Jaką wybrać szkołę po gimnazjum

Avatar
Poradnik, w którym podpowiadamy jaką wybrać szkołę po gimnazjum, tak by podjąć najlepszą możliwą decyzję.
Jaką wybrać szkołę po gimnazjum

Wkrótce staniesz przed decyzją, która może wpłynąć na twoje dorosłe życie. Jaką wybrać szkołę po gimnazjum, by poznać ciekawych przyjaciół ale i przygotować się do matury? W tym poradniku znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią ci wybór.

Jaką podjąć decyzję w przypadku konkretnej szkoły

Pierwszą decyzją, jaką powinieneś podjąć, jest decyzja do jakiej szkoły chcesz pójść. Czy będzie to liceum, technikum czy może zawodówka. Każda ma plusy i minusy, jednak ta decyzja jest podstawową by odpowiedzieć na pytanie, jaką wybrać szkołę po gimnazjum.

Liceum

Najwięcej nastolatków decyduje się na pójście do liceum ogólnokształcącego. Jak sama nazwa wskazuje, w takiej szkole będziesz uczył się wszystkiego. Zdobędziesz ogólną wiedzę. Może być to plusem, jeżeli nie wiesz jeszcze czym chciałbyś się zająć w dorosłym życiu. Przez całe liceum możesz poznać wiele zagadnień i nawet w ostatniej klasie zdecydować na jakie studia aplikować, bądź czy w ogóle zrezygnować z dalszej edukacji. Jeżeli jesteś więc jedną z osób, które zastanawiają się jaką wybrać szkołę po gimnazjum, jeśli nie wiem co chciałbym robić w życiu, to liceum może być dobrym wyborem. Co ważne liceum kończy się egzaminem maturalnym, po którym można ubiegać się o przyjęcie na studia.

Technikum

Jeżeli już teraz wiesz co lubisz robić i jaką pracę w przyszłości chciałbyś wykonywać to być może technikum jest właśnie dla ciebie. Jeśli na przykład uwielbiasz gotować i zastanawiasz się jaką wybrać szkołę po gimnazjum, by szkolić się na kucharza, to technikum może być strzałem w dziesiątkę. Technika szkolą uczniów już pod konkretne umiejętności a nawet zawody. Do wyboru masz wiele profili, na przykład technikum gastronomiczne, samochodowe, hotelarskie, mechatroniczne, itd. Zastanów się co byś chciał robić lub w czym jesteś dobry. Potem sprawdź ofertę szkół, może okazać się, że znajdziesz szkołę, która już teraz pomoże ci przygotować się do zawodu. Technikum również kończy się maturą.

Zawodówka

Szkoła zawodowa ma za zadanie wykształcić uczniów już pod konkretny zawód. Na koniec szkoły nie zdaje się matury. To dlatego, że zawodówki nie uczą wiedzy ogólnej w tak szerokim stopniu jak liceum czy technikum. Może być to dobry wybór dla osób, które zastanawiają się jaką wybrać szkołę po gimnazjum, by od razu nauczyć się konkretnego zawodu, nie tracąc czasu na przyswajanie wiedzy ogólnej. W szkole zawodowej możesz nauczyć się takich zawodów jak fryzjer, monter, ślusarz, itd.

Inne czynniki, na które należy zwrócić uwagę

Poza odpowiedzią, jaką wybrać szkołę po gimnazjum pod względem profilu i przygotowania do zawodu bądź dalszej nauki, warto wziąć pod rozwagę jeszcze kilka dodatkowych kwestii.

Odległość od domu i dojazd

Dojazdy, szczególnie w dużych miastach, jak Warszawa czy Kraków mogą okazać się nie lada wyzwaniem. W godzinach szczytu taki dojazd może pochłaniać mnóstwo czasu. Zanim więc podejmiesz decyzję jaką wybrać szkołę po gimnazjum, sprawdź dokładnie ile czasu zajmie ci dojazd. Czy w razie awarii na trasie będziesz miał inną alternatywę, np. przesiadka z pociągu w autobus, metro, tramwaj. Najlepiej, jeżeli dojazd i powrót ze szkoły nie będzie zajmował ci więcej niż godzinę.

Rankingi i opinie

Jest wiele rankingów zamieszczanych do ogólnego wglądu o szkołach w twojej okolicy. Znajdziesz tam informacje o profilach klas, wynikach uczniów kończących szkołę oraz oczywiście opinie. Zastanawiając się jaką szkołę wybrać po gimnazjum najlepiej skupić się na kilku i zebrać o nich jak najwięcej informacji. Sprawdź strony branżowe i social media. Popytaj również znajomych, być może znasz kogoś kto uczęszcza do szkoły, o której myślisz.

Znajomi z gimnazjum

To oczywiste, że zawsze jest raźniej mieć jaką sprzyjającą i znajomą osobę w nowym otoczeniu. Nowa szkoła to wyzwanie i dla wielu młodych ludzi również stres. Przemyśl, czy podejmując decyzję jaką szkołę wybrać po gimnazjum nie warto by było zrobić tego z kolegę z gimnazjum czy z osiedla. Na pewno będziesz czuł się pewniej wśród nowych znajomych i nauczycieli, jeśli choć jedna twarz będzie znajoma. Dodatkowym plusem będzie to, że razem będziecie jeździć i wracać ze szkoły.

Decyzja jaką szkołę wybrać po gimnazjum to jedna z ważniejszych decyzji w życiu nastolatka. Najlepiej podejść do tematu taktycznie. Sprawdzić możliwości, zrobić dobry wywiad. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeżeli wybór okaże się nietrafiony, szkołę można zmienić na taką, w której będziesz czuł się dobrze.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też