Jakie są wymagania na pilota samolotu

Avatar
Jakie są wymagania na pilota samolotu

Pilotowanie samolotu wydaje się ciekawym, wręcz pasjonującym zajęciem. Marzą o nim zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy poprowadzili swoją karierę zawodową w innym kierunku. Jakie są wymagania na pilota samolotu? Czy każdy może nim zostać?

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z prawoteka.pl

Wymagania zdrowotne na pilota samolotu

Przeciętny, zdrowy i dbający o siebie człowiek spełnia wymagania medyczne, by zostać pilotem turystycznym. Posiadając taką licencję można wykonywać loty w roli dowódcy statku powietrznego w celach niezarobkowych. Pozwala na to zaświadczenie medyczne klasy 2. Jego posiadacz może zatem po uzyskaniu turystycznej licencji lotniczej (PPL – Private Pilot License) zabierać przyjaciół na loty widokowe czy samemu korzystać z uroków wzbijania się w powietrze. Żeby jednak móc pracować na stanowisku pilota i zamiast płacić za każdorazowe wypożyczenie samolotu – czerpać z tego korzyści, należy uzyskać zaświadczenie klasy 1. Jeszcze dwie dekady temu do otrzymania tego dokumentu było niezbędne idealne zdrowie. Jednak wraz ze wzrostem popularności lotów, a co za tym idzie zapotrzebowania na pilotów wymagania zostały obniżone. Dlatego też dziś każdy, kto nie leczy się na przewlekłe choroby, ma niezły wzrok (ale niekoniecznie idealny) i słuch oraz dobry ogólny stan zdrowia ma szansę na zdobycie zaświadczenia, które pozwoli na pracę zarobkową na stanowisku pilota. Jednak należy pamiętać, że wraz z wiekiem częstotliwość badań lekarskich wzrasta i o ile osoba przed 40 rokiem życia wykonuje wybrane badania co dwa lata, o tyle ktoś po przekroczeniu tego progu będzie musiał wykonywać badania już co rok, a nawet częściej. Warto więc zastanawiając się nad tym jakie są wymagania na pilota dbać regularnie o zdrowie, aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę.

Licenje i uprawnienia potrzebne Pilotowi Samolotu

Wielu pilotów zaczyna od szybowców – uzyskanie świadectwa kwalifikacji do prowadzenia tych bezsilnikowych statków powietrznych może być doskonałym wprowadzeniem dla przyszłego adepta lotnictwa w tajniki zawodu, jednocześnie jest najtańszym rozwiązaniem dla początkujących. Jednak pamiętając jakie są wymagania na pilota samolotu należy wiedzieć, że to dopiero pierwszy krok. Czeka nas uzyskanie licencji turystycznej oraz dodatkowych uprawnień (min. do wykonywania lotów w nocy). Następnie dość żmudny proces budowania nalotu – czyli około 100 godzin za sterami samolotu w roli dowódcy statku powietrznego. Możemy wtedy zaprosić swoich bliskich, by razem z nami na pokładzie samolotu cieszyli się nowym spojrzeniem na świat. Po uzyskaniu niezbędnej liczby godzin czeka nas kurs zawodowy, po pomyślnym jego ukończeniu i zdaniu egzaminów – licencja CPL, czyli Commercial Pilot License. Większość zawodów lotniczych będzie wymagała od nas zdobycia kolejnych uprawnień, między innymi IR (Instrument Rating), czyli uprawnienia do lotów za pomocą przyrządów pokładowych, co jest niezbędne przy słabszej widzialności, ME (Multi Engine), czyli uprawnienie do lotów samolotami wielosilnikowymi czy MCC (Multi Crew Coordinadion), czyli uprawnienie niezbędne do pracy w załodze wieloosobowej.

Wiedza teoretyczna dla Pilota Samolotu

Myśląc o tym jakie są wymagania na pilota samolotu nie możemy zapominać, że potrzebne jest też przyswojenie sporej dawki wiedzy teoretycznej, która w dużej części będzie potem wykorzystywana w praktyce. Zarówno dla licencji PPL, jak I CPL wraz z pozostałymi uprawnieniami niezbędne będzie zdanie egzaminów w formie testów w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Za każdym razem proces zdawania poszczególnych przedmiotów będzie trwał od kilu miesięcy do nawet ponad roku.

Angielski jako podstawowy język w zawodzie Pilota

Pilot zawodowy musi sprawnie posługiwać się językiem angielskim, który w tej części lotnictwa jest niezbędny. Dlatego zadając sobie pytanie jakie są wymagania na pilota samolotu musimy też zadbać o swoją znajomość tego języka obcego. Zostanie to sprawdzone na interaktywnym, złożonym egzaminie w ULC.

Kształcenie i koszty w przygotowaniu do zawodu

Wielu pilotów słysząc pytanie jakie są wymagania na pilota samolotu odpowiada – pieniądze. I jest w tym bardzo dużo racji. Jeśli przyszły pilot zawodowy korzysta z kształcenia prywatnego, tzn. nie jest słuchaczem uczelni o profilu lotniczym, a finansuje swoje szkolenie we własnym zakresie, musi liczyć się z kosztami około 150 tys. PLN. Należy pamiętać, że koszty te mogą się zmieniać min. z powodu zmian cen paliw. Większość szkolenia wykonuje się na samolotach jednosilnikowych, które są najtańsze – jedna godzina lotu z instruktorem kosztuje około 500 – 700 PLN. Zdobycie uprawnień do lotów na przyrządy w samolotach wielosilnikowych będzie droższe, ponieważ to koszt już około 2-2,5 tys. PLN za godzinę lotu.

Ile czasu zajmie szkolenie Pilota Samolotu

By zostać pilotem należy pamiętać, że może to być zadanie czasochłonne. Można je oczywiście pogodzić z innymi zajęciami, takimi jak niezależna od szkolenia nauka czy praca zawodowa, jednak mniejsza elastyczność czasowa przełoży się na długotrwałość szkolenia. Dlatego rozważając jakie są wymagania na pilota samolotu odpowiedzieć należy także: czas. W zależności od dostępności ucznia i wyboru szkoły całe szkolenie może trwać nawet tylko około 1,5 roku (ważnym czynnikiem jest także pogoda). Są jednak osoby, które proces ten rozłożyły na wiele lat, w końcu jednak uzyskując wymarzone uprawnienia.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też