Jak zostać ogrodnikiem?

Avatar
Jak zostać ogrodnikiem?

Zakładanie ogrodu, pielęgnacja roślin to ostatnimi czasy bardzo popularne zajęcie. Obcowanie z roślinami jest upragnioną formą aktywnego relaksu. Zakładając swój własny ogród, musimy mieć świadomość, że piękny i estetyczny wygląd przekłada się na to ile czasu i własnej pracy na to poświęciliśmy. Jest to ciężka, fizyczna praca, ale efekt wynagradza każde poświęcenie.

Uprawianie ogrodu zawodowo bądź rekreacyjnie 

Zaczynając przygodę związaną z ogrodnictwem, należy pamiętać, że jest to dość ciężka praca fizyczna. Zawodowy ogrodnik powinien być w dobrej kondycji fizycznej. Prace związane z sadzeniem czy przycinaniem roślin wymagają wiele wysiłku. Wykluczyć powinno się wszelkie uczulenia na pyłki czy substancje wykorzystywane do oprysków. Każdy ogrodnik powinien mieć wyobraźnię przestrzenną, to pozwoli mu bez żadnych trudności zagospodarować teren pod rośliny i ogromne pokłady cierpliwości. Wiadomo nie od dziś, że nie wszystko rośnie od razu, nie zawsze zakwitnie mam ta roślina, która byśmy sobie życzyli. Warunki pogodowe muszą być sprzyjające, lecz czasem pogoda płata nam figla.

Warto się kształcić ?

Na naukę nigdy nie jest za późno. Oczywiste jest, że jeśli nie mamy odpowiedniego wykształcenia, to żaden pracodawca nie przyjmie pracownika, który tylko hobbistycznie zajmuje się ogrodnictwem. Gorzej może nawet zakładać, że nie posiadamy odpowiednich kwalifikacji i umiejętności potrzebnych do wykonywania rzetelnej pracy. Wybierają technikum, uczymy się zawodu wiązowego z technikami pielęgnacji roślin. Mamy wiedzę jak odpowiednio powinniśmy sadzić kwiaty ogrodowe, jak dbać o iglaki i inne krzewy dekoracyjne. Poznajemy techniki formowania i przycinania roślin. To nadaje ogrodowi niebanalnego wyglądu i spełnia oczekiwania zleceniodawcy. Piękny ogród to wizytówka kompetentnego ogrodnika.

Jak wygląda jeden dzień w pracy ogrodnika?

Ogrodnik, dostający zlecenie od pracodawcy przeważnie zajmuje się pielęgnacją już założonego wcześniej ogrodu. Utrzymuje względny porządek. Jest odpowiedzialny za odpowiednie nawożenie, dostarczanie wartości odżywczych rośliną, przygotowanie gleby do wysiewu na wiosnę bądź wczesną jesienią. Wykonywanie mozolnego grabienia liści, które regularnie opadają przez cały okres jesienny. Dbanie o trawę i regularne koszenie to też jeden z obowiązków ogrodnika. Jeśli w ogrodzie znajdują się byliny, zadaniem ogrodnika jest oczyszczanie z chwastów, regularne nawadnianie. Profesjonalny ogrodnik również dba o przycinanie drzew, robi opryski przeciw szkodnikom niszczącym uprawy i owoce. Odpowiednie dbanie o drzewa rekompensuję się owocnymi zbiorami na koniec sezonu. Drzewo ładnie rodzi, owoce nie są zjadane przez szkodniki. W ogrodzie również może znajdować się warzywnik, szklarnia oraz zielnik stworzony na potrzeby właścicieli. Zadaniem ogrodnika jest chronienie warzyw i ziół przed intruzami- mszycami i innymi chorobami roślin. Właśnie do wykonywania tego typu prac zdobyte wykształcenie i wiedza jest nieoceniona. Osoba posiadająca doświadczenie zawodowe nie będzie się miotała pomiędzy preparatami stosowanymi do oprysków, szukać opinii i rad innych ogrodników tych profesjonalnych oraz tych weekendowych.

Podsumowanie

Jak już wcześniej zostało powiedziane, żeby być dobrym ogrodnikiem, należy być osobą z pasją. Jest to bardzo trudny i wymagający zawód. Prace związane z prowadzeniem ogrodu trzeba naprawdę lubić, nie ma nic lepszego od spełnianie się zawodowego. Praca wykonywana z przymusu nie daje człowiekowi żadnej satysfakcji. Trzeba kochać rośliny i kwiaty ogrodowe. Praca ogrodnika to nie tylko pielęgnacja roślin, ale również sprawowanie opieki nad żyjącymi, pożytecznymi owadami takimi jak pszczoły czy trzmiele. Nie trzeba mówić, jakie mają ogromne znaczenie w środowisku naturalnym. To one zapylają rośliny, dzięki czemu możemy cieszyć oko rozkwitającymi, dorodnymi kwiatami ogrodowymi. Jeśli jednak nie mamy odpowiedniego wykształcenia, a kochamy przyrodę, to możemy hobbystycznie zająć się zakładaniem i pielęgnowaniem roślin we własnym przydomowym ogrodzie. Należy pamiętać, że popełniając błędy, nabieramy cennego doświadczenia. 



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też