Ratownik medyczny — co warto wiedzieć

antoni

Ratownik medyczny, czyli praca niezwykle wymagające, ale zarazem dająca wiele satysfakcji

Ratownik medyczny to pracownik medyczny, który zapewnia opiekę medyczną pacjentom w drodze do szpitali lub innych placówek medycznych. W związku z tym musi być dobrze zorientowany w wielu rodzajach leczenia. Wiele osób jest przeszkolonych w zakresie technik chirurgii w nagłych wypadkach, zwłaszcza biorąc pod uwagę nieprzewidywalność takich operacji w terenie. Rutynowo najpierw na miejscu wypadku ratownik medyczny szybko ocenia sytuację i określa właściwy przebieg działania dla każdego pacjenta. Jeśli obrażenia danej osoby zagrażają życiu, ratownik medyczny może zdecydować się na wykonanie jakiejś procedury medycznej właśnie wtedy i tam, oceniając szansę pacjenta na dotarcie do placówki medycznej bez radykalnej interwencji medycznej. 

Praca ratownika medycznego — uprawnienia

Ratownik medyczny towarzyszy pacjentowi również w szpitalu lub placówce medycznej, upewniając się, że pacjent utrzymuje swój stan stabilności podczas jazdy karetką. Ponieważ karetki pogotowia rutynowo podróżują z dużą prędkością – w najlepszym interesie swoich pacjentów – ratownik medyczny może zapewnić bardzo potrzebne wsparcie medyczne pacjentowi. Coraz częściej karetki przypominają pełne szpitale na kółkach, z urządzeniami takimi jak elektrokardiogramy (EKG) i niektóre urządzenia rentgenowskie na pokładzie. Ratownicy medyczni są przeszkoleni w zakresie prawidłowego, szybkiego i wydajnego korzystania ze wszystkich tych urządzeń. Są również przeszkoleni w podawaniu leków pacjentom, zarówno doustnie, jak i dożylnie. Praca, jako ratownik medyczny bez wątpienia jest bardzo wymagająca, ale również potrafi przynieść wiele satysfakcji. 

Więcej o realiach pracy ratownika medycznego przeczytasz na portalu Ratownik Medyczny.

Ratownicy medyczni są wykwalifikowanymi, przedszpitalnymi dostawcami usług. Są licencjonowanymi pracownikami służby zdrowia i mogą zapewnić pacjentom zaawansowane wsparcie życia przed dotarciem do szpitala. Zapewniając opiekę na równi z pogotowiem ratunkowym.  Mają rozległą wiedzę na tematy takie jak fizjologia, kardiologia, procedury medyczne i leki. W dziedzinie ratownictwa medycznego technicy ratownictwa medycznego są najczęstszym typem pracowników służby zdrowia. Opiekują się pacjentami na poziomie podstawowym. Jako pierwsi świadczeniodawcy badają charakter i dotkliwość urazów i przenoszą pacjenta w dobrze wyposażonym pojeździe. Aby zostać certyfikowanym i licencjonowanym ratownikiem medycznym, musisz mieć co najmniej 18 lat i ukończyć szkołę średnią, jak również posiadać ważne prawo jazdy. Ratownik medyczny studiuje również anatomię i fizjologię, a także zaawansowane podtrzymywanie życia dorosłych i niemowląt oraz podtrzymywanie życia w traumie. Szkolenie ratownika medycznego kończy się wcześniej niż szkolenie pielęgniarki.

O tym warto pamiętać!

Interakcja ratownika medycznego z personelem szpitala najprawdopodobniej dotyczy pielęgniarki pogotowia, chociaż ratownik medyczny wchodzi w interakcję z lekarzem, uzyskując podpisy wymagane przez firmy ubezpieczeniowe. Pielęgniarka, chyba że jest już ratownikiem medycznym, co ma miejsce w przypadku wielu pielęgniarek lotniczych, nie może intubować pacjentów, ale ratownik medyczny może to zrobić. Ratownik medyczny, w przeciwieństwie do pielęgniarki, może również wykonać kran osierdziowy i tracheotomię.

Ratownik medyczny nie ma przeszkolenia ani umiejętności do pracy na piętrze pielęgniarskim. Pielęgniarka nie jest przeszkolona do stawiania natychmiastowej diagnozy na miejscu. Ważnym czynnikiem w obu dziedzinach jest uznanie, że opieka zdrowotna jest zespołem, a każdy członek jest odpowiedzialny za unikalną funkcję, która przyczynia się do ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia pacjenta, niezależnie od tego, czy jest na noszach, czy w łóżku szpitalnym.

Liczba miejsc pracy w dziedzinie opieki zdrowotnej stale rośnie. Prawda jest taka, że dłuższe życie zapewnia również więcej czasu na zachorowanie, co oznacza, że zarówno dla pielęgniarek, jak i ratowników medycznych zatrudnienie w dziedzinie opieki zdrowotnej pozostanie stabilne.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też