W przypadku większości chorób niezbędna jest pomoc fizjoterapeuty. Ma on ważną rolę w wielu dziedzinach medycznych. Szukanie pracy w tym zawodzie stanowi jednak wyzwanie. Pomocne może okazać się podsumowanie aktualnych możliwości jej zdobycia.
Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z praktycznyekspert.pl
W jakich placówkach zatrudniany jest fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuta może szukać pracy w wielu instytucjach. Należą do nich:
- przychodnie działające w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia
- prywatne placówki medyczne
- ośrodki rehabilitacji prowadzone przez ubezpieczycieli (praca z pacjentami posiadającymi pakiet medyczny)
- szpitale i kliniki
- sanatoria dla dorosłych i dzieci realizujące turnusy w ramach NFZ i ZUS
- fundacje
- ośrodki pomocy społecznej
- hospicja
- dzienne ośrodki rehabilitacyjno – edukacyjno – wychowawcze
- ośrodki wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
- szkoły rodzenia
- szkoły dla chorych na astmę
- salony SPA i odnowy biologicznej
- sklepy medyczne
Aby zdobyć pracę w takich instytucjach warto dostarczyć do kadr placówki swoje CV. Bardzo ważne są również dokumenty potwierdzające wszystkie kwalifikacje. Są to dyplomy i zaświadczenia z kursów i szkoleń. Można dołączyć dodatkowo także kserokopię dyplomu ukończenia studiów i dokumentu potwierdzającego prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Niektórzy pracodawcy wymagają również przedstawienia posiadanego OC dla zawodów medycznych.
W przypadku posiadania dodatkowych kwalifikacji w postaci przygotowania pedagogicznego otwierają się dodatkowe możliwości zatrudnienia przez:
- szkoły (prowadzenie gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej)
- przedszkola – grupowe zajęcia ruchowe, rehabilitacja indywidualna
- poradnie psychologiczno – pedagogiczne (terapia rehabilitacyjna)
Uprawnienia pedagogiczne można uzyskać dzięki studiom podyplomowym.
Dziedziny medyczne, w których fizjoterapeuta może szukać pracy
Licencjat oraz magister fizjoterapii może pracować w placówkach o różnych specjalizacjach. Najbardziej potrzebny jest na oddziałach:
- urazowo – ortopedycznych
- neurologicznych i pododdziałach udarowych
- reumatologicznych
- kardiologicznych
- pediatrycznych
- ginekologicznych
- onkologicznych
Serwisy z ofertami pracy dla fizjoterapeutów
Aktualnie pracy szuka się najczęściej przeglądając ogłoszenia zamieszczone w serwisach internetowych. Najlepsze oferty zatrudnienia można znaleźć na stronach:
- indeed.com
- infopraca.pl
- gumtree.pl
Na stronach przeznaczonych typowo do zamieszczania ofert pracy dla fizjoterapeutów nie są one niestety aktualizowane lub jest ich niewiele. Dlatego warto przesyłać CV bezpośrednio do placówek, które odpowiadają oczekiwaniom fizjoterapeuty oraz jego kwalifikacjom.
Własny gabinet alternatywą pracy na etacie
Wielu fizjoterapeutów decyduje się na założenie indywidualnej działalności gospodarczej. Dzięki temu mogą otworzyć gabinet oraz realizować prywatnie rehabilitację w domu pacjenta. Daje to pewną elastyczność w planowaniu godzin pracy, jednak wiąże się również z kosztami. Konieczne jest spełnienie warunków lokalowych oraz odpowiednie wyposażenie. Kolejną kwestią jest dotarcie z ofertą do osób zainteresowanych, a więc reklama. Ta opcja ma także wiele plusów. Umożliwia prowadzenie terapii z bardziej indywidualnym podejściem do pacjenta. Dzięki temu można uzyskać lepsze efekty leczenia, co jest dużą motywacją do dalszej pracy.
Fizjoterapeuta szukający pracy zaraz po studiach
Absolwent po obronie pracy dyplomowej lub zdaniu egzaminu powinien zastanowić się, w której z dziedzin fizjoterapii chciałby pracować. Dzięki temu można zaplanować konieczne w tym zawodzie szkolenia. Niektóre z kursów są uniwersalne, a techniki na nich przedstawiane można wykorzystać w placówkach o różnym profilu. Od zdobycia takich właśnie kwalifikacji warto zacząć. Poszukując pierwszej pracy w zawodzie fizjoterapeuty warto zwrócić się do miejsc, w których odbywały się praktyki zawodowe. Bardzo często można w takich miejscach znaleźć zatrudnienie, znając już specyfikę danej placówki.
Zobacz także:
- Gdzie szukać pracy dla ratownika medycznego
- Gdzie szukać pracy dla logopedy
- Zarobki pielęgniarka i położna – sprawdź, ile faktycznie można zarobić w Polsce
- Gdzie szukać pracy dla krawcowej
- Gdzie szukać pracy dla ratownika wodnego