Jaką wybrać szkołę po podstawówce

Avatar
Jaką wybrać szkołę po podstawówce

Uczeń, który zastanawia się, jaką wybrać szkołę po podstawówce ma tak naprawdę trzy możliwości. Należą do nich: liceum ogólnokształcące, technikum oraz szkołę branżową. Każda z nich ma zarówno zalety, jak i wady. Jaką wybrać szkołę po podstawówce? Czym uczeń powinien kierować się podczas podejmowania decyzji? Czego lepiej unikać? Na te pytania odpowiedzi można znaleźć poniżej!

Czym się kierować podczas wyboru szkoły po podstawówce?

Ukończenie ósmej klasy stawia przed uczniem jedno najważniejsze pytanie, a mianowicie: Co dalej? Jaką szkołę po podstawówce wybrać i nie żałować swoich decyzji. W takiej sytuacji każdy ósmoklasista powinien zastanowić się, co lubi i co chce robić w dorosłym życiu. Niestety takie rozważania dla nastolatka wcale nie są łatwe. Bardzo często podczas wyboru nowej szkoły młodzi ludzie podążają za rówieśnikami, czy aktualnymi trendami. Czasami też na ich decyzję mają wpływ rodzice. Niestety nierzadko taki wybór okazuje się nietrafny i uczeń szybko żałuje podjętych decyzji.
Najrozsądniejszym rozwiązaniem podczas wyboru szkoły po podstawówce jest kierowanie się własnymi zainteresowaniami i umiejętnościami. Tylko w ten sposób uczeń w przyszłości znajdzie dla siebie zawód, który spełni, choć część jego oczekiwań.

Jaką wybrać szkołę po podstawówce – liceum ogólnokształcące

Aktualnie nauka w liceum ogólnokształcącym trwa 4 lata. Przede wszystkim tego rodzaju szkołę powinny wybrać osoby, które potrzebują jeszcze czasu na to, aby określić co, tak naprawdę chcą robić w życiu. Nie można zapominać, że ósmoklasista, który zakończył właśnie podstawową edukację, ma zaledwie 14, czy 15 lat. Tak więc w wielu przypadkach ciężko tak młodemu człowiekowi jest sprecyzować, czego oczekuje po dorosłym życiu. Liceum ogólnokształcące daje uczniowi możliwość i czas na lepsze poznanie własnej osoby, zainteresowań i znalezienie wymarzonego zawodu.
Niewątpliwą zaletą uczęszczania do liceum jest zdobycie świadectwa dojrzałości oraz szansa na kontynuowanie nauki na studiach lub szkole policealnej.
Natomiast największą wadą jest to, że edukacja w takiej placówce nie przygotowuje do żadnego konkretnego zawodu.

Jaką wybrać szkołę po podstawówce – technikum

Na ukończenie technikum potrzeba aż 5 lat. Nie jest to jednak dużo, o ile uczeń wybrał tę szkołę rozsądnie. W technikum młodzież została przygotowana do wykonywania zawodu. Większość opracowywanego materiału związana jest z określoną branżą. Nie jest to jednoznaczne z tym, że w szkole nie ma podstawowych przedmiotów jak matematyka, czy języki. Wbrew przeciwnie, często dochodzą jeszcze dodatkowe przedmioty np. język angielski zawodowy (lub inny język obcy), który także ściśle związany jest z branżą.
Nauka w technikum z reguły zobowiązuje uczniów do odbycia praktyk (płatnych lub nie). Dzięki nim mogą poznać tajniki zawodu i sprawdzić, czy rzeczywiście sprawdzą się w tym zawodzie.
Po ukończeniu wszystkich 5 klas każdy uczeń może podejść do egzaminu, który potwierdzi jego umiejętności i da prawo do wykonywania zawodu. W technikum jest też możliwość uzyskania matury.
Zaletą tej szkoły jest na pewno zdobycie dowodu (pod warunkiem zdania egzaminu). Wszakże wadą długość nauki i zwiększona ilość przedmiotów.

Jaką wybrać szkołę po podstawówce – szkoła branżowa

Nauka w szkole branżowej I stopnia trwa zaledwie 3 lata. W trakcie nabywania wiedzy młodzież podobnie, jak w technikum przygotowywana jest do zawodu. Z tą różnicą, że w szkole branżowej nie można otrzymać matury. Jedynym dokumentem, który dostanie uczeń, jest dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Oczywiście po zdanym egzaminie. Po 3 latach może kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia i w niej zdać maturę oraz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą zawodu. Ma też drugą możliwość, a mianowicie od razu podjąć zatrudnienie. Choć musi liczyć się z tym, że jego zarobki najprawdopodobniej będą adekwatne do wiedzy tzn. mniejsze niż u osób, które ukończyły szkołę branżową II stopnia.
Do zalet „branżówki” z całą pewnością można zaliczyć krótki czas nauki oraz zdobycie zawodu.
Wadą będzie brak matury i konieczność pogłębiania wiedzy, dla lepszych efektów pracy i wynagrodzenia.

Zastanawiając się, jaką wybrać szkołę po podstawówce uczeń powinien wziąć pod uwagę wszystkie wymienione opcje, wady i zalety. Niegdyś bardzo ważne było ukończenie studiów, ale dziś pracodawcy w dużej mierze większą wagę przykładają do umiejętności i cech charakteru. Z całą pewnością poza zawodami, do których zdobycie wykształcenia na studiach jest niezbędne, np. lekarz, prawnik, czy nauczyciel.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też