Aplikacja HR – poznaj przykłady jej praktycznego wykorzystania

antoni

Żadna współczesna firma nie może się rozwijać bez dostępu do nowoczesnych systemów informatycznych, w tym oprogramowania biurowego, programów do zarządzania sprzedażą czy narzędzi komunikacji wewnętrznej. Rozwiązania, które do niedawna były zarezerwowane tylko dla międzynarodowych korporacji, coraz częściej trafiają „pod strzechy” i zaczynają z nich korzystać także mniejsze przedsiębiorstwa. Dobrym przykładem będzie tutaj aplikacja HR, czyli narzędzie, które realnie usprawnia nadzorowanie spraw kadrowych w organizacji. W naszym artykule omawiamy przykłady jej praktycznego wykorzystania.

Bezpośredni dostęp do cyfrowych wersji dokumentów

Aplikacja HR może pełnić funkcję firmowego intranetu, a tym samym bazy dokumentów w wersjach cyfrowych. Cyfryzacja procesu obiegu dokumentacji zawsze przynosi wymierne korzyści, eliminując ryzyko gubienia dokumentów i zmniejszając zaangażowanie pracowników w ich drukowanie, podpisywanie, zanoszenie do odpowiednich działów etc.

Dzięki aplikacji każdy pracownik zyskuje łatwy dostęp do potrzebnych mu dokumentów. Nie dochodzi więc do bardzo frustrujących sytuacji, gdy np. pracownik wydzwania do bezpośredniego przełożonego z prośbą o przesłanie mu draftu umowy, certyfikatu itp.

Wysyłanie wniosków z poziomu smartfonu

Obrazowym przykładem praktycznego zastosowania aplikacji HR w firmie jest sytuacja z życia każdego przedsiębiorstwa. Pracownik chce wziąć urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych. Idzie więc do przełożonego, ten sprawdza, czy w danym terminie ma obsadzone stanowiska i jeśli urlop pracownika nie stanowi problemu dla firmy, to wniosek zostaje zaakceptowany. Musi zostać wydrukowany, podpisany, zaniesiony do kadr i zaksięgowany.

Wyobraźmy sobie teraz, że cały ten proces można sprowadzić do kilku kliknięć kciukiem w ekran smartfonu. Pracownik wnioskuje o urlop z poziomu aplikacji HR, otrzymuje zgodę, po czym wniosek automatycznie zapisuje się w firmowym intranecie oraz w kalendarzu. Nie ma mowy o pomyłkach, przeoczeniu wniosku, a tym bardziej o sytuacji, w której w tym samym terminie urlopy bierze kilka osób pracujących na identycznych stanowiskach.

Szybkie rozwiązywanie problemów kadrowych

Każdy pracownik od czasu do czasu ma jakiś problem, który wymaga konsultacji z działem kadr. W wielu firmach wygląda to niestety tak, że pracownik najpierw zgłasza się do bezpośredniego przełożonego, a ten pełni rolę pośrednika, tracąc na to mnóstwo czasu i energii.

Dzięki aplikacji HR pracownik może skontaktować się bezpośrednio z kimś z kadr, na przykład poprzez wewnętrzny chat, a następnie otrzymać rzeczową pomoc w swojej sprawie. To szybsze, tańsze i wygodniejsze, co docenią zwłaszcza firmy zatrudniające wielu pracowników w modelu rozproszonym czy zdalnym.

Jaką aplikację HR wybrać?

Dobrym pomysłem na pewno będzie postawienie na aplikację nie tylko usprawniającą zarządzanie sprawami HR, ale również szeroko rozumianą komunikację wewnętrzną. Przykładem takiej aplikacji jest Blue Colibri App.

Aplikacja m.in. umożliwia błyskawiczne i bezpośrednie wysyłanie powiadomień na urządzenia mobilne pracowników, daje dostęp do firmowej bazy kontaktów, pozwala komunikować się za pomocą wewnętrznego chatu, wysyłać i akceptować wnioski, prowadzić kalendarz czy zbierać feedback od pracowników. To kompleksowe narzędzie do komunikacji w organizacji, z którego już dziś korzysta kilkadziesiąt tysięcy pracowników w całej Europie.

Więcej przykładów praktycznego zastosowania aplikacji HR Blue Colibri App znajdziesz w artykule na stronie.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też