Jaką wybrać szkołę po liceum bez matury?

Avatar
Jaką wybrać szkołę po liceum bez matury?

Matura powszechnie uznawana za egzamin dojrzałości należy do ostatniego etapu edukacji w liceum, czy też technikum. Zazwyczaj przystępują do niej osoby planujące dalszą edukację, jak i również osoby chcące najzwyczajniej mieć dokument, który nawet za kilka lat da im możliwość zapisania się na studia. Oprócz ludzi zdających ten egzamin ze świetnymi wynikami są również tacy, którym się z jakichś powodów nie udało zdać matury lub zdali ją z bardzo słabym wynikiem, czy też wcale do niej nie przystąpili. Osoby jej nieposiadające, a chcące się dalej uczyć zadają sobie pytanie, jaką wybrać szkołę po liceum bez matury?

Czy można iść na studia bez matury?

Istnieją uczelnie prywatne oferujące zapisanie się na tak zwany rok zerowy, który niczym się nie różni od tego realizowanego na studiach pierwszego stopnia. W momencie, w którym uczestnik ukończy rok zerowy i zda maturę w możliwie najbliższym terminie, w dalszym ciągu może kontynuować naukę na danej uczelni.

Jeżeli zastanawiasz się nad studiami, chociażby w Wielkiej Brytanii również tam możesz spróbować swoich sił, studiując na roku zerowy. Skorzystać mogą zarówno osoby, które nie zdały matury, jak również takie, które uzyskały bardzo słaby wynik. Nie tylko zdobędziesz nowe kwalifikacje, ale również masz szansę na podszkolenie języka angielskiego. Dodatkowo obcokrajowcy mają możliwość dostosowania się do wymagań zagranicznego systemu szkolnictwa, dzięki specjalnym zajęciom.

Szkoła policealna

Jeżeli nadal zastanawiasz się, jaką wybrać szkołę po liceum z pomocą może przyjść ci szkoła policealna dająca możliwość kontynuowania nauki zarówno osobom, które ukończyły technikum, jak i liceum. Do procesu rekrutacji nie jest potrzebne świadectwo maturalne, a jedynie świadectwo ukończenia szkoły średniej. Uczestnicy takich zajęć mogą wybrać liczne kierunki trwające od roku do dwóch lat. Większość z nich jest darmowa, lecz wszystko zależy tak naprawdę od placówki, ponieważ mogą być zarówno darmowe kierunki, jak i płatne. Jeżeli dana placówka oferuje wybór różnych trybów nauczania to, jaki wybierzemy, zależy od nas. W prawie każdej szkole policealnej mamy do wyboru tryb dzienny, wieczorowy, czy też zaoczny, czyli taki, który realizowany jest w weekendy. Do najpopularniejszych kierunków należą m.in.:

  • technik administracji,
  • technik farmaceutyczny,
  • technik masażysta,
  • asystent stomatologiczny,
  • opiekun medyczny,
  • dietetyk.

Osoby, które ukończą edukację w szkole policealnej, otrzymają dyplom, który potwierdza kwalifikacje w zawodzie. Po jego otrzymaniu można już rozpocząć poszukiwanie pracy w nowym zawodzie. Szkoły policealne nie tylko są dobrym rozwiązaniem dla osób, które świeżo ukończyły szkołę, ale także dla osób chcących w dalszym ciągu się kształcić, a mających już dawno ukończoną szkołę.

Wolny słuchacz

Skoro padło już pytanie, jaką wybrać szkołę po liceum i żadna opcja nie wydaje Ci się być wystarczająco dobra może postaw na bycie wolnym słuchaczem. Możesz nim zostać zarówno na uniwersytecie, jak i politechnice. Jeśli postanowiłeś nim zostać, musisz się udać osobiście do osób zajmujących się rekrutacją w szkole wyższej. Jeżeli chodzi o wykształcenie, nie jest ono istotne podczas uczestnictwa w zajęciach, a jedynym wymaganiem jest ukończony 16 rok życia. W niektórych przypadkach może być wymagane wniesienie opłaty za możliwość uczestnictwa w niektórych zajęciach. Przy udziale w zajęciach wolny słuchacz może otrzymać specjalny dyplom, który potwierdza jego uczestnictwo w kursie. Jeśli osoba taka chce przystąpić do egzaminu i zda go, otrzyma ona certyfikat, który potwierdza zdobytą przez niego wiedzę w danej dziedzinie.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, odpowiedź na pytanie, jaką wybrać szkołę po liceum bez matury nie da rady odpowiedzieć jednoznacznie. Niektórzy wybiorą się na studia, które rozpoczną semestrem zero, inni wybiorą formę, jaką jest wolny słuchacz, a jeszcze kolejni wolą pójść do szkoły policealnej, aby móc wybrać taki zawód, jaki im najbardziej odpowiada.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też