Jaką wybrać szkołę po zawodówce dla dorosłych

antoni
Jaką wybrać szkołę po zawodówce dla dorosłych

Nigdy nie jest za późno, aby dalej się rozwijać, zwłaszcza wtedy, kiedy kończy się naukę w szkole zawodowej. Ciężko zdecydować, co dalej robić. Powodów jest kilka. Jak to jest z ukończeniem liceum i technikum, i co po nich się ma?. Jaką szkołę dla dorosłych wybrać?. Czy jest szansa, aby móc pójść na studia po ukończeniu szkoły zawodowej? Pozwolę wyjaśnić, o co w tym wszystkim chodzi, więc nie pozostanie mi nic innego, jak zaprosić do przeczytania tej miłej lektury.  

Co mamy po ukończeniu liceum, technikum i szkoły zawodowej?

 Więc opowiem od początku. Z ukończeniem szkoły licealnej jest tak, że lata nauki trwa tylko trzy lata. Potem uczeń trzeciej klasy liceum przystępuje do napisania matury. Niestety jest czasami tak, że osoby, które wybrały liceum, mogą mieć trudności ze znalezieniem pracy. Konieczna jest zdobyta wiedza, na dany temat, co niezbyt często ta wiedza, zostaje uzupełniona w liceum. Choć zdarza się, że po ukończeniu tej szkoły, i zdanie egzaminu maturalnego z wysokim wynikiem, jest szansa, na dostanie się na studia, na wymarzonym kierunku. Wymaga to naprawdę ciężkiej pracy, a przede wszystkim poświęcenia swojego czasu, oraz zaangażowania w samego siebie. Z technikum jest zdecydowanie prościej.

Wybierając technikum, uczeń będzie się uczył o jeden dodatkowy rok. To dobre rozwiązanie dla osoby, która ma zamiar podjąć się pracy, lub wybrać się na studia zaoczne

– podkreśla Piotr z serwisu Pilny Uczeń

Żeby nie brzmiało tak pięknie, to oprócz zdania matury, trzeba również napisać egzamin zawodowy, co daje dodatkowo więcej nauki. Lata nauki w zawodówce trwają trzy lata, po jej ukończeniu, można zacząć pracę. Z pomocą przychodzą warsztaty, które odbywają się kilka dni w tygodniu w specjalistycznych zakładach pracy. W niektórych firmach, za odbyte praktyki dostaje się wynagrodzenie. Uczeń po ukończeniu szkoły, już ma wyuczony zawód. Niestety pozostaje bez zdania matury.   

Twardy orzech do zgryzienia, czyli znalezienie rozwiązania

 Pewnie już czujesz się zawiedziony, i żałujesz co do wybranej przez ciebie ścieżki, i ja to rozumiem. Będąc w gimnazjum na trzecim roku, kiedy musimy zdecydować do jakiej szkoły iść, nie wiemy jeszcze, co będziemy dalej robić. Potem żałujesz, swojej decyzji, i najchętniej byś cofnął czas, aby zacząć od nowa. Zła wiadomość jest taka, że czasu nie można cofnąć czasu, ale dobra wiadomość jest taka, że jeszcze nie jest za późno. Niektórzy do tego dochodzą po fakcie, a inni w trakcie nauki. Jest jeszcze możliwość w pierwszym roku nauki w szkole średniej, aby zmienić kierunek. Trzeba liczyć się z tym, żeby przenieść się do innej szkoły, musisz wyrobić się z czasem. Nie składać papierów po ukończeniu pierwszej klasy, dlatego, że przeniesie cię z powrotem do pierwszej, lepiej jest zrobić to, jeszcze we wrześniu. Jak taka opcja odpowiada, to nie ma problemu, ale zastanów się, czy to się dla ciebie opłaca.  

Jaką wybrać szkołę po zawodówce dla dorosłych

 Tak jak zostało wspomniano wcześniej, nie jest jeszcze za późno na zmianę swojej ścieżki życiowej. Jeśli nie chcesz na razie pracować, możesz po ukończeniu zawodówki, zrobić liceum, i zrobić studium policealne. To daje szansę, na studia i zdobycie papieru kwalifikacyjnego. Jeśli jednak chcesz dalej pracować, aby się jakoś utrzymać, to możesz wybrać szkołę policealną, i wybranie takiego kierunku, który ci będzie odpowiadał. To tzw, studia, tylko zaoczne, więc nie będziesz musiał porzucać pracy, ale wymagane są twoje chęci do nauki. Jest jeszcze taka możliwość, że podczas nauki w zawodówce, można przenieść się do liceum, lub technikum. Daje to okazję, do kontynuowania nauki w technikum i trzyletnim, lub czteroletnim liceum ogólnokształcącym dla dorosłych. 

Nauka to pokarm dla rozumu

 Osoby, które nie wiedzą, co dalej chcą robić w życiu, lub kierunek który wybrali, nie jest dla nich. Ten temat jest dla nich. Pamiętaj, że nauka trwa całe życie. Jeśli cię to zachęciło, nie trać więcej czasu, i działaj. Życzę ci powodzenia, przy wybraniu tej właściwej drogi życiowej, jaką chcesz podążać. 



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też