Jak wybrać dostawcę usług z zakresu outsourcingu kadr i płac?

Avatar

Outsourcing kadrowo-płacowy może okazać się dobrym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorstw. Przekazanie obowiązków z zakresu twardego HR-u zewnętrznemu podmiotowi jest nie tylko wygodne, lecz przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Decydując się na taką opcję, warto pamiętać o kilku kwestiach. Czym kierować się przy wyborze firmy outsourcingowej?

Co warto zrobić przed podjęciem decyzji o outsourcingu kadr i płac?

Oddelegowanie obsługi kadrowo-płacowej zewnętrznej firmie outsourcingowej jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Aby tak się stało w rzeczywistości, należy dobrze przemyśleć tę decyzję i poprzedzić ją dogłębną analizą. Przede wszystkim trzeba bliżej się przyjrzeć temu, jak kształtują się koszty posiadania własnego działu kadrowo-płacowego oraz przeprowadzić jego audyt. Następnie należy ustalić, jakie obowiązki można by było przekazać zewnętrznemu przedsiębiorstwu – outsourcing kadr i płac może dotyczyć zarówno całokształtu, jak i tylko części zadań z zakresu twardego HR-u. Aby upewnić się, że takie rozwiązanie będzie korzystne, warto także przeprowadzić analizę SWOT. Pokaże ona zalety i potencjalne zagrożenia związane z wyoutsourcowaniem usług kadrowo-płacowych.

Czym się kierować, wybierając dobrą firmę outsourcingową?

Chcąc podjąć współpracę z dostawcą usług outsourcingowych, należy oczywiście wybrać sprawdzoną firmę. Najlepiej, aby był to znany podmiot ze sporym doświadczeniem i odpowiednimi referencjami. Współcześnie łatwo dotrzeć do takich informacji. Wystarczy wczytać się w informacje znajdujące się na stronie internetowej takiego przedsiębiorstwa oraz poszukać w sieci opinii jego dotychczasowych klientów. Kolejną ważną kwestią jest fakt, czy podmiot outsourcingowy jest ceniony w branży. Mogą o tym świadczyć różnego typu certyfikaty czy nagrody.

Kluczową kwestią jest też oczywiście wysoka jakość świadczonych usług. Świadczą o niej nie tylko dobre opinie i rekomendacje, lecz także chociażby to, czy dana firma idzie z duchem czasu i wykorzystuje nowe technologie i przydatne programy. Istotne może być także podejście do kwestii związanych z obsługą klienta i to już na poziomie pierwszego kontaktu.

Wybierając firmę outsourcingową należy również przyjrzeć się bliżej jej konkretnej ofercie. Przedsiębiorstwa mogą mieć bowiem różny zakres usług – warto dowiedzieć się, jak to wygląda w przypadku danego podmiotu. Ułatwi to podjęcie decyzji o nawiązaniu z nim współpracy.

Jeżeli wybrało się już dostawcę usług outsourcingowych, przed podpisaniem ostatecznej umowy należy skrupulatnie zapoznać się z treścią takiego dokumentu. Powinien on zawierać wszystkie najważniejsze informacje, a więc dane dotyczące zakresu przejętych usług i terminów ich dostarczania, poufności danych, zakresu odpowiedzialności firmy outsourcingowej, czasu trwania umowy, konkretnych kosztów itp. Tylko dobrze skonstruowana umowa zapewni owocną i bezpieczną współpracę.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też