Przejdź do treści

praca-bezbarier.pl

Wszystkie artykuły →

Kariera i Rozwój

Jaką formę opodatkowania wybrać w 2026 roku?

Forma opodatkowania to sposób naliczania podatku dochodowego, który przedsiębiorca wybiera podczas rejestracji działalności gospodarczej na formularzu CEIDG-1 lub zmienia w trakcie roku podatkowego. Wybór tej struktury decyduje o wysokości zobowiązań z tytułu podatku dochodowego oraz o obowiązku prowadzenia pełnej księgowości, a także wpływa na możliwość odliczeń kosztów uzyskania przychodu. Artykuł przedstawia porównanie podstawowych opcji dostępnych w 2026 roku, w tym podatek liniowy 19 %, ryczałt ewidencjonowany oraz zasady ogólne, uwzględniając progi podatkowe, limity przychodów i skutki dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Redakcja Praca Bez Barier14 min czytania

Dostępne formy opodatkowania w 2026 roku - przegląd systemu podatkowego

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

W 2026 roku polski system podatkowy oferuje cztery możliwe rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, każda z odrębną strukturą obliczeń i specyfiką kwalifikacji. Wybór formy opodatkowania determinuje się nie tylko prognozowanym przychodem, ale także charakterem kosztów uzyskania oraz potrzebą korzystania z ulg podatkowych. Istotnym czynnikiem decydującym jest również wysokość składki zdrowotnej, która przy niektórych formach może znacząco zmienić ostateczne obciążenie finansowe. Skala podatkowa 2026 opiera się na dwóch progach - 12-procentowa stawka obowiązuje do 120 000 zł rocznego przychodu, a 32% - powyżej tej granicy. Forma ta jest domyślna dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, zapewnia dostęp do ulg takich jak internetowego czy naukowej, a także posiada kwotę wolną w wysokości 30 000 zł. Podatek liniowy obejmuje przychód po odliczeniu kosztów ze stałą 19-procentową stawką, nie korzystając przy tym z kwoty wolnej. Ryczałt - forma zryczałtowana - płaci się procentową stawką od przychodu bez możliwości odliczenia kosztów uzyskania. Dostępne stawki wahają się od 2% do 17% w zależności od rodzaju działalności, co czyni tę opcję atrakcyjną dla przedsiębiorców o niskich marżach. Ulga IP Box ze stawką 9% gwarantuje preferencyjne opodatkowanie dla praw własności intelektualnej, wymagając jednocześnie prowadzenia szczegółowej ewidencji i wykazania wskaźnika nexus.

Forma opodatkowaniaMaksymalny przychód dla kwartalnych zaliczekTermin płatności zaliczekTermin zmiany formyGłówne warunki
Skala podatkowa8 517 000 złDo 20 dnia miesiącaDo 20 dnia miesiącaDomyślna forma, kwota wolna 30 000 zł
Podatek liniowy8 517 000 złDo 20 dnia miesiącaDo 20 dnia miesiącaStała stawka 19%, brak kwoty wolnej
Ryczałt8 517 000 złDo 20 dnia miesiącaDo 20 dnia miesiącaStawki 2-17% zależnie od rodzaju działalności
IP Box8 517 000 złDo 20 dnia miesiącaDo 20 dnia miesiąca9% dla praw własności intelektualnej, działalność B+R
Forma opodatkowaniaPodatekSkładka zdrowotnaŁączne obciążenie
Skala podatkowa37 600 zł22 500 zł60 100 zł
Podatek liniowy43 700 zł11 270 zł54 970 zł
Ryczałt 12%30 000 zł7 000 zł37 000 zł
IP Box 9%20 700 zł11 270 zł31 970 zł

W 2026 roku maksymalny przychód upoważniający do kwartalnych zaliczek wynosi 2 000 000 euro, co odpowiada 8 517 000 zł przy kursie walutowym NBP z tego okresu. Termin płatności zaliczek ustalony jest na do 20 dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym, natomiast zmiana formy opodatkowania wymaga zgłoszenia do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód. Ostateczny termin na zeznanie roczne PIT-36 upływa 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego, a zgłoszenie zmiany formy z karty podatkowej musi nastąpić do 20 stycznia. Przy przychodach poniżej 120 000 zł rocznie skala podatkowa jest najczęściej optymalnym wyborem ze względu na kwotę wolną od podatku i dostęp do ulg podatkowych.

