ABW zarobki – ile zarabia funkcjonariusz w służbach specjalnych

antoni
Praca w agencji bezpieczeństwa to marzenie niejednej osoby. Pracownicy tacy muszą wyróżniać się odpowiednimi predyspozycjami oraz specjalistycznymi umiejętnościami. Poznaj ABW zarobki i sprawdź, czy to zawód dla ciebie!
abw zarobki

ABW to nic innego jak specjalny rodzaj służby, która ma związek z ochroną bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Pracownicy działający w takiej agencji mają za zadanie zapewniać ochronę przed wszelkimi działaniami, które mogłyby stwarzać zagrożenie dla porządku konstytucyjnego kraju lub narażać na szwank jego interesy. Nie ulega wątpliwości, że to bardzo odpowiedzialna praca, która jest jednak dobrze płatna. Dowiedz się, jakie są ABW zarobki i od czego zależą.

Kto pracuje w ABW?

Jak można się domyślać, wstąpienie do szeregów ABW nie jest prostym zadaniem. Co prawda, agencja bezpieczeństwa wewnętrznego aktywnie poszukuje kandydatów, jednak mało kto może sprostać obowiązującym wymaganiom. Od przyszłych funkcjonariuszy oczekuje się między innymi umiejętności interpersonalnych, poprawnego formułowania myśli oraz zdolności szybkiego przyswajania informacji. Obowiązuje ich także rękojmia zachowania tajemnicy, czyli zdolność do nieujawniania informacji osobom nieuprawionym. Postępowanie sprawdzające kandydata, którym zajmuje się agencja wywiadu, trwa około 3 miesięcy – po tym czasie może zostać przedłużone lub zakończyć się przyjęciem do szeregów służb specjalnych.

Praca w służbach specjalnych i zarobki ABW

Chociaż w ochronie państwa mogą pracować osoby po ukończeniu szkoły średniej, to preferowane jest wyższe wykształcenie. Służby specjalne szukają nowych funkcjonariuszy m.in na uczelniach humanistycznych, informatycznych czy matematycznych. Mile widziane jest wykształcenie ekonomiczne, logistyczne lub w branży transportowej. W dodatku kandydat na funkcjonariusza ABW musi wykazywać się nieskazitelną postawą moralną, obywatelską i patriotyczną. Na jakie zarobki może liczyć na początku? Nie są to duże kwoty, ale raczej wynagrodzenie rzędu 3 tyś. złoty miesięcznie.

Zarobki w ABW

W związku z ustawą modernizacji dotyczącą Służby Więziennej i MSWiA, funkcjonariusze ABW także mogą liczyć na podwyżki uposażeń. Co prawda, ustawa ta nie obowiązuje ich osobiście, ale podwyższenie płacy w tym przypadku jest konieczne, ze względu na wysokość uposażeń pracowników ABW w porównaniu z funkcjonariuszami innych służb mundurowych. Na podwyżkę ma też wpływ wzrost inflacji, a także spadek mocy nabywczej płac. W efekcie do uposażenia zasadniczego doliczona została kwota brutto 277 zł miesięcznie na każdego pracownika.

Zmiany w grupach uposażeń funkcjonariuszy ABW

Miesięczna stawka uposażenia zasadniczego uzależniona jest od grupy zaszeregowania. Dawniej wyróżnić można było aż 44 takich grup, jednak okazało się, że aż w 10 z nich nie jest zatrudniony ani jeden pracownik. Powodem tego prawdopodobnie były zbyt niskie ABW zarobki. W związku z tym, nowy projekt rozporządzenia przewiduje podwyższenie pensji, ale jednocześnie zmniejszenie liczby grup do 14. Wysokość najniższej i najwyższej stawki miesięcznej ustalana jest, biorąc pod uwagę wysokość wynagrodzeń na rynku pracy w prywatnym sektorze.

Ile zarabia funkcjonariusz ABW?

Nowelizacja w służbach specjalnych przewiduje powiększenie uposażenia funkcjonariuszy. W grupie zaszeregowania 0 zarobki w ABW będą wynosić 13 500 zł. Natomiast w grupie 14 to kwota wysokości od 2 000 zł. Różnice pomiędzy maksymalną stawką w jednej grupie wahają się od 1620 do 3 3550 zł. Zróżnicowanie to pozwala na dostosowanie wysokości wynagrodzeń do umiejętności pracownika, wykształcenia, praktyki, specjalistycznej wiedzy czy charakteru wykonywanych zadań.

ktyczne zarobki funkcjonariuszy

Wynagrodzenia pracowników ABW składają się nie tylko z uposażenia zasadniczego, ale też różnego rodzaju dodatkowych o charakterze stałym lub innych świadczeń pieniężnych. Wśród nich wyróżnia się między innymi dodatek służbowy, za stopień oraz uzasadniony szczególnymi kwalifikacjami, właściwościami, miejscem pełnienia służby lub warunkami. Prezes Rady Ministrów to osoba odpowiedzialna za proces przyznawania, obniżania oraz samej wysokości dodatków pieniężnych. Decyduje on również o sposobie ich wypłaty – między innymi czy będą płatne z dołu, czy z góry.

Inne świadczenie ABW

Funkcjonariusze, którzy stoją na straży bezpieczeństwa państwa, mogą liczyć na jeszcze więcej dodatków pieniężnych. Są to między innymi nagrody jubileuszowe, zasiłki na zagospodarowanie, należności za przeniesienia i podróże służbowe, a także świadczenia w związku ze zwolnieniem ze służby. Co więcej, pracownicy, którzy realizują zadania ABW z zakresu cyberbezpieczeństwa, mogą uzyskać też świadczenie teleinformatyczne. 

Dodatkowe wynagrodzenie za długoletnią służbę

To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o ABW zarobki. Istnieje jeszcze coś takiego jak dopłata z tytułu wysługi lat. Przyznawana jest funkcjonariuszom, którzy pracują w agencji bezpieczeństwa wewnętrznego wiele lat. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, które weszło w życie we wrześniu 2015 roku, wynagrodzenie pracowników ABW wzrasta o 2% po dwóch latach służby, a następnie o 1% po każdym kolejnym roku. Po 35 roku służby zasadnicze uposażenie pracowników ABW może zwiększyć się nawet do 35%.

Jak widać, zarobki ABW są bardzo zróżnicowane, zależą między innymi od posiadanych umiejętności, wykształcenia oraz stażu pracy.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też