Logistyk zarobki – sprawdź, ile zarabia specjalista w tej branży

antoni
Specjaliści z dziedziny logistyki to obecnie jedni z najbardziej poszukiwanych pracowników, którzy znajdują zatrudnienie w wielu różnych branżach. Dowiedz się, jakie ma logistyk zarobki oraz na czym polega jego praca.
logistyk zarobki

Logistyka polega na odpowiednim zarządzaniu przepływem surowców i materiałów. Jest niezbędna w wielu dziedzinach gospodarki, na przykład w handlu, spedycji, usługach, a także w budownictwie czy elektronice. Należy do kierunków, które dają wiele możliwości rozwoju zawodowego – zarówno w naszym kraju, jak i na zagranicznym rynku pracy. Ponadto logistyk zarobki ma całkiem niezłe, co jeszcze bardziej zachęca młodych ludzi do podjęcia się tego zawodu. Sprawdź, na jakie wynagrodzenie możesz liczyć w 2022 roku!

Jak zostać logistykiem? Lista podstawowych wymagań

Aby rozpocząć pracę w branży logistycznej, niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego wykształcenia, uprawnień i kwalifikacji. Zdobycie tytułu zawodowego możliwe jest po ukończeniu technikum logistycznego, chociaż studia na uczelni wyższej i uzyskanie magistra otwiera przed absolwentami jeszcze więcej możliwości rozwoju swojej kariery. Konieczne jest również zdanie egzaminu zawodowego oraz uzyskanie dyplomu.

Zawód logistyk – dla kogo praca w tej branży?

Zdobycie wykształcenia wyższego to nie jedyne wymagania niezbędne do wykonywania tego zawodu – równie ważne są predyspozycje i odpowiednie przygotowanie. W logistyce powinny pracować osoby posiadające analityczny umysł oraz zdolność szybkiego przyswajania informacji. Pożądane są cechy takie jak umiejętność pracy pod presją czasu, odporność na stres oraz komunikatywność. Kandydat musi potrafić planować i prowadzić negocjacje z klientami.

Na czym polega praca na stanowisku logistycznym?

Praca w logistyce jest bardzo odpowiedzialna. Osoba na tym stanowisku czuwa, aby odpowiedni towar dotarł od dostawcy do odbiorcy w wyznaczonym terminie. Nadzoruje dopływ magazynów i transportu, przyczyniając się do skuteczniejszego działania firmy. Tak naprawdę zakres działań osób na tym stanowisku jest niezwykle szeroki. Logistyk zajmuje się również tworzeniem listy dostawców, analizowaniem ofert i rynku oraz realizowaniem zamówień. Ponadto kontroluje budżet przedsiębiorstwa, przepływ produktów oraz stan używanych pojazdów. Do jego obowiązków należy komunikacja z klientem oraz zarządzeniem łańcuchem dostaw.

Logistyk zarobki – od czego zależą?

Wysokość zarobków w logistyce zależy od wielu różnych czynników – znacznie ma z pewnością doświadczenie zawodowe oraz miejsce zatrudnienia. Na najlepszą ofertę pracy mogą liczyć osoby zatrudnione w dużych firmach. Znaczenie ma nie tylko sama wielkość firmy, ale też jej lokalizacja. Wynagrodzenie różni się w zależności od województwa – najlepiej pod tym względem prezentuje się województwo mazowieckie, a najgorszej podkarpackie. Różnice między nimi dwoma to niemal 2 tys. zł. Osoby po studiach z wieloletnim stażem w branży, czyli takie jak starszy specjalista czy specjalista zarabiają najwięcej.

Ile zarabia logistyk na początku?

Średnia pensja na stanowisku logistyka wynosi około 3 500 zł netto. Jednak z luźnych raportów wynika, że 25% osób pracujących w tym zawodzie otrzymuje nieco wyższe wynagrodzenie, czyli zarabia około 4 000 do 4 500 zł. Z drugiej strony około 25% logistyków zarabia mniej niż średnia krajowa, czyli otrzymuje pensje w wysokości 3 000 zł netto lub mniej. Osoby na tym stanowisku mogą jednak liczyć na znaczne podwyżki wraz ze wzrostem stażu pracy oraz doświadczeniem.

Ile zarabia specjalista ds logistyki?

Wykształcenie ma duży wpływ na wynagrodzenie w branży logistycznej. Aby zacząć pracę wystarczy co prawda ukończyć technikum logistyczne i zdobyć praktyczną oraz teoretyczną wiedzę, jednak aby otrzymać naprawdę wysokie wynagrodzenie najlepiej zostać inżynierem lub specjalistą ds. logistyki. Młodszy specjalista ds. logistyki zarabia średnio 4 710 zł miesięcznie brutto. Specjalista ds. logistyki może liczyć na zarobki rzędu 5 000 zł brutto, natomiast najwyższe zarobki przypadają na stanowisko starszy specjalista ds. logistyki – to wynagrodzenie rzędu 6 000 brutto zł.

Benefity w pracy logistyka

Brak odpowiedniej liczby logistyków na rynku pracy sprawia, że pracodawcy znajdują coraz to nowe metody na przyciąganie do swojej firmy doświadczonych specjalistów. Zachętą są przede wszystkim atrakcyjne wynagrodzenia, ale nie tylko. Logistycy mogą liczyć na elastyczny czas pracy, karnety na siłownie, prywatną opiekę medyczną, rabaty zakupowe czy bezpłatne obiady w trakcie zmian.

Zarobki logistyka, a odpowiednie przygotowanie

Aby rozwinąć się w branży logistycznej i liczyć na większe zarobki oraz dodatkowe premie, warto wykazać się dodatkowymi umiejętnościami. Ich lista jest całkiem spora – m.in. obejmuje dobrą znajomość języka anielskiego. Na zarobki specjalisty może wpłynąć też biegła obsługa pakietów MS OFFICE oraz znajomość programów takich jak SAP R3 oraz GBS.

Jak widać, na stanowisku logistyk zarobki potrafią być na prawdę atrakcyjne. Co więcej, praca taka należy do ciekawych oraz pozwala na dalszy rozwój kariery zawodowej i osiąganie wielu benefitów.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też