Programista zarobki – czy mogą wynosić ponad 20 tys?

antoni
Wśród najlepiej zarabiających profesji na rynku bez wątpienia znajduje się programista. W zależności od pracodawcy i stopnia zaawansowania, a także technologii, programista zarobki może mieć od średnich do bardzo wysokich. Przyjrzyjmy się branży IT!
programista zarobki

Rynek usług programistycznych jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi światowej gospodarki, a programować uczą się na świecie miliony ludzi. Z tego względu nie sposób jednoznacznie określić, jakie osiąga programista zarobki – po prostu istnieje zbyt wiele zmiennych, które wpływają na pensję. Z pewnością jednak można powiedzieć, że rynek pracy w tej branży jest bardzo dynamiczny, a miesięczne wynagrodzenia plasują się zwykle w rynkowej czołówce. Sprawdźmy, jaka jest mediana ich dochodów, co developer może zrobić, by jego dochody netto wzrosły i czy warto zainteresować się tym kierunkiem.

Programista – zarobki zależą od technologii

Jednym z ważniejszych czynników rzutujących na osiągane przez programistę zarobki, jest wykorzystana przez niego technologia oraz umiejętność korzystania ze stron wspomagających pracę programistów takich jak: https://pcpro.pl/. W zależności od popularności, ilości dostępnych specjalistów władających danym językiem programowania i jego bibliotekami oraz zapotrzebowaniem rynkowym na jego wykorzystanie, zarobki programisty mogą się różnić nawet o kilka tysięcy złotych. Jak wynika z badania Just Join IT z marca 2022 roku, do najbardziej opłacalnych języków należą Scala, Go, Java, ale wysoko stoi również JavaScript, Python i Net. Na drugim krańcu znajdują się tworzący oprogramowanie w PHP, C czy HTML. Warto mieć to na uwadze przy wyborze języka do nauki.

Najważniejsze, by dobrze zarabiać programując, jest doświadczenie i kwalifikacje

Jeszcze większy wpływ na to ile zarabia programista, ma jego doświadczenie i nabyte kwalifikacje. Na przykład młodszy specjalista (junior) zarabia – w zależności od specjalizacji – od 6500 do nawet 10000 tysięcy złotych. Chociaż to niemało, szczególnie w porównaniu do innych gałęzi gospodarki, to po nabyciu doświadczenia (mid) można liczyć na spory wzrost zarobków – 10 tys do 19 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Natomiast senior java developer może liczyć już na ponad 23 tysiące, a władający scalą czy go na niemal 25 tysięcy złotych miesięcznie. Dlatego poza technologią, znaczenie ma także konsekwencja i stałe poszerzanie kwalifikacji.

W 2022 znaczenie dla płacy developera nadal ma lokalizacja

Pomimo faktu, iż na stanowisku programisty można z powodzeniem pracować zdalnie, to najwięcej ofert pracy ma charakter stacjonarny. Naturalnie więc wynagrodzenia zależą nie tylko od stażu czy poziomu doświadczenia, ale w dużej mierze zależą od miejsca świadczenia usług. Tradycyjnie pensje programistów w Krakowie i Warszawie należą do najwyższych, a najsłabsze pieniądze można zarobić w Poznaniu i Katowicach. Początkujący programiści znajdą w tych dwóch pierwszych miastach również więcej ofert. Większego wpływu na średnie zarobki nie ma z kolei forma rozliczania – zarówno b2b, jak i UoP pozwalają na osiąganie podobnych wynagrodzeń, choć umowa o pracę jest częstszą formą zatrudniania, jak wykazują raporty.

Zarobki w IT zależą również od pracodawcy

Nierzadko na tym samym stanowisku można zarabiać bardzo różnie – w zależności od zapotrzebowania na specjalistów u danego pracodawcy. Niekiedy poszukiwanie nowych ofert pracy i przejście do innej korporacji pozwala na osiąganie najwyższych zarobków w ramach swojej specjalizacji. Czasem to również sposób na przeskoczenie na wyższe stanowisko i przyspieszenie rozwoju informatycznej kariery. Nic więc dziwnego, że zaledwie co piąty programista z doświadczeniem myśli nad przejściem do innego pracodawcy. Wśród przyczyn wymieniana jest także chęć nabycia doświadczenia, rozwoju osobistego, a niektórzy również chcą wyjechać z kraju.

Programista z doświadczeniem to stanowisko z przyszłością

Niezależnie od aktualnej sytuacji demograficznej i gospodarczej, na specjalistów z zakresu programowania wciąż czeka mnóstwo dobrze płatnej pracy. Szacuje się, ze w Unii Europejskiej jest ponad 600 tysięcy wolnych stanowisk, a w samej Polsce około 50 tysięcy wakatów. Programista Java czy python, a także twórca aplikacji webowych, frontendu czy wielu innych specjalistów z branży mogą nie tylko z łatwością znaleźć pracę w praktycznie dowolnym europejskim kraju, ale również oczekiwać jednych z najwyższych zarobków na rynku. Intensywny rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że pracy, a w tym także presji płacowej, nie będzie brakować przez lata, a nawet dekady.

Zostać programistą Python, Java czy JavaScript nie jest wcale tak trudno!

Bez wątpienia zarobki programistów mogą robić wrażenie, jednak dla wielu osób mogą się one wydawać całkowicie nieosiągalne – według niektórych jest już za późno na studia, inni obawiają się, że nie będą w stanie przyswoić niezbędnej wiedzy. Okazuje się, że do rozpoczęcia kariery wystarczający może się okazać udział w bootcampie, zwłaszcza że na rynku jest takie zapotrzebowanie, co pozwala na doedukowanie się później – już w czasie pracy. Wielu pracodawców wręcz dopłaca pracownikom do kursów i szkoleń, podnosząc ich kwalifikacje. Jak pokazują statystyki, bezpośrednio po zakończeniu nauki zarobki wynoszą ponad 5000 złotych brutto, a mając 1-3 lata doświadczenia można już żyć na dobrym poziomie.

Programiści m.in. java, pythona, scala czy go raczej nie będą mieli problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy, nawet na stanowiskach juniorskich. Ci, którzy chcą zarabiać więcej, powinni skupić się na podnoszeniu kwalifikacji i nabywaniu doświadczenia. Rozwiązaniem może być również zmiana miejsca zamieszkania czy pracodawcy, jednak na zarobki w tej branży raczej nie ma co narzekać.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też