Jakie są wymagania na Kierowcę Karetki

Avatar
Jakie są wymagania na Kierowcę Karetki

Praca kierowcy karetki jest bardzo ciężka i wymagająca. Często także stresująca. Nie każdy może zatrudnić się na tym stanowisku. Nie tylko ze względu na charakter pracy, ale także pewne warunki, które należy spełnić. Jakie są wymagania na kierowcę karetki? Kto może ubiegać się pracę? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z infojob.pl

Wymagania na kierowcę karetki

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że do zatrudnienia się jako kierowca karetki nie wystarczy posiadać prawa jazdy, choć jest to oczywiście jedno z najważniejszych wymagań. Potencjalny pracownik służby zdrowia musi przede wszystkim mieć prawo jazdy kategorii B lub C.
Ponadto musi mieć ukończone 21 lat. Ponadto musi uzyskać zaświadczenie od lekarza medycyny pracy potwierdzające zdolność do wykonywania zawodu. Do jego otrzymania niezbędne będzie udanie się do kilku specjalistów m.in.:

  • Okulisty.
  • Neurologa.
  • Lekarza ogólnego.
  • Laryngologa.
  • W razie potrzeby także innych.

W głównej mierze u przyszłego kierowcy karetki należy przeprowadzić ocenę wzroku, słuchu, ogólnego stanu zdrowia i koordynacji ruchowej. Niekiedy trzeba też wykonać dodatkowe badania pomocnicze. Najczęściej ma to miejsce w przypadku, gdy podczas wstępnych badań pojawiły się jakieś odchylenia od normy np. podwyższony poziom cukru we krwi, przyspieszone tętno, kołatanie serca, czy skoki ciśnienia tętniczego.
Kierowca musi również uzyskać potwierdzenie, że jego stan zdrowia psychicznego pozwala mu pracować w zawodzie. W tym celu musi przejść badanie psychologiczne.
Co więcej, od kierowcy karetki wymagane jest także ukończenie kursu na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym.

Wymagania na kierowcę karetki – kurs na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym

Wspomniane badania oraz określony wiek, to nie tylko wymagania na zostanie kierowcą karetki, ale też warunki umożliwiające przystąpienie do kursu na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym. Takie szkolenia prowadzone są wyłącznie przez Ośrodki Doskonalenia Technik Jazdy wyższego stopnia.
Kurs powinien trwać minimum 14 godzin. Podobnie jak w przypadku tego na prawo jazdy, podzielony jest na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Po nabyciu niezbędnej wiedzy kursant podchodzi do egzaminu. Tylko jego pozytywny wynik pozwala kierowcy karetki ubiegać się o uzyskanie pozwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym. Nie otrzymuje go jednak w Ośrodku. Musi złożyć wniosek o wydanie pozwolenia w najbliższym starostwie i dołączyć do niego dokumenty, potwierdzające, że może zatrudnić się jako kierowca karetki.
Pozwolenie jest wydawane na określony czas, czyli 5 lat.

Nie tylko wymagania na kierowcę karetki są ważne!

Wbrew pozorom nie tylko wymagania na kierowcę karetki mają istotne znaczenie. Równie ważny jest charakter osoby zatrudnionej na tym stanowisku. Przede wszystkim musi on posiadać umiejętność pracy pod presją czasu. Tak właściwie jest to łagodniejsze określenie wykonywania obowiązków w stresujących warunkach. Kierowca karetki codziennie musi prowadzić pojazd jak najszybciej, tym samym zachowując pełną ostrożność i uwagę na drodze. Kolejną ważną cechą jest umiejętność pracy w grupie. Załoga karetki to nie tylko kierowca, ale również sanitariusze i lekarz. Tylko dzięki dobrej współpracy mogą nieść realną pomoc poszkodowanym.
Nie bez znaczenia są też odpowiedzialność oraz punktualność. Te cechy są niezbędne, ponieważ niestawienie się w pracy bez konkretnej przyczyny lub notoryczne spóźnianie się mogą spowodować wyjazd karetki i tym samym zmniejszą się szanse na uratowanie rannego, czy chorego.
Kierowca karetki musi być też dyspozycyjny. Czasami nieprzewidziane sytuacje mogą spowodować, że będzie zmuszony pojawić się w pracy poza ustalonym grafikiem. Ponadto powinien być skupiony na tym, co robi i nie dawać się rozproszyć.
Jak widać, wymagania na kierowcę karetki są dość rozległe. Czy zarobki są adekwatne do wykonywanego zawodu? Niekoniecznie. W Polsce bowiem kierowca karetki zarabia średnio 3000 zł. Wpływ na wysokość wynagrodzenia na pewno ma doświadczenie oraz wielkość miasta, w którym jest zatrudniony kierowca.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też