W 2026 roku znaczenie ma nie tylko stawka podatku, lecz także sposób obliczania dochodu, możliwość odliczania kosztów oraz wysokość składki zdrowotnej przedsiębiorcy.

Zaleca się przeprowadzenie symulacji podatkowej z wykorzystaniem kalkulatora online przed podjęciem ostatecznej decyzji. Przedsiębiorcy z działalnością B+R rozważą szczegółowo kwalifikację do IP Box, ponieważ 9% stawka może przynieść znaczące oszczędności przy wysokich dochodach z praw własności intelektualnej. W skrócie, wybór odpowiedniej formy opodatkowania wymaga analizy kilku istotnych parametrów: prognozowanego przychodu, charakteru kosztów, możliwości prowadzenia księgowości oraz oczekiwanej wysokości składki zdrowotnej. Terminy zmiany formy opodatkowania są krytyczne - po 20. dniu miesiąca następującym po uzyskaniu pierwszego przychodu zmiana może wymagać czekania do kolejnego roku podatkowego.

  1. Jaki jest Twój przewidywany roczny przychód?
  2. Jakie są główne koszty uzyskania przychodu (stałe czy zmienne)?
  3. Czy potrzebujesz korzystać z ulg podatkowych (np. ulga na dzieci, internetowego
  4. Jaki rodzaj działalności prowadzisz (IT, usługi, produkcja, handel)?
  5. Jak skomplikowana może być księgowość przy danej formie?
  6. Czy prowadzisz już inną działalność gospodarczą?
  7. Czy tworzysz lub posiadasz prawa autorskie, patenty, programy?
  8. Jak długo planujesz rozwijać działalność?
  9. Jaki jest Twój planowany poziom inwestycji w firmę?
  10. Jakie są Twoje oczekiwania co do płynności finansowej?

OBRÓT PRZYCHODU [ZŁ] DLA PRZYKŁADU 250 000 ZŁ

Skala podatkowowa 2026 - dwie stawki, kwota wolna i progowe limity

Skala podatkowa 2026 jest jedną z najpopularniejszych form rozliczeń podatkowych w Polsce, charakteryzującą się progresywnym podziałem stawek. System opiera się na dwóch głównych poziomach: 12-procentowa stawka dla przychodów do 120 000 zł, a 32-procentowa dla nadwyżek powyżej tej granicy. Kwota wolna 30 000 zł oznacza, że przedsiębiorca nie obowiązuje podatek za przychody niższe niż ta wartość.

Próg podatkowy 120 000 zł stanowi istotny punkt odniesienia w rozliczeniach, dzielący niską i wysoką stawkę. Próg zmniejszający podatek 3 600 zł działa dla dochodów powyżej 120 000 zł, zapewniając dodatkową ulgę dla podatników z większym przychodem. W praktyce oznacza to, że przy wyższych dochodach podatek nie rośnie proporcjonalnie, a jedynie z pewnym przyspieszeniem.

Warto przyjrzeć się szczegółowym zasynom liczenia podatku. Przychód do 30 000 zł pozostaje wolny od opodatkowania. Dla kwot powyżej tej granicy najpierw odejmuje się kwotę wolną, a następnie stosuje się odpowiednie stawki. Przykładowo, przy przychodzie 100 000 zł podatek wynosi 8 400 zł, a przy 150 000 zł - 24 000 zł.

Przy wyborze skali podatkowej 2026 obowiązkowy jest prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (PKPiR). Ta forma dokumentacji umożliwia odliczanie kosztów uzyskania przychodu, co może znacząco obniżyć podstawę opodatkowania. PKPiR jest jedną z głównych zalet skali podatkowej w porównaniu do ryczałtu, zwłaszcza dla przedsiębiorców z wyższymi wydatkami.

