Czym jest coaching? Kto może się tym zająć?

Avatar
Coaching to określenie, które ciężko jest zamknąć w ramach jednej definicji. Niemniej jednak w ostatnich miesiącach mówi się o nim coraz więcej, zarówno w kontekście rozwoju osobistego, jak i zawodowego. Inwestycja w profesjonalny coaching ma za zadanie rozwijanie potencjału szkolonej osoby.

Osoby, które chcą zająć się coachingiem, powinny posiadać określone umiejętności, które umożliwiają im nawiązanie głębokiej relacji z klientem. Kto może wybrać taki rodzaj kariery?

Kto może zostać coachem?

Coaching to zajęcie, którym może zająć się tak naprawdę każdy – wszystko dlatego, że nie istnieją przepisy, które regulowałyby wymagania związane z tym zawodem. Niekoniecznie jest to dobra wiadomość. Brak wymagań oznacza, że z roku na rok działalność w charakterze coacha rozpoczyna coraz większa liczba osób, które zwyczajnie się do tego nie nadają.

Na szczęście rynek szybko zweryfikuje umiejętności tego typu osób. W zawodzie na dłużej pozostają wyłącznie trenerzy, które posiadają odpowiednie kwalifikacje.

Jakie wykształcenie musi posiadać coach?

Z racji tego, że coaching nie jest licencjonowanym zawodem, osoby się nim zajmujące nie muszą legitymować się oficjalnym wykształceniem. Niemniej jednak, dyplom wyższej uczelni, takiej jak Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University, może stanowić wiarygodne potwierdzenie kwalifikacji.

Zawód coacha z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Na rynku dostępne są więc różnego rodzaju szkolenia i certyfikaty, które pozwalają uzyskać wiedzę i doświadczenie niezbędne do wykonywania zawodu.

Jakie cechy charakteru powinien posiadać coach?

Pomimo tego że coach nie musi oficjalnie poświadczać swoich kwalifikacji, to jednak jego zawód wymaga specyficznych umiejętności oraz wiedzy.

Osoba, która chce spełniać się w pracy z klientami, powinna:

  • wierzyć w ludzi i odczuwać chęć pomocy im,
  • szybko zdobywać zaufanie innych,
  • być cierpliwa, skoncentrowana i uważna,
  • posiadać wiedzę z zakresu funkcjonowania ludzkiego umysłu, rozwoju osobistego oraz psychologii,
  • być dobrym nauczycielem,
  • nieustannie się dokształcać,
  • potrafić nawiązywać relacje z ludźmi pochodzącymi z różnych środowisk

Ile zarabia coach?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile może zarobić osoba zajmująca się coachingiem. Specjaliści zgodnie twierdzą jednak, że chęć wzbogacenia się nigdy nie powinna być jedyną motywacją do tego typu pracy. Coaching, który nie odczuwa autentycznej chęci pomocy i nie ma poczucia misji, z pewnością nie utrzyma się na rynku przez dłuższy czas.

O zarobkach decyduje także specyfika pracy coacha. Osoby, które pracują w ramach własnej działalności, mogą liczyć na zdecydowanie wyższe zarobki niż osoby zatrudnione na etacie. Oczywiście, pod warunkiem, że posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Obecnie średnie wynagrodzenie coachów przewyższa przeciętną pensję i wynosi około 7000 zł brutto.

Jak widać, zawód coacha może być bardzo interesującą ścieżką kariery zawodowej, zwłaszcza dla osób, które posiadają ku temu określone predyspozycje.

Artykuł promocyjny.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też