Jakie są wymagania na strażaka

Avatar
Jakie są wymagania na strażaka? Jakie wymagania musi spełnić kandydat na strażaka? Przebieg postępowania kwalifikacyjnego podczas rekrutacji do jednostki straży pożarnej!
Jakie są wymagania na strażaka

Zawód strażaka od zawsze wydawał się mężczyznom niezwykle interesujący. Warto jednak wiedzieć, że nieodłącznie związany jest on z ogromnym ryzykiem a także i odpowiedzialnością. W związku z tym jakie są wymagania na strażaka?

Strażak czyli praca nie dla każdego

O byciu strażakiem marzy wielu małych chłopców, którzy później wraz z upływem czasu starają się te marzenia realizować. Niemniej jednak warto w pierwszej kolejności zdać sobie sprawę z tego, że bycie strażakiem z pewnością nie jest pracą dla każdego. Co więcej od 5 grudnia bieżącego roku Państwowa Staż Pożarna uchwaliła nowe przepisy i zasady dotyczące rekrutacji osób na stanowisko strażaka. W ten sposób można powiedzieć, że wymagania stały się jeszcze większe i z pewnością nie każdy będzie mógł im sprostać. Warto zdać sobie sprawę z tego, co należy do obowiązków strażaka. Jak wiadomo ma on nieść pomoc w sprawach zagrożenia życia, ratować, a także czuwać nad bezpieczeństwem i mówiąc kolokwialnie gasić pożary. Jak widać już same obowiązki są niezwykle wymagające, a podołanie nim wymaga odpowiedniej sprawności, wiedzy i doświadczenia.  Oczywiście strażak musi być więc osobą, która niesie pomoc i czerpie z tego przyjemność. Co najważniejsze jednak, strażak jest gotowy poświęcić własne życie oraz zdrowie, celem ratowania życia innych. Czy więc każdy, kto kandyduje na to stanowisko będzie mógł tego typu stwierdzenie odnieść również do siebie? Okazuje się, że nie zawsze, a aplikacji na stanowiska strażaka z roku na rok jest coraz więcej. Z tego też względu zaostrzenie przepisów rekrutacyjnych miało na celu wyłonienie jedynie tych kandydatów, których praca strażaka nie przerazi w najmniej oczekiwanym momencie, a także tych, którzy w pełni są świadomi stawianych przed nimi wymagań oraz obowiązków.

Jakie faktycznie są wymagania na strażaka?

Aplikując na stanowisko strażaka nie trzeba kończyć studiów, a o pracę można ubiegać się nawet będąc w szkole średniej. Jednak myśląc poważnie o przyszłości związanej z tym zawodem, ochotnicy od 5 grudnia muszą spełnić następujące wymagania:

  • posiadać zaświadczenie o niekaralności
  • posiadać możliwość korzystania z pełni praw publicznych
  • posiadać zaświadczenie o ukończeniu co najmniej szkoły średniej
  • posiadać orzeczenie lekarskie odnośnie tego, że zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym są oni zdolni do pełnienie służby w jednostce straży pożarnej

Niemniej jednak to jeszcze nie wszystkie wymagania, jakie stawiane są przed przyszłymi strażakami. Konieczna jest również wyjątkowa sprawność fizyczna, a także ukończenie szkolenia zawodowego. Co więcej niezbędne jest również ukończenie kursów prowadzonych przez jednostkę państwową, a także pomyślne przejście postępowania kwalifikacyjnego obowiązującego podczas rekrutacji na stanowisko strażaka. Każde postępowanie kwalifikacyjne składa się z czterech etapów, a na każdym z nich dokładnie sprawdza się zdolności kandydata do pełnienia służby w jednostce. Tak więc osoby przechodzące przez tego typu postępowanie muszą przystąpić do testu sprawności fizycznej, a także muszą okazać się niezbędnymi dokumentami i zaświadczeniami lekarskimi. Postępowanie kwalifikacyjne przedstawia się następująco:

  • po pierwsze następuje dokładna i rzetelna ocena dokumentów złożonych przez kandydatów
  • po drugie przeprowadzany jest test sprawności fizycznej, który ma na celu wyłonić tych kandydatów, którzy podołają codziennym obowiązkom w pracy strażaka.
  • po trzecie przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna, która ma uświadomić kandydata jak wygląda praca w jednostce straży pożarnej
  • ostatnim etapem jest ocenienie czy kandydat jest przygotowany do pracy na tym stanowisku pod względem psychicznym oraz fizycznym.

Jedyne pomyślne przejście każdego z etapów, kwalifikuje kandydata do rozpoczęcia pracy w zawodzie strażaka.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też