Zarobki w Policji – sprawdź, ile zarabia policjant w 2022 r.

antoni
Służba jako policjant to duże wyzwanie. Funkcjonariusze ci czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców o każdej porze nocy i dnia. Sprawdź, jakie są aktualne zarobki w policji.
zarobki w policji

Pracując w charakterze policjanta, nie można narzekać na nudę. To zawód wymagający odpowiedzialności, sprawności fizycznej oraz wielu innych kompetencji. Wiąże się również z dodatkowymi uprawnieniami, między innymi używaniem i posiadaniem broni. Zarobki w Policji są bardzo zróżnicowane – dowiedz się, od czego zależą.

Jak wygląda nabór do policji?

Zastanawiasz się, jak zostać policjantem? Aby rozpocząć służbę na tym stanowisku, w pierwszej kolejności należy złożyć do konkretnej jednostki niezbędne dokumenty, między innymi potwierdzające posiadane wykształcenie, umiejętności oraz podanie i wypełniony kwestionariusz osoby. Niezbędne jest także posiadanie polskiego obywatelstwa oraz przynajmniej średniego wykształcenia. Następnie kandydat musi przejść test wiedzy, który składa się z 40 pytań. Liczba punktów uzyskana w jego trakcie ma wpływ na miejsce w ostatecznym rankingu.

Jak zostać policjantem – rekrutacja

W pracy policjanta nie brakuje aktywności fizycznej, dlatego wszyscy kandydaci na to stanowisko muszą uzyskać zaświadczenie lekarskie dopuszczające do ćwiczeń fizycznych, a następnie zaliczyć test sprawnościowy. Wymaga on między innymi pokonanie toru przeszkód w czasie nie dłuższym niż 2 minuty. Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje także badania psychologiczne, w czasie których można określić predyspozycje intelektualne i osobowościowe przyszłego pracownika Policji. Od aplikantów wymaga się też, aby cieszyli się nieposzlakowaną opinią, korzystali z pełni praw publicznych oraz nie byli skazani za przestępstwa.

Praca policjanta, a zarobki w Policji

Zarobki policjanta uzależnione są od kilku czynników, m.in. od grupy zaszeregowania oraz od posiadanego stopnia. Nie mniej ważne jest także doświadczenie oraz lokalizacja, w której funkcjonariusz pełni służbę. Na większe miesięczne zarobki mogą liczyć policjanci po studiach oraz po szkole oficerskiej. Wyróżnić można kilka stanowisk w Policji, między innymi dział kryminalny czy antyterrorystyczny – każdy z nich różni się pracą i zarobkami.

Przejście na emeryturę w Policji

Policjantom, jako pracownikom państwowym przysługuje emerytura, która wynosi 60% średniego wynagrodzenia z 10 ostatnich lat pracy. Mogą udać się na nią pracownicy po 55 roku życia, którzy mają za sobą przynajmniej 25 lat służby w policji.

Praca w Policji, a grupa zaszeregowania

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na zarobki w Policji, jest grupa zaszeregowania – informuje ona o podstawowej miesięcznej pensji na konkretnym stanowisku. Najmniej zarabiają funkcjonariusze w I grupie zaszeregowania – ich pensja wynosi 3121 zł. Od II do IV grupy zaszeregowania wzrasta w okolicę 4000 zł. Osoby należące do IV i V mogą już liczyć na wynagrodzenie rzędu 5000 zł. Grupa VI, VII oraz VIII to prawie 6000 zł. W grupie zaszeregowania IX wysokość pensji wynosi 6660 zł, a w kolejnych dwóch 7590 zł i 8632 zł. Największe zarobki zarezerwowane są dla grupy XIV i wynoszą od 11232 zł do 17150 zł.

Zarobki policjanta w Polsce według stanowiska

Wypłaty policjantów zależą nie tylko od grupy zaszeregowania, ale też stanowiska. Najmniej zarabia policyjny kursant – jego wynagrodzenie zasadnicze to nieco ponad 3 tyś. zł. Początkujący policjant może już liczyć na wynagrodzenie rzędu 4100 zł netto. Nieco lepiej płatne są stanowiska takie jak referent, dzielnicowy, asystent oraz dyżurny. Kierownikom referatów należy się już płaca w wysokości ponad 5000 zł netto. Naczelnik wydziału zarabia niemal 6000 zł, a komendant miejski około 7590 zł.

Ile zarabia komendant główny Policji?

Najwyższe zarobki w policji zarezerwowane są dla komendantów. Zajmują się oni ochroną bezpieczeństwa ludzi i utrzymaniem porządku publicznego oraz odpowiadają przed Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji. W komendzie wojewódzkiej policji gwarantowane są zarobki rzędu 11 232 zł, natomiast na szczeblu powiatowym – 8632 zł. Wynagrodzenie policjanta odpowiedzialnego za komendę główną Policji sięgają nawet 17 150 zł netto.

Ile zarabia policjant kryminalny?

Policjanci mogą pracować jeszcze na innych stanowiskach, specjalizując się w konkretnych zagadnieniach. Przykładowo policjant kryminalny to zawód o wyjątkowo wysokich wymaganiach, w którym można liczyć na odpowiednio wysoką pensję – w granicach 5300 do 7280 zł. Podobnie wygląda praca policyjnych antyterrorystów i kryminologów, dlatego oferowana jest im płaca w okolicach 5000 tyś zł. Policjant drogówki zarabia około 4500 zł netto. Natomiast osoby po studiach wstępujące w szeregi policji mają zagwarantowane wynagrodzenie powyżej 4 tyś. złotych netto.

Zawód policjanta w 2022 r

W zawodzie policjanta dużą rolę odgrywają stopnie. W zależności od grupy zaszeregowania funkcjonariusze mogą liczyć na inny dodatek do pensji – wynosi on od 700 zł do 1450 zł. Najmniejszy dodatek otrzymuje posterunkowy, następnie sierżant oraz aspirant. Dodatki rzędu tysiąca złotych przysługują już podkomisarzom, komisarzom oraz podinspektorom. Natomiast największy stopień w Policji to generalny inspektor, który otrzymuje niemal 1500 zł dodatku.

Dodatki w polskiej Policji

Wszyscy policjanci mogą liczyć na różne dodatki finansowe do uposażenia. Wśród nich wyróżnia się między innymi dodatek służbowy, za stopień, stołeczny, instruktorski, terenowy, lotniczy czy kontrolerski.

Praca w charakterze policjanta jest bardzo odpowiedzialna, a zarazem satysfakcjonująca. Jak widać, zarobki w Policji także są bardzo atrakcyjne. Nic dziwnego, że to kierunek, którym interesuje się wielu młodych ludzi.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też