Jakie są wymagania na spedytora

Avatar
Branża transportu ciągle się rozrasta. Do jej prawidłowego funkcjonowania potrzebni są specjaliści. Jakie są wymagania na spedytora?
Jakie są wymagania na spedytora

Codziennie miliony towarów przemieszczają się pomiędzy różnymi miejscami na świecie. Aby ten proces zachodził płynnie potrzebna jest osoba, która czuwa nad jego przebiegiem. Jakie są wymagania na spedytora? Tego dowiesz się w tym artykule. 

Kim jest spedytor? 

Spedytor to osoba, która najogólniej rzecz biorąc zajmuje się odbieraniem i wysyłaniem przesyłek. Jego podstawowym zadaniem jest takie zorganizowanie całości procesu od wysłania paczki przez nadawcę, aż do odbioru przez klienta, by całość przebiegła tak sprawnie i szybko, jak to tylko możliwe. Spedytor zajmuje się nadzorowaniem załadunku, transportu i rozładunku. Powinien posiadać biegłość w aktualnych wymaganiach transportowych, mając szerokie pojęcie na temat prawa celnego. 

Bardzo często w powszechnej opinii zawód spedytora mylony jest z zawodem przewoźnika. Co prawda, zdarzają się sytuacje, kiedy to spedytor jest jednocześnie przewoźnikiem, ale warto pamiętać, że nie jest to warunek konieczny. Przewoźnik zajmuje się transportem, natomiast to obowiązków spedytora należy odpowiednia organizacja pracy, tak by cały proces wysyłania i odbierania przesyłek działał bez zarzutu. 

Czym zajmuje się spedytor? 

Do podstawowych obowiązków spedytora należy przygotowanie, odpowiednie wypełnienie i dostarczenie dokumentów przewozowych wysyłanej paczki. Spedytor jest odpowiedzialny za dokładne sprawdzenie jakości przewozu, wagi i innych parametrów paczki, tak by dobrać maksymalnie trafnie środek transportu odpowiadający danemu przypadkowi wysyłki. Kolejnym zadaniem należącym do spedytora, jest stworzenie szczegółowej instrukcji wysyłki paczki oraz uzyskanie wszelkich koniecznych pozwoleń do przewozu paczki za granicę. Spedytor czuwa pieczę nad pośrednictwem pomiędzy osobą lub firmą zlecającą wysyłkę, a pośrednikiem zajmującym się procesem transportowym. Jakie są wymagania na spedytora? Dowiesz się tego w dalszej części artykułu. 

Jakie cechy powinien posiadać spedytor? 

Istnieje grupa cech, która jest dobrym prognostykiem powodzenia w pracy spedytora. Osoby posiadające te cechy mają większą szansę na sukces w branży spedycji. Jakie to cechy? 

Pierwszą cechą zwiększającą szanse powodzenia w pracy spedytora jest łatwość w planowaniu. Osoby, którym z łatwością przychodzi przygotowanie szczegółowych planów, doskonale odnajdą się w spedycyjnym środowisku, gdzie dobrze wyznaczona lista zadań jest gwarantem sukcesu. Kolejną charakterystyką dobrego spedytora jest dbałość o szczegóły. By klient końcowy otrzymał swoją przesyłkę, wykonanych musi zostać wiele drobnych zadań po drodze. Rolą spedytora jest wnikliwa analiza i dbałość o detale, by cały proces mógł przebiegać sprawnie. Jedną z najważniejszych cech będących prognostykiem dobrych wyników w spedycji jest komunikatywność. Lwia część pracy spedytora opiera się na kontakcie z całą rzeszą klientów. W ramach owego kontaktu może wystąpić wiele sytuacji kryzysowych, w których wysoka ogłada i zdolności komunikacyjne są szczególnie potrzebne. Bardzo cenną cechą charakteru, konieczną w pracy spedytora jest wysoka odporność na stres. Praca w spedycji pełna jest niespodziewanych wydarzeń i sytuacji w których w krótkim czasie musimy rozwiązać wiele pojawiających się jednocześnie problemów. Dobry spedytor przygotowany jest na wystąpienie komplikacji, do których pochodzi z chłodną głową, koncentrując się na maksymalnie szybkim rozwiązaniu zaistniałego problemu. 

Jakie są wymagania na spedytora? 

W teorii, aby zostać spedytorem nie potrzebujesz żadnego doświadczenia, ani wykształcenia. Jeżeli jednak zależy Ci na dobrej posadzie, warto zainteresować się kursami i kierunkami studiów przygotowującymi do pełnienia tego zawodu. Pracodawcy życzliwym okiem spoglądają na osoby, które ukończyły technikum spedycyjne, bądź absolwentów takich kierunków jak transport czy logistyka. Jeszcze inną dostępną możliwością jest skorzystanie z licznych kursów spedycyjnych, przygotowujących do pracy spedycyjnej w kilka tygodni. Bardzo częstym warunkiem przyjęcia do pracy jest wysoka znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie (poziom przynajmniej B2). Jeżeli zależy Ci na zwiększeniu swoich szans, nauka języka jest jedną z pierwszych rzeczy, którymi warto się zainteresować. 



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też