Zatrudnianie księgowego do firmy

Avatar
Zatrudnianie księgowego do firmy

Przy zatrudnianiu księgowego do firmy należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Należą do nich rozmowy z potencjalnymi kandydatami, zaplanowanie tego, co będzie robił księgowy oraz zrozumienie kultury firmy. Powinieneś również rozważyć ich styl komunikacji. Podczas rozmowy z potencjalnymi kandydatami należy zadawać szerokie pytania, aby lepiej zrozumieć ich osobowość.

Prowadzenie rozmów z potencjalnymi kandydatami

Prowadząc rozmowy z potencjalnymi kandydatami, utrzymuj pytania w formie krótkiej i ustrukturyzowanej. Unikaj zadawania pytań niejednoznacznych, które mogą prowadzić do nieobiektywnej decyzji o zatrudnieniu. Należy również unikać zadawania pytań, które nie są związane z danym stanowiskiem. Upewnij się, że przed rozmową zapoznałeś się z profilem kandydata. Dzięki temu będziesz mógł porównać odpowiedzi udzielone przez każdego kandydata.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy spróbować ustalić, czy kwalifikacje kandydata są zgodne z opisem stanowiska. Istotne jest, aby ocenić doświadczenie kandydata i rozumienie terminów księgowych, a także poziom osobowości, jaki dana osoba prezentuje. Upewnij się również, że sprawdzasz referencje i prześwietlenia, aby potwierdzić, że kandydat jest profesjonalnym i kompetentnym księgowym.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zwracaj baczną uwagę na język ciała i styl komunikacji. Jeśli kandydat sprawia wrażenie zdenerwowanego lub niepewnego, może nie nadawać się do tej roli. Ponadto, poproś kandydata o udzielenie odpowiedzi na wszelkie pytania uzupełniające, jakie możesz mieć. W ten sposób można dowiedzieć się, czy kandydat jest zainteresowany uzyskaniem dodatkowych informacji na temat stanowiska.

Oprócz pytań o doświadczenie, umiejętności i wiedzę, powinieneś zapytać kandydata o jego gotowość do dopasowania się do istniejącego procesu. Na przykład, większość księgowych powinna czuć się komfortowo, korzystając z poczty elektronicznej i spotkań twarzą w twarz. Większość firm księgowych ma już ustalonych klientów i procesy, więc ważne jest, aby znaleźć księgowego, który będzie pasował do tych systemów.

Kandydaci, którzy mają samoświadomość i są świadomi swoich mocnych i słabych stron, powinni odpowiednio odpowiedzieć na to pytanie. Udzielenie szczerej odpowiedzi na to pytanie jest kluczowe, ponieważ pomoże Ci określić, czy kandydat potrafi skutecznie współpracować z innymi.

Zaplanowanie, co dokładnie ma zrobić księgowy

Przed zatrudnieniem księgowego do swojej firmy, należy zaplanować, co dokładnie ma on zrobić. Może to obejmować robienie podatków, kategoryzowanie wydatków lub monitorowanie systemów księgowości online. Porozmawiaj z członkami swojego zespołu i zrób listę swoich potrzeb. Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu, aby zatrudnić księgowego na pełny etat, rozważ zatrudnienie księgowego na czas określony, który oceni Twoje potrzeby i przedstawi zalecenia.

Zrozumienie kultury firmy

Przy zatrudnianiu księgowego do firmy ważne jest zrozumienie kultury firmy. Niektóre firmy rozwijają się z luźną kulturą, podczas gdy inne rozwijają się z agresywną i konkurencyjną kulturą. Firmy powinny zrozumieć, jaka jest ich obecna kultura i jaka ma być. Firmy powinny również inwestować w marketing i postrzeganie marki, ponieważ oba te elementy mają wpływ na kulturę firmy. Inwestowanie w te aspekty firmy może pomóc w przyciągnięciu lepszych kandydatów do pracy w księgowości.

Kultura firmy określa, jak ludzie się zachowują i jak wchodzą w interakcje. Ma również wpływ na sposób, w jaki pracownicy rozmawiają w biurze. Dopasowani do kultury pracownicy chętniej pozostają w organizacji, co zmniejsza koszty ich wymiany. Aby mieć pewność, że nowy pracownik będzie pasował do kultury firmy, należy poświęcić czas na przekazanie jej kandydatowi.

Kultura firmy jest określana przez cele i przekonania jej liderów. Kultura ta przekłada się następnie na politykę i zachowania. Możesz nie myśleć, że to ma znaczenie, ale nawet najmniejsze firmy mają swoją kulturę. Może być ona tak formalna jak deklaracja misji lub tak nieformalna jak czat na Slack.