Zasługuje na uwagę, że skala podatkowa jest domyślną formą opodatkowania dla nowych przedsiębiorców, co czyni ją fundamentalnym wyborem przy uruchomieniu działalności. Dla przedsiębiorców z planowanym przychodem poniżej 85 000 zł rocznie skala podatkowa zapewnia największą elastyczność w rozliczaniu kosztów, co może przełożyć się na korzystniejsze rozliczenia.

Podatek liniowy 19% - stała stawka dla stabilnych dochodów i wysokich kosztów

Stała stawka 19% podatku liniowego odpowiada przedsiębiorców z dochodami powyżej 120 000 zł rocznie oraz tymi, którzy charakteryzują się wysokimi kosztami uzyskania przychodu. Dla osób z regularnym przychodem, które przekraczają ten próg, forma ta eliminuje negatywną skuteczność progresji, zapewniając przewidywalność obciążenia. Przedsiębiorca z dochodem 250 000 zł rocznie płaci 47 500 zł podatku, natomiast przy skali podatkowej kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł, a podatek, po zastosowaniu stawki 32%, zaokrąglony jest do 50 800 zł. Różnica ta wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa z dnia 26 lipca 1991 r.).

Rozliczenie przebiega na zasadach ogólnych, a dochód obliczany jest jako różnica między przychodami a kosztami uzyskania przychodu. Istotnym elementem jest możliwość korzystania z kredytu podatkowego, który umożliwia złożenie iznacjonowanego świadectwa lub odliczenie kwoty od naliczonej podatku. Przykładowo, przedsiębiorca z dochodem 150 000 zł oraz kosztami 30 000 zł rocznie uzyskuje dochód 150 000 zł, co daje podatek w wysokości 28 500 zł. Jeśli podatnik ma prawo do kredytu podatkowego w wysokości 5 000 zł, ostateczna kwota do zapłaty wynosi 23 500 zł, co stanowi istotne obciążenie finansowe.

Składka zdrowotna 4,9% naliczana jest od dochodu, z wyłączeniem kwoty wolnej, co w praktyce oznacza, że przy dochodzie 150 000 zł rocznie obowiązuje podstawa 125 000 zł. Dla podatku liniowego składka zdrowotna wynosi 4 9% × 125 000 zł = 6 125 zł rocznie. Minimalna miesięczna kwota, określana przez ZUS, wynosi 314 zł, co przekłada się na roczne minimum 3 768 zł. W przypadku rozliczenia na skali podatkowej ta sama podstawa generuje 9% × 125 000 zł = 11 250 zł rocznie, co czyni formę tę mniej opłacalną dla osób o wysokich dochodach.

Przedsiębiorcy z kosztami uzyskania przychodu przekraczającymi 30% mogą uzyskać dodatkowe korzyści z podatku liniowego 19%. Przykładowy przedsiębiorca IT z przychodem 300 000 zł i kosztami 120 000 zł uzyskuje dochód 180 000 zł. Podatek liniowy w wysokości 34 200 zł jest niższy niż przy rozliczeniu na skali (32% od 150 000 zł = 48 000 zł). Formę tę można rozliczać niezależnie od wysokości przychodu, pod warunkiem że koszty uzyskania przychodu nie przekraczają 50%. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, forma dostępna jest dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Forma opodatkowaniaPodatek od 150 000 złSkładka zdrowotnaRazem (orientacyjnie)
Podatek liniowy 19%28 500 zł6 125 zł34 625 zł
Skala podatkowa48 000 zł11 250 zł59 250 zł

Wybór odpowiedniej formy może oznaczać różnicę kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Zaleca się przeprowadzenie symulacji podatkowych przed podjęciem decyzji o formie opodatkowania, szczególnie dla przedsiębiorców z dochodami powyżej 120 000 zł rocznie oraz wysokimi kosztami uzyskania przychodu. Termin zmiany formy opodatkowania w 2026 roku upada na 20 lutego 2026, a decyzję należy złożyć podczas rejestracji działalności gospodarczej na formularzu CEIDG-1.

Odpowiedni wybór formy może oznaczać różnicę nawet kilkunastu tysięcy złotych w skali roku.

Pytanie: Czy podatek liniowy jest opłacalny dla przedsiębiorcy z dochodem 100 000 zł?

