Jak znaleźć pracę na studiach?

Avatar
praca przed komputerem

Decydując się na określony kierunek kształcenia, młoda osoba planuje swoją karierę zawodową. Jednak nawet ukończenie prestiżowej uczelni nie stanowi gwarancji znalezienia pracy na wybranym stanowisku. Już na etapie przeglądania ofert pracy można przekonać się o tym, że w oczekiwaniach wymienia się wiedzę, ale także doświadczenie. W jaki sposób poradzić sobie na rynku pracy? Jak skutecznie szukać pierwszej pracy? Jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

Jak szukać pierwszej pracy?

Studenci, mając na uwadze koszty utrzymania się na studiach, coraz częściej decydują się na znalezienie swojej pierwszej pracy już w trakcie nauki. Na wielu uczelniach znajdują się centra karier, gdzie można uzyskać praktyczne informacje dotyczące poprawnego napisania CV, listu motywacyjnego czy szukania samych ofert pracy. Zapoznając się z taką formą pomocy, można nie tylko skorzystać przy kompletowaniu dokumentów, lecz także wziąć udział w warsztatach przygotowujących do rozmów kwalifikacyjnych. To najważniejszy element w trakcie rekrutacji, gdyż od niego zależy, czy zostanie się przyjętym do pracy, czy nie. Początki bywają trudne, ponieważ nawet gdy uda się znaleźć zatrudnienie, to wynagrodzenie pozostawia wiele do życzenia. Ukierunkowanie swoich działań na zdobycie doświadczenia, ale także umiejętności przyczynia się do łatwiejszego startu już po skończeniu edukacji. Ponadto rozwój często oznacza zwiększenie wynagrodzenia, co stanowi duże ułatwienie dla każdego studenta. Zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia stanowi skuteczną drogę do awansu, a nawet zmiany pracy. 

Oferty pracy dla studentów

Na rynku znajduje się wiele ofert skierowanych do osób kształcących się, a często wręcz wymaga się statusu ucznia. Najczęściej wynika to z atrakcyjnego rozwiązania dla pracodawcy, jakim jest uniknięcie opłat do ZUS-u. Uczniowie i studenci do 26. roku życia pozostają ubezpieczeni w ramach polisy rodziców bądź też szkolnej. Posiadając zieloną legitymację, można korzystać z szeregu ulg, zniżek, dlatego należy pamiętać o regularnym przedłużaniu jej ważności. Naklejki na legitymacje można zdobyć w dziekanacie, ale także są coraz popularniejszym produktem kolekcjonerskim, który wielu zamawia przez internet. Hologramykolekcjonerskie24.com to sklep, w którym możesz kupić oryginalne naklejki na legitymację studencką w celach kolekcjonerskich.

Systematyczne przeglądanie ofert pracy powoduje, że można zorientować się, na jakie stanowiska najczęściej jest nabór, jaki jest zakres obowiązków, ale również jakiej wysokości wynagrodzenia można się spodziewać. Jak pokazują ostatnie badania, wielu młodych ludzi nie bierze udziału w rekrutacji, jeśli nie ma podanego wynagrodzenia. Dobrą praktyką będzie założenie profili w firmach zajmujących się rekrutacjami. Pozwala to na określenie swoich preferencji dotyczących stanowiska pracy, rodzaju umowy czy dyspozycyjności. Jeśli pojawi się oferta, a kandydat będzie spełniał oczekiwania potencjalnego pracodawcy, zostanie o tym poinformowany. W ostatnich latach social media także ułatwiają znalezienie zatrudnienia, gdyż oferty pracy pojawiają się w wielu miejscach. Zdobywając doświadczenie w trakcie nauki, można ułatwić sobie późniejszy start w karierze, jaką się zaplanowało, idąc na studia. 

Jak oszczędzać na kosztach utrzymania?

Studenci często borykają się z dodatkowymi wydatkami, dlatego szukają oszczędności na każdym kroku. Ważna legitymacja studencka uprawnia do zakupu tańszych biletów do kin, teatrów, ale także korzystanie ze zniżek na przejazd środkami transportu publicznego.

Nawet osoby, które kontynuują studia, mogą pozwolić sobie na korzystanie ze zniżek. W takiej sytuacji również hologramy doktoranckie dają wiele korzyści. Przejazd na uczelnie czy do miejsca pracy będzie mógł odbywać się znacznie taniej. Aby zredukować koszty utrzymania, warto sprawdzić, jakie możliwości daje uczelnia czy sam pracodawca. Jeśli pojawiają się warsztaty, kursy czy szkolenia, biorąc w nich udział, zdobywa się dodatkową wiedzę, a często nawet certyfikat. Wpisując taką formę kształcenia w dokumenty, zwiększa się atrakcyjność kandydatury na rynku pracy. Stawiając na rozwój, można zdobyć kilka dodatkowych pozycji w dokumentach aplikacyjnych, jeszcze w trakcie kształcenia. W efekcie znalezienie zatrudnienia już po zakończeniu edukacji będzie łatwiejsze.

Artykuł promocyjny



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też