Gdzie szukać pracy dla parkieciarza

Avatar
Gdzie szukać pracy dla parkieciarza

Praca parkieciarza wciąż może być dosyć opłacalna. Trzeba jedynie wiedzieć, gdzie można szukać ogłoszeń o pracę. Czy lepiej założyć własną działalność czy pracować na rachunek innej firmy i mieć stały, stabilny zarobek?

Gdzie parkieciarz znajdzie pracę?

Wszystko zależy od tego, czy planujemy pracować na rzecz innej firmy czy może założymy własną działalność gospodarczą i sami zadbamy o swoich klientów. W przypadku tego drugiego, warto mieć już kilkuletnie doświadczenie, a także własny sprzęt. Początkujący powinni za to szukać pracy w firmie, gdzie zdobędą doświadczenie. Do tego niezbędne okazują się kursu i szkolenia, dzięki którym zdobywamy dodatkową wiedzę.

Pracę można znaleźć w wielu miejscach. Przede wszystkim w biurach pracy, bez względu czy tych państwowych czy nie. Obecnie też istnieje wiele portali, które dają możliwość zlecenia pracy, w tym dla parkieciarza. Dobrze jest też przeglądać strony firm, które oferują takie usługi. W zakładce Kariera znajdziemy bowiem informacje, czy nie szukają kogoś na takie stanowisko. Zawsze też sami możemy do nich napisać i sprawdzić, czy może nie zwolniło się miejsce.

Jeśli będziemy prowadzić własną firmę, musimy też zająć się szukaniem klientów. Wtedy należy ogłaszać swoje usługi, najlepiej poprzez własną stronę internetową, robić reklamę, by dotrzeć do jak największej ilości potencjalnych klientów.

Ile zarabia parkieciarz w Polsce?

Wiele zależy od firmy, w jakiej pracujemy, od naszych umiejętności, doświadczenia oraz tego, jak wiele pracy włożyliśmy w dany projekt. Nowy parkiet będzie wyceniany drożej niż renowacja starego, choć to także nie należy do tanich przedsięwzięć.

Najwięcej zyskamy w takich miejscach jak muzeum czy instytucje kultury. Tutaj może zależeć im, by wykonać rewitalizację parkietu, ale tak, by zachował swoje historyczne walory.

Stawka miesięczna waha się w okolicach 1800-3300 zł netto. W tym te niższe kwoty otrzymują osoby, które nie mają ukończonej odpowiedniej szkoły. W przypadku tych, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie i umiejętności, mogą liczyć na stawki w wysokości 4100-600 zł netto. Jednak nie da się tego osiągnąć bez odpowiedniej renomy.

Zarobki parkieciarza za granicą

Tutaj także wiele zależy. Głównie od granicy, którą wybierzemy. W Norwegii bowiem parkiet jest całkiem popularny, a pracodawcy chętnie zatrudniają pracowitych Polaków. Ci jednak muszą porozumiewać się przynajmniej po angielsku, mieć odpowiednie doświadczenie, być dyspozycyjnymi oraz liczyć sobie 25-50 lat. Przeważnie można tutaj liczyć na 126,5 korony za godzinę. Najlepsi pracownicy zyskują nawet 210 koron za godzinę pracy.

Jakie wykształcenie ma parkieciarz?

Na początek przyda się zdobywanie prawdziwego doświadczenia, dzięki któremu zyskamy tytuł czeladnika. Potem oczywiście możemy dalej się rozwijać, robić kolejne kursy zawodowe, dzięki którym poszerzymy swoją wiedzę i umiejętności, do tego rozwiniemy swój warsztat i renomę. Ważne jest, by wiedzieć, jakie są typy parkietów, jak są zbudowane, jak o nie dbać i kłaść. Na takie kursy możne liczyć nie tylko w szkołach i na uczelniach, są też organizowane przez urzędy pracy, podmioty pozarządowe itp.

Parkieciarz to przede wszystkim dokładność, staranność i doświadczenie. Dzięki temu możemy oferować usługi na najwyższym poziomie, co sprawi, że klienci będą zadowoleni. Musimy poznać typy parkietów i to, jak je wykorzystać w danym pomieszczeniu. Podobnie sytuacja się ma w przypadku urządzeń, narzędzi czy preparatów ochronnych.  Musimy wiedzieć, jak czytać instrukcje, dokonywać pomiarów i jakich zasad bezpieczeństwa musimy przestrzegać.

Czy zawód parkieciarza jest opłacalny?

Trzeba przyznać, że obecnie Polacy coraz rzadziej wybierają parkiet na rzecz wykładziny czy paneli, które zdają się o wiele prostsze w pielęgnacji. Jednak to nie oznacza, że parkieciarz nie będzie miał pracy. Wciąż są takiego miejsca jak instytucje kultury, muzea i urzędy, gdzie rewitalizacja czy naprawa parkietu może być konieczna. Warto jednak wciąż powiększać swoją wiedzę w tym zakresie.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też