Tak, podatek liniowy może być opłacalny nawet przy dochodzie 100 000 zł, jeśli koszty uzyskania przychodu są istotne. Przy dochodzie 100 000 zł podatek wyniósłby 19 000 zł, natomiast na skali - kwota wolna to 30 000 zł, a podatek zaokrąglony to 19 200 zł. Różnica jest minimalna, dlatego decyzja powinna uwzględniać także składkę zdrowotną oraz perspektywy rozwoju firmy.

WYSOKOŚĆ SKŁADKI ZDROWOTNEJ [ZŁ ROCZNIE] DLA DOCHODU 150 000 ZŁ

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - stawki 2% do 17% w zależności od rodzaju działalności

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2025 - co musisz wiedzieć?

Ryczałt 2% do 17% stanowi jedną z najprostszych form rozliczeń podatkowych dostępnych w 2026 roku, charakteryzującą się progresywnym podziałem stawek w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Forma ta opiera się na przychodach ewidencjonowanych, co oznacza, że podatek nalicza się od całkowitej kwoty przychodu, a nie od uzyskanego dochodu. Przedsiębiorca płaci określoną proporcję przychodu za każdy miesiąc, kwartę lub rok podatkowy, bez potrzeby prowadzenia szczegółowej księgi przychodów i rozchodów.

Grupa działalnościStawka ryczałtuPrzykłady
Wolni zawodowi17%lekarze, prawnicy, tłumacze
Usługi IT12%programiści, twórcy oprogramowania
Najem8,5%nieruchomości, wynajem sprzętu
Budownictwo5,5%roboty budowlane, remonty
Handel i gastronomia3%sklepy, restauracje

Stawki ryczałtu zróżnicowane są w zależności od charakteru działalności, co odzwierciedla specyfikę kosztów i przychodów w poszczególnych sektorach gospodarki. Wolni zawodowi, takie jak lekarze czy prawnicy, płacą najwyższą stawkę 17%, ponieważ ich koszty uzyskania przychodu są zazwyczaj niewielkie. Usługi IT korzystają z 12-procentowej stawki, co uwzględnia wyższe nakłady inwestycyjne w standardach technologicznych. Najemcy nieruchomości i wynajmujący sprzęt płacą 8,5%, co odzwierciedla charakter tych źródeł przychodu. Roboci budowlani i remontatorzy korzystają z 5,5% stawki, a handlowcy oraz właściciele gastronomiczni - z 3%. Sprzedawcy produktów roślinnych mają najniższą stawkę 2%, co jest ulgowe rozwiązanie dla rolnictwa. Maksymalny przychód dla kwartalnych zaliczek wynosi 8 517 000 zł (2 000 000 euro), co stanowi istotny próg dla przedsiębiorców rozważających tę formę opodatkowania. Przedsiębiorcy z rocznym przychodem nieprzekraczającym 60 000 zł mogą korzystać z minimalnej składki zdrowotnej w wysokości ok. 419 zł miesięcznie, co czyni ryczałt atrakcyjną opcją dla małych firm. Dla przedsiębiorców z przychodem do 150 000 zł rocznie ryczałt może okazać się korzystniejszy niż podatek liniowy 19%, zwłaszcza gdy koszty uzyskania przychodu są niskie. Zasługuje na uwagę różnica między ryczałtem a formą opodatkowania opierającą się na dochodzie - w drugim przypadku najpierw wylicza się dochód (przychody minus koszty), a następnie płaci się podatek od tej kwoty. Ryczałt natomiast wymaga jedynie określenia przychodu z ewidencji, co znacznie upraszcza rozliczenia. Dla niektórych przedsiębiorców, zwłaszcza tych z wysokimi kosztami uzyskania przychodu, forma ta może być mniej opłacalna, gdyż nie pozwala na ich w pełni odliczenie. Warto dodać, że korzyści z wyboru ryczałtu mogą zostać zniwelowane przez obowiązek ponoszenia składki zdrowotnej, która w 2026 roku ma istotny wpływ na całkowite obciążenie podatkowe. Przed podjęciem decyzji o formie opodatkowania zaleca się skorzystanie z kalkulatora podatkowego, aby porównać rzeczywiste obciążenia dla konkretnego przychodu i struktury kosztów.

