Jakie są wymagania na Antyterrorystę

Avatar
Jakie są wymagania na Antyterrorystę

Praca antyterrorysty nie należy do najłatwiejszych. Wymaga odpowiedniej zdolności fizycznej oraz psychicznej. Antyterroryści ciągle są narażeni na utratę życia lub zdrowia. Wkraczają, gdy akcja wykracza poza kompetencje i umiejętności zwykłych policjantów. Praca ta jednak mimo, że niebezpieczna daje dużo satysfakcji.

Jakie wymagania musi spełniać przyszły antyterrorysta ?

Kandydat musi spełniać kilka podstawowych wymagań

  • musi aktywnie służyć w policji minimum 3 lata,
  • musi posiadać odpowiednie predyspozycję,
  • musi działać zespołowo.

Podstawowe wymagania to nie wszystko. Kandydat musi również cechować się dużą inteligencją. Nie jest to praca dla osób brutalnych. 

Etapy rekrutacji

  • Złożenie CV i Karty Ewidencyjnej.
  • Po zapoznaniu się z CV kandydatów część z nich zostaje zaproszona na rozmowę wstępną. Na takiej rozmowie weryfikowane są informację zawarte w CV.
  • W kolejnym etapie kandydaci przechodzą test psychologiczny, który określa czy dana osoba nadaje się do pracy jako antyterrorysta.
  • Następny etap to test sprawnościowy. Jest on wymagający i składa się z wielu aktywności fizycznych.

Jeśli jest jakiekolwiek podejrzenie, dany kandydat może przejść badanie na wykrywaczu kłamstw. Trzeba również posiadać aktualne badania lekarskie, które pozwalają na wykonywanie aktywności fizycznej.

Zaliczenie wszystkich testów nie jest równoznaczne z przyjęciem do jednostki. Decyzję podejmuje dyrektor Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”. PO przyjęciu jest się skierowanym na specjalne szkolenie. 

Testy psychologiczne

Test psychologiczny składa się z dwóch części: testu na inteligencję oraz testu psychologicznego. Jet to zestawienie pytań i zadań, które sprawdzają predyspozycję osoby ubiegającej się o stanowisko. Oprócz pytań zamkniętych są zadania na spostrzegawczość oraz umiejętność wyciągania wniosków. 

Każdy kandydat powinien posiadać bardzo dobre zdrowie. Powinien posiadać wiedzę z zakresu bezpieczeństwa publicznego, wiedzy o społeczeństwie, ruchu drogowego oraz unii europejskiej. 

Ważnym elementem jest rozmowa kwalifikacyjna, która zawiera takie pytania jak:

1. Jakie są Twoje wady i zalety?

2. Dlaczego chcesz się dostać do Policji?

3. Jak rozwiązujesz konflikty?

4.Jak reagujesz na stres?

To tylko kilka pytań, które są kluczowe i pozwalają ocenić kandydata.

Dzięki taki testom bada się np. poziom empatii, zdolności intelektualne, poziom posiadanej w sobie , umiejętność radzenia sobie w stresie i sytuacjach krytycznych, wszelkiego rodzaju zaburzenia, umiejętność komunikacji z ludźmi, prawdomówność, szczerość, odpowiedzialność. 

Tego typu testów nie jesteśmy w stanie oszukać i przeważnie nie jest się pewnym czy udzielona odpowiedź jest poprawna. 

Test sprawnościowy – test Coopera

  • Przebieg – osoba egzaminowana stara się przebiec jak najdłuższy dystans w ciągu 12 minut. Poniżej 2800 m przebieg nie jest zaliczony.
  • Podciąganie się na drążku nachwytem – oceniania jest siła ramion oraz rąk. Boda musi znajdować się powyżej drążka, aby podciągnie było zaliczone. Jeżeli egzaminowany nie wykona przynajmniej 10 podciągnięć to ćwiczenie nie jest zaliczone. 20 podciągnięć pozwala uzyskać 5 punktów.
  •  Bieg wahadłowy na dystansie 10×10 m – czynność wykonywana jest pięć razy, powyżej 31 sekund bieg niezaliczony.
  • Tor sprawnościowy – składa się z 18 przeszkód o łącznym dystansie ok. 350m. Przeszkody to: wieża wysokościowa, mur z cegieł, ściana z opon, wisząca drabinka pozioma, fala, linowy most wiszący, drążek, zasieki z drutu kolczastego, ściana wielofunkcyjna, ściana strażacka z lina, lina pozioma ok. 25 m, przeszkoda z 14 poziomych belek o wysokości 40 cm, murowana ściana o wysokości 2 m, metalowy dwumetrowy płot, piaszczysty rów o długości 10 m i głębokości 1 m, ruchoma równoważna kładka, poręcze gimnastyczne oraz “studnia”.  Tor sprawnościowy powyżej 8 minut jest niezaliczony.
  • Pływanie pod wodą – normą jest przepłynięcie 15 metrów.
  • Pływanie na dystansie 50 m – powyżej 54 sekund pływanie niezaliczone.

Jeżeli którekolwiek ćwiczenie nie zostanie zaliczone to egzamin sprawnościowy jest niezaliczony. Na ocenę końcową składa się suma punktów uzyskanych z każdego ćwiczenia. Aby móc zostać antyterrorystą należy uzyskać co najmniej 20 punktów i ocenę 4. 



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też