Po zatrudnieniu księgowego do firmy, będziesz musiał go zaokrętować. Będzie się to różnić w zależności od poziomu doświadczenia księgowego. Na przykład, doświadczony księgowy może mieć niewielką potrzebę onboardingu, podczas gdy nowicjusz będzie potrzebował trochę nauczania. Należy również usiąść z kierownikami działów, aby porozmawiać o celach firmy i ustalić jasne protokoły komunikacyjne.

Styl komunikacji

Zatrudniając księgowego do swojej firmy, należy wziąć pod uwagę jego styl komunikacji. Ogólnie rzecz biorąc, osoby te są bardzo energiczne i lubią wyzwania. W rezultacie mają tendencję do wykorzystywania swoich uczuć i emocji do komunikacji. Jednak w niektórych firmach może to być wadą. Mają tendencję do nielubienia faktów, nudnych wyjaśnień i marnowania czasu.

Pasywny komunikator może być zbyt pasywny, aby przekazać swoje pomysły osobie o agresywnym stylu komunikacji. Aby uniknąć potencjalnego konfliktu, pasywny komunikator powinien unikać wykonywania pierwszego ruchu. Nie powinien być impulsywny ani mówić o swoich problemach osobistych, nie pozwalając na wypowiedź osobie spokojniejszej.

Jeśli dana osoba ma słaby styl komunikacji, powinna popracować nad jego poprawą. Można to zrobić ćwicząc 15 minut dziennie. W tym czasie zwróć uwagę na wysokość głosu, projekcję, słownictwo i tempo. Jeśli możesz, nagraj swoją wypowiedź, abyś mógł zobaczyć, co należy zmienić. Ponadto łatwiej będzie Ci się porozumieć z kimś, kto dobrze się wysławia i ma dobry ton głosu.

Styl komunikacji to kolejny aspekt stylu komunikacji księgowego. Tradycyjnie w firmie występują dwa rodzaje komunikacji. Pierwszy to tradycyjny i formalny, a drugi to nieformalny. Nieformalnie, pracownicy komunikują się ze sobą za pomocą poczty elektronicznej, spotkań i rozmów telefonicznych. Firma może również używać blogów do przekazywania ważnych informacji, takich jak liczby finansowe i zmiany w polityce. Ponadto wiele firm prowadzi mikroblogi, na których pracownicy mogą się wypowiadać i wchodzić w interakcje z innymi.

Względy etyczne

Jeśli zatrudniasz księgowego do swojej firmy, istnieje wiele względów etycznych, o których musisz pamiętać. Przede wszystkim należy upewnić się, że osoba ta cieszy się dobrą opinią i jest godna zaufania. Należy również zdawać sobie sprawę z wszelkich konfliktów interesów, jakie może mieć księgowy. Na przykład, niektórzy starsi pracownicy księgowości mogą być motywowani potrzebą zwiększenia cen akcji, co może nie być w najlepszym interesie firmy lub jej inwestorów. Innym powszechnym dylematem etycznym jest tendencja księgowych do podążania za mądrością ludową i powstrzymywania się od zadawania pytań, na które nie chcą uzyskać odpowiedzi. Dzięki dokładnemu przemyśleniu wszelkich potencjalnych konfliktów interesów można uniknąć tych problemów.

Innym zagadnieniem etycznym, na które należy zwracać uwagę, jest insider trading. Chociaż nie jest to przestępstwo, może wzbudzić podejrzenia co do praktyk stosowanych w Twojej firmie. Istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby uchronić się przed tym problemem, w tym wynajęcie profesjonalnego księgowego do przeglądu raportów finansowych. Ponadto, profesjonalny księgowy będzie w stanie zapewnić, że rachunki są dokładne i spełniają ramy prawne. Ponadto, przejście na cyfrowe oprogramowanie księgowe może zmniejszyć ryzyko manipulacji danymi. Tego typu oprogramowanie umożliwia również ograniczenie dostępu i śledzenie wszystkich zmian dokonywanych w danych.

Obowiązek księgowego polegający na udzielaniu etycznych i kompetentnych porad ma kluczowe znaczenie. Są oni zobowiązani do działania w najlepszym interesie swojego klienta, zwłaszcza w przypadkach potencjalnych nadużyć finansowych. Chociaż nie zawsze jest to łatwe do ustalenia, należy pamiętać, że najlepszy interes klienta jest zawsze najważniejszy. Często osobą podejrzaną o nadużycia finansowe może być członek rodziny lub zaufany przyjaciel. Jeśli księgowy nie podejmie interwencji, klient może pozostać bezbronny i narażony na ruinę finansową. Może to być szkodliwe dla klienta i potencjalnie zaszkodzić reputacji księgowego.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też