stale poszukuje nowych pracowników z odpowiednimi licencjami. W mniejszych miejscowościach, gdzie taksówki nie są niezbędnym środkiem komunikacji, o pracę w tym zawodzie może być nieco trudniej. Warto więc połączyć zawód taksówkarza z większymi miastami.

Meta description: Jakie są wymagania na taksówkarza? Czy trudno zostać taksówkarzem? Niezbędne licencje dla taksówkarzy! Gdzie szukać pracy w zawodzie taksówkarza? Czy łatwo znaleźć pracę po kursie na taksówkarza?Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też