Karta podatkowa 2026 - zryczałowana forma dla małych przychodów

Karta podatkowa 2026 jest formą zryczałowanego opodatkowania dostępną dla przedsiębiorców, którzy w roku 2026 uzyskują przychód do 120 000 zł rocznie. Rozliczenie odbywa się na podstawie przychodu, a nie dochodu, co znacząco upraszcza procedurę podatkową. Przedsiębiorca może wybrał tę formę jako jedną z dostępnych możliwych rozwiązań podatkowych w 2026 r.

Zasady rozliczenia kartą podatkową 2026 są opierające się na ewidencji przychodów, bez konieczności księgowania kosztów uzyskania przychodu. Istotny jest także termin zmiany formy opodatkowania, który w 2026 roku wyznacza 20 stycznia - to ostatni dzień, w którym można zgłosić przejście z innej formy na kartę podatkową. Zmianę tę dokonuje się poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1, złożenia wniosku w urzędzie skarbowym lub przez platformę ePUAP.

Przy rozważaniu karty podatkowej 2026 należy uwzględnić ograniczenia w korzystaniu z ulg podatkowych. Przedsiębiorca rozliczający się tą formą nie może korzystać z najpopularniejszych ulg dostępnych przy skali podatkowej, takich jak ulga na dzieci, odliczenie składki zdrowotnej czy kredyt podatkowy. Górny limit przychodu wynoszący 120 000 zł stanowi fundamentalny próg dostępności tej formy opodatkowania.

Forma opodatkowaniaLimity przychoduKorzyściOgraniczenia
Karta podatkowa 2026do 120 000 zł rocznieProste rozliczenie, niskie kosztyBrak ulg podatkowych, brak odliczeń

W skrócie, karta podatkowa to forma zryczałowana opodatkowanie, która ogranicza dostępność do przedsiębiorców z przychodem do 120 000 zł rocznie. Termin zmiany 20 stycznia dla przedsiębiorców stanowi istotny element tej struktury podatkowej. Przed podjęciem decyzji warto przyjrzeć się kalkulatorowi podatkowemu, aby porównać tę opcję z innymi formami dla konkretnego przychodu.

IP Box 9% - preferencyjna stawka dla praw własności intelektualnej

System IP Box 9% stanowi specjalny mechanizm opodatkowania przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Ten rozwiązanie podatkowe jest szczególnie istotne dla programistów tworzących autorskie oprogramowanie, którzy mogą opodatkiwać uzyskiwane z praw własności intelektualnej przy minimalnej stawie 9% zamiast standardowych 19%. Warunkiem kwalifikacji do ulgi jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej oraz utrzymanie określonych progów w stosunku do kosztów B+R.

Aby skorzystać z tej specjalnej formy opodatkowania, przedsiębiorca musi spełnić serię wymagań. Pierwszym z nich jest posiadanie kwalifikowanych praw własności intelektualnej - mogą to być m.in. patenty, znaki towarowe czy prawa autorskie do oprogramowania. Drugim istotnym warunkiem jest prowadzenie szczegółowej ewidencji wszystkich wydatków związanych z działalnością badawczo-rozwojową oraz przychodów z tytułu praw IP. Dodatkowo obowiązkowy jest parametr określający udział kosztów B+R w przychodach - minimalny poziom ten wynosi 25%.

Rozważmy przykład, w którym programista uzyskuje przychód 250 000 zł z praw własności intelektualnej. Przy standardowej formie liniowej opodatkowania 19% i kosztach uzyskania przychodu rzędu 20 000 zł podatek wyniósłby 43 700 zł. W przypadku zastosowania IP Box 9% kwota taka spośród 250 000 zł zostaje podatkowana w całości, co daje właśnie 22 500 zł. Różnica ta stanowi roczną oszczędność rzędu 21 200 zł w stosunku do podatku liniowego.

Forma opodatkowaniaPodstawa opodatkowaniaPodatekKoszty uzyskania przychoduSkładka zdrowotna
Ryczałt 12%Przychód 250 000 zł30 000 złBrak700 zł/mc (8 400 zł/rok)
Podatek liniowy 19%Dochód 230 000 zł43 700 zł20 000 zł4,9% dochodu (minimalnie 314 zł/mc)
Skala 12%/32%Dochód 230 000 zł12%×85 000 zł + 32%×145 000 zł = 58 900 zł20 000 zł9% dochodu
IP Box 9%Dochód z praw IP 250 000 zł22 500 złEwidencja B+R4,9% dochodu (minimalnie 314 zł/mc)

Warto przyjrzeć się kilku istotnym kwestiom przed podjęciem decyzji o wyborze tej formy. Należy ocenić, czy uzyskane przychody z praw własności intelektualnej przekraczają 100 000 zł rocznie, co jest pragmatycznym progiem opłacalności. Należy także zbadać, czy możliwe jest prowadzenie wymaganej ewidencji B+R z odpowiednimi kompetencjami technicznymi. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy model kosztów spełnia określony wskaźnik - czyli czy co najmniej 25% wydatków przeznaczonych jest na badania i rozwój w stosunku do całości przychodów.

  1. Czy posiadasz kwalifikowane prawa własności intelektualnej do własnego oprogramowania? To fundamentalny warunek - musisz mieć pewność, że prawa autorskie, znaki towarowe lub patenty są Twoim własnością lub są wystawione na Twoją firmę.
  2. Czy jesteś gotów prowadzić szczegółową ewidencję działalności B+R? Wymagane jest prowadzenie dokładnej dokumentacji wszystkich wydatków na badania i rozwój, w tym kosztów personelu, sprzętu i usług zewnętrznych.
  3. Czy Twój roczny przychód z praw IP przekracza 100 000 zł? Próg ten jest praktycznym wyznacznikiem - poniżej niż oszczędności z IP Box mogą nie pokrywać kosztów ewidencji i administracji.
  4. Czy możesz spełnić wskaźnik nexus (25% kosztów B+R w stosunku do przychodów)? Ten parametr wymaga, by co najmniej kwartał wydatków było przeznaczone na działania badawczo-rozwoju.
  5. Czy Twóje oprogramowanie jest tworzone wyłącznie przez Ciebie lub Twoją firmę? Jeśli korzystasz z zewnętrznych programistów, konieczne jest udowodnienie, że prawa do kodu należą do Ciebie jako przedsiębiorcy.
  6. Czy planujesz rozwijać działalność w obszarze B+R w najbliższym czasie? Stabilność inwestycji w badania zapewnia długoterminową kwalifikację do ulgi oraz spełnienie wymogów ewidencyjnych.
  7. Czy masz odpowiednie dokumenty potwierdzające własność intelektualną? Rejestracja patentów, znaki towarowe oraz umowy licencyjne muszą być aktualnie prowadzone w KRS lub na danych ustawowych organach.
  8. Czy korzystasz z zewnętrznych usług programistycznych? Każda współpraca wymaga dokładnego rozliczenia kosztów oraz potwierdzenia, że prawa do oprogramowania są Twoim własnością.
  9. Czy Twoja firma ma kompetencje techniczne do prowadzenia ewidencji B+R? Wymagane jest prowadzenie ewidencji w formie papierowej lub elektronicznej zgodnej z przepisami podatkowymi.
  10. Czy rozważasz inwestycję w badania nad nowymi technologiami? Przeznaczenie środków na rozwój własnych produktów jest kluczowe dla utrzymania statusu kwalifikowanego dla IP Box.

W skrócie, IP Box 9% stanowi istotne rozwiązanie dla przedsiębiorczy, którzy generują znaczące przychody z własnych innowacji. Jednakże forma ta wymaga poważnego przygotowania administracyjnego oraz spełnienia rygorystycznych kryteriów B+R. Dla osób, które nie są gotowe prowadzić szczegółowej ewidencji lub nie osiągają wymaganego wskaźnika, formy opodatkowania liniowy 19% lub ryczałt mogą okazać się prostsze i równie opłacalne.

Redakcja Praca Bez Barier · wszystkie